Češi opět nestačili na Itálii, i tak ale mají v moci postup

2. 9. 2012 22:35
Čeští basketbalisté si v kvalifikaci mistrovství Evropy připsali druhou porážku, když znovu nestačili na favorizovanou Itálii. Tentokrát 56:68.
V minulém zápase s Itálií čeští basketbalisté prohráli 53:63
V minulém zápase s Itálií čeští basketbalisté prohráli 53:63 | Foto: ČTK

Terst - Čeští basketbalisté si v kvalifikaci mistrovství Evropy připsali druhou porážku, když znovu nestačili na favorizovanou Itálii.

Po domácí prohře o deset bodů dnes v Terstu prohráli 56:68.

Nadále však mají blízko k postupu, k němu jim bude stačit vyhrát doma nad Portugalskem. Neporažená Itálie už má naopak postup jistý.

Češi doufali, že se jim v obraně podaří navázat na domácí zápas s Itálií a vylepšit útok. Jenže splnit se povedlo pouze obranný cíl, a to ještě až v druhé půli.

Po vyrovnaném úvodu (14:12), ve kterém držel český tým zejména pivot Benda, předvedli Italové sérii 14:2 a vypracovali si rozhodující náskok až 19 bodů. Sami Češi k tomu přispěli tím, že za devět minut hry dali pouhých šest bodů.

V druhém poločasu svitla naděje

Do druhé půle nastoupili Češi se zlepšenou obranou a donutili domácí ke čtyřem rychlým ztrátám.

Podařilo se jim tak snížit na deset bodů, jenže v mírné krizi pomohla Italům jejich hvězda Gallinari. Nájezdem a velmi těžkou trojkou z odskoku přes obránce udržel dvouciferný náskok a odrazil český nápor.

Italové znovu odskočili na 19 bodů a od té doby se hrálo spíše už jen o konečné skóre. To se Čechům povedlo alespoň zkorigovat na konečných 12 bodů, ale na zvrat neměli nárok.

Za Italy válel Aradori

Nejlepším českým střelcem byl s 12 body Benda, který je zaznamenal už v první půli. K tomu přidal devět doskoků.

V druhém poločase ho zastoupili bodově pod košem Houška a Balvín, který za osm minut hry dal sedm bodů. Střelecky se nedařilo Welschovi, který proměnil jedinou z deseti střel. Nejlepším střelcem Italů byl Aradori, který si připsal 14 bodů.

V dalším utkání skupiny vyhrálo Turecko v Bělorusku 91:62 a vytvořilo na český tým tlak v boji o druhou příčku. Češi by potřebovali, aby Turci nezvládli příští zápas s Itálií.

Kvalifikační utkání basketbalistů o postup na mistrovství Evropy:

Skupina F:

Itálie - ČR 68:56 (20:14, 42:26, 57:38)

Nejvíce bodů: Aradori 14, Gallinari 10, Datome a Chiotti po 8 - Benda 12, Bartoň 10, Houška 9, Balvín a Satoranský po 7. Fauly: 17:17. Trestné hody: 16/13 - 13/6. Trojky: 3:2.

Bělorusko - Turecko 62:91 (15:25, 29:49, 52:69)

Nejvíce bodů: Parachovskij a Kudravcev po 18 - Erden 20, Karaman 17, Gönlüm 14.

1. Itálie 6 6 0 472:356 12
2. Česká republika 6 4 2 417:399 10
3. Turecko 5 3 2 375:358 8
4. Bělorusko 6 1 5 418:479 7
5. Portugalsko 5 0 5 319:409 5