reklama

Češi překonali Lendla. A teď útočí na 27 let starý rekord

Podaří se českému týmu stanovit nový rekord Světové skupiny Davis Cupu v počtu vyhraných zápasů a celkových triumfů v řadě? Podaří se českému týmu stanovit nový rekord Světové skupiny Davis Cupu v počtu vyhraných zápasů a celkových triumfů v řadě? Foto: Reuters
Pokud jste loni pochybovali, tak letos už musíte mít jasno. Obhajobou titulu v Davis Cupu si Tomáš Berdych a Radek Štěpánek vydobyli v české tenisové historii pozici jedniček. Alespoň těch týmových.

Bělehrad - Pokud jste loni pochybovali, tak letos už musíte mít jasno. Obhajobou titulu v Davis Cupu si Tomáš Berdych a Radek Štěpánek vydobyli v české tenisové historii pozici jedniček. Alespoň těch týmových. 

Vždyť obhájit titul se ve 101 let dlouhé historii bojů o salátovou mísu dosud povedlo jen sedmi týmům (USA, Austrálie, Francie, V. Británie, Švédsko, Německo a Španělsko) a po nedělním triumfu v Bělehradu se k této vybrané společnosti řadí i Češi.

To, že Berdych se Štěpánkem překonali generaci let 70. a 80. okolo Ivana Lendla a Tomáše Šmída, vítěze Davis Cupu z roku 1980, však pro sehranou českou dvojici nemusí být konečná.

Oba totiž přiznali, že dokud to půjde a zdravotní stav jim to dovolí, budou Česko reprezentovat i v příštím roce. Mohli by tak útočit na zlatý hattrick, což se z vyjmenované sedmičky povedlo jen prvním čtyřem státům. V rámci Světové skupiny, která byla vytvořena v roce 1981, ještě nikomu.

"Na to, jak Radkovi lidi pořád připomínají jeho věk, který však zároveň má, a že je po těžké operaci páteře, je fantastické, co na kurtu předvádí. Jiní by šli do důchodu," řekl Aktuálně.cz v Bělehradu Vlastimil Štěpánek, otec české dvojky, která na konci listopadu oslaví 35. narozeniny.

Čechům nechybí odhodlání reprezentovat

Spolu s Berdychem má navíc Štěpánek něco, co většině ostatních týmů chybí - odhodlání reprezentovat svou vlast. Jen málo tenistů z elitní padesátky se totiž Davis Cupu účastní pravidelně a staví jej na stejnou úroveň jako turnaje okruhu ATP.

Navíc Štěpánek staví týmový úspěch dokonce výš než svou singlovou kariéru. Například před finále v Bělehradu a Turnajem mistrů se rozhodl vypustit ze svého programu turnaj Masters v Paříži, jen aby byl na vrchol sezony odpočatý. 

"Pro tyhle zápasy pod tím největším tlakem člověk tenis dělá, celou dobu se na ně připravuje. Já mám navíc Davis Cup strašně rád a o to víc mě ty zápasy motivují. Salátová mísa je pro mě hlavní," přiznal Štěpánek svou motivaci reprezentovat český tým.

"Kdyby se povedlo znovu zopakovat titul v Davis Cupu, tak by mi bylo úplně jedno, že jsem letos nic nevyhrál. Vůbec jsem netušil, jaký je to pocit obhajovat. Ale od začátku mě to chytlo, vyhráli jsme těžký zápas ve Švýcarsku, kluci nás pak podrželi v Kazachstánu a pak jsme zvládli zápas s Argentinci, což bývá vždycky těžké," uvedl ještě před odjezdem do Bělehradu Berdych.

Zbývají už jen tři výhry k rekordu

Díky němu, Štěpánkovi a také zbylým dvěma členům současného českého týmu Lukáši Rosolovi a Janu Hájkovi tak Češi už v devátém duelu za sebou nepoznali přemožitele. Naposledy prohráli v březnu 2011 v Ostravě s Kazachstánem. 

Devět zápasů v řadě vyhráli v letech 2008-10 i Španělé, kdyby se ale Čechům podařilo v únoru porazit v 1. kole dalšího ročníku doma Nizozemsko, podařilo by se jim něco, co v soutěži už dvacet sedm let nikdo nedokázal (rekordmani ve Světové skupině Švédové v letech 1984-86 vyhráli 11 zápasů v řadě).

I tato bilance by se dala překonat, pokud Berdychovi se Štěpánkem vydrží pevné zdraví. I tato veličina je totiž velmi důležitá pro celkový triumf v soutěži.

Dnes už můžeme jen spekulovat, jak by to dopadlo, kdyby aktuální světová jednička Rafael Nadal neléčila poraněná kolena a mohla pomoci Španělům v loňském finále, nebo kdyby Janko Tipsarevič vyléčil poraněnou patu a mohl proti Čechům nastoupit v letošním finále. A to ještě Srbům chyběl kvůli porušení antidopingových pravidel hrdina finále z roku 2010 Viktor Troicki.

Češi vyhrávají kvůli rekordnímu deblu

A ještě něco navíc, co je staví nad ostatní týmy, mají Berdych se Štěpánkem. Jsou aktuálně nejlepším daviscupovým deblovým párem. Po zápase v Srbsku mají společnou bilanci 14:1 (Berdych dokonce 19:1), což je řadí výš než světové jedničky ve čtyřhře Boba a Mika Bryana. 

Získaný bod z deblu pak navíc Češi dokážou přetavit v celkové vítězství v zápase a to i tehdy, když proti nim stojí tenisté z první pětky singlového žebříčku ATP jako Novak Djokovič, Roger Federer, David Ferrer či Juan Martín del Potro.

"Před šesti lety proti Švýcarům, kdy jsme se dali s Berďou dohromady, jsme vyhráli, i když měli jedničku Federera. Tehdy jsme zjistili, že můžeme vyhrát s kýmkoliv a od té doby nám to i docela vychází," přiznal Štěpánek.

Češi navíc v Bělehradu ukázali, že dokážou hrát i bez kapitána Jaroslava Navrátila, kterého do Bělehradu nepustila plicní embolie. Ten totiž loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že kvůli tomu, že se chce naplno věnovat vedení svého svěřence Jiřího Veselého, přemýšlí o svém konci u týmu.

I bez něj by tak mohla zlatá parta dál fungovat, otázkou ale je, jak dlouho ještě Berdych se Štěpánkem u týmu vydrží a zda na jejich výsledky dokáže navázat nastupující generace právě kolem dvacetiletého talentu Veselého.

reklama