reklama

Češi: Tak blízko finále Davis Cupu už dlouho být nemusíme

Radek Štěpánek (vlevo), Tomáš Berdych a spol vědí, že tak blízko finále Davisova poháru už být dlouho nemusejí Radek Štěpánek (vlevo), Tomáš Berdych a spol vědí, že tak blízko finále Davisova poháru už být dlouho nemusejí autor: Reuters
Téměř všechny atributy mluví před víkendovým semifinálovým zápasem Davisova poháru mezi Argentinou a Českem pro tým kapitána Jaroslava Navrátila.

Buenos Aires/Praha - Vzájemná bilance, bilance dvou nejlepších hráčů, žebříčkové postavení nejlepšího hráče, počet salátových mís, zkušenosti, zdravotní stav hráčů...

Všechny tyto atributy mluví před víkendovým semifinálovým zápasem Davisova poháru mezi Argentinou a Českem pro tým kapitána Jaroslava Navrátila.

Naopak Argentinci se mohou opírat jen o dvě "výhody" - domácí prostředí (tým kapitána Martína Jaitého v Argentině prohrál jediný zápas za posledních 14 let), a s tím spojená volba povrchu (na antuce prohráli Argentinci z posledních 20 zápasů jen dvakrát - vždy se Španěly).

Del Potro se obětuje za vlast

Řeklo by se, že třetí výhodou pro Jihoameričany je jejich jednička, Juan Martín del Potro.

Ten jako jediný ze všech osmi aktérů zápasu má na svém kontě olympijskou medaili (bronz ve dvouhře z Her v Londýně) a grandslamový titul ve dvouhře (US Open 2009). Jenže...

Třiadvacetiletého tenistu trápí zranění, kvůli němuž absentoval po téměř celou předloňskou sezonu - poranění šlach v zápěstí na levé ruce.

"Juan by neměl hrát, riskuje, že se jeho zranění horší a může z toho být mnohem vážnější problém. Ale je to bojovník, rozhodl se nastoupit," poznamenal ve středu lékař argentinského týmu Miguel Khoury.

I když Del Potrovi doporučil víkendové klání proti Česku vynechat, někdejší čtvrtý hráč světa však na jeho rady nedbá a rozhodl se nastoupit minimálně do úvodní páteční dvouhry proti Radku Štěpánkovi.

"Ano, doktoři mi radí, abych odpočíval a neriskoval.  Ale já budu hrát před svojí rodinou a přáteli. Budu bojovat. Kdyby se nejednalo o semifinále, tak určitě nenastoupím, ale tohle je šance, která se nemusí opakovat," prozradil Del Potro po čtvrtečním losu.

Štěpánek: Bude hrát bez omezení

Proti třiatřicetileté české dvojce sice na antuce ještě nikdy nehrál, bilanci vzájemných zápasů má však negativní (1:3) a navíc se bude muset vypořádat s tím, že jeho obouručný bekhend nebude kvůli zranění "vrchní" ruky stoprocentní.

"Když se rozhodl nastoupit, tak bude hrát normálně bez omezení. Kdyby nemohl hrát bekhend obouruč, ale jenom čopovaný, tak by hráč takového kalibru vůbec nenastupoval a něco riskoval," nechce se nechat ukolébat Štěpánek, který naposledy Del Potra porazil v srpnu na betonu v Torontu.

Původně se sice spekulovalo, že místo Štěpánka nastoupí kvůli pošetření jeho sil na čtyřhru Lukáš Rosol. Jenže Štěpánek se už na US Open rozhodl, že odehraje všechny tři zápasy (včetně sobotní čtyřhry a nedělní rozhodující dvouhry).

A jelikož se kapitán Navrátil skutečně rozhodl páteční zápas "nevypustit", ukázal tím, že Češi jsou odhodláni postoupit do finále už po sobotní čtyřhře.

"Cítím velkou šanci postoupit do finále. Taková už by se nám dlouho nemusela naskytnout," připomněl Navrátil fakt, že Štěpánkova kariéra se chýlí ke konci a jeho nástupce se zatím nenašel.

Mónaco: Berdych není Murray ani Federer

Dost možná se však bude opakovat scénář ze čtvrtfinále v roce 2009, kdy Češi rozhodli v Ostravě o postupu až v rozhodující dvouhře. A v ní právě Štěpánek porazil ve třech setech Juana Mónaka.

A dvojky obou týmů by patrně k rozhodujícímu zápasu nastoupily proti sobě i tentokrát.

Oba body Argentinců tehdy zařídil ve dvouhrách Del Potro, jenže dva body udělali Tomáš Berdych se Štěpánkem právě ve dvouhře přes Mónaka a klíčový bod získali spolu ve čtyřhře (proti Leonardu Mayerovi a Josému Acasusovi). 

Rozdíl oproti předchozímu klání je tu však v tom, že zatímco Štěpánek byl v nejlepší patnáctce žebříčku ATP a Mónaco uzavíral třicítku, nyní patří Štěpánkovi až 40. příčka, naopak Mónaco se vyhoupl na 11. místo žebříčku ATP.

A i když aktuální světová šestka Berdych má s Mónakem unikátní bilanci 5:0 a Štěpánek 4:2, udělat dva "jisté" body přes Argentince už tak jisté nebude. A to přesto, že Mónaco na nedávném US Open vypadl už v prvním kole, kdežto Berdych až v semifinále.

"Tomáš není Murray ani Federer. Hraje skvělé, přijel sem s velkou formou, ale věřím, že to zvládnu," uvedl Mónaco k druhé páteční dvouhře proti Berdychovi.

Navrátil: Finále se Španěly je bonbónek

Ten byl jako jediný ze všech aktérů víkendového zápasu u posledního vzájemného klání obou týmů v Buenos Aires v roce 2005.

Spolu s Jiřím Novákem, Janem Hernychem a Tomášem Zíbem byl u debaklu 0:5. Postup Argentinců tehdy řídil někdejší třetí hráč David Nalbandian.

Třicetiletý tenista však nyní bude Argentincům chybět kvůli problémům s kolenem.

Mnohem příjemnější vzpomínky však má na Argentinu československý tým kolem Ivana Lendla, který v roce 1980 v Buenos Aires v semifinále zvítězil, a nakročil tak k dosud jedinému zisku salátové mísy pro Československo, potažmo Česko.

Věřme, že se podobný scénář bude opakovat i nyní. A pokud by Češi do finále skutečně postoupili, mohli by Španělům oplatit na domácí půdě finálovou porážku z Barcelony z roku 2009.

"Kdybychom se po těch letech, co jsme hráli semifinále i finále venku, mohli v listopadu utkat doma se Španělskem, to by byl pro tu naši partu bonbónek," věří ve vytoužené finále před vlastním publikem Navrátil.

reklama