reklama

Češi v Ruhpoldingu poprvé představí budoucí hvězdu. Václavík si plní sen

Adam Václavík. Adam Václavík. autor: ČTK
Šéftrenér Ondřej Rybář osvěží v Ruhpoldingu mužskou reprezentaci, poprvé do A týmu zařadí mladého Adama Václavíka.

Ruhpolding - "Máme dva extrémně nadějné závodníky a jeden z nich dostane první šanci už teď v Ruhpoldingu," řekl šéf českého biatlonu Jiří Hamza serveru Aktuálně.cz.

Zatím nevýrazné výkony mužské části reprezentace se na německé štaci Světového poháru pokusí osvěžit jednadvacetiletý Adam Václavík. Druhý z velkých příslibů, Tomáš Vojík, si zatím musí na příležitost počkat.

Václavík se připojí k Ondřeji Moravcovi, Michalu Šlesingrovi, Jaroslavu Soukupovi, Michalu Krčmářovi a Tomáši Krupčíkovi. Češi pojedou poprvé v šesti, prvně v letošní sezoně využijí možnosti, kterou si skvělými výkony vybojovali loni.

Václavík: To jsem si přál už od dětství

Závodník z Jilemnice si nominaci vysloužil stabilními výkony v nižším IBU Cupu, v průběžném pořadí soutěže je na devatenáctém místě a jednou už nahlédl do elitní desítky. V roce 2014 získal na ME juniorů v Novém Městě na Moravě stříbro a bronz. 

„To jsem si přál už od dětství. Je to pro mě splněný sen. Ale cíle mám ještě vyšší, věřím, že tohle je jen začátek,“ popsal Václavík svou radost z nominace na oficiálním webu českého biatlonu. Od trenérů dostal ten nejlepší vánoční dárek. "Dozvěděl jsem se to těsně před svátky. Bylo to moc milé překvapení,“ dodal velký talent.

Se svými letošními výkony je zatím spokojen a věří, že je dokáže přenést také mezi absolutní elitu. V Ruhpoldingu pojede už v pátek svůj první sprint Světového poháru (online reportáž sledujte na Aktuálně.cz).

Konkrétním cílem se nechce svazovat

"Konkrétním cílem se nechci svazovat. Pro mě je účast ve Světovém poháru cenná především v tom, že mohu nasbírat spoustu nových zkušeností. Samozřejmě že kdybych postoupil do stíhačky, mohl bych to považovat za osobní úspěch," uvedl biatlonista.

 „Mám zatím docela stabilní výkonnost a to mě hodně těší. Oproti loňsku se mi také podařilo dostat na vyšší úroveň střelbu. Nemám tam už takové výkonnostní výkyvy jako dříve," popsal Václavík sám sebe.

Student Masarykovy univerzity v Brně potvrdil, že trenér Ondřej Rybář nemluvil do větru, když před svátky tvrdil, že tým mužů po špatných výkonech zažije vánoční galeje.

„Ve Slovinsku jsme měli skvělé podmínky na náročný intenzivní trénink. Nebylo to žádné ladění formy, ale pořádná zabíračka. Myslím si ale, že potom všem jsem v dobré pohodě fyzické i střelecké," podotkl.

Věří, že v reprezentaci vydrží delší dobu

Muž, který se loni na závěr své juniorské kariéry blýskl dvěma sedmými místy na mistrovství světa, by rád ve Světovém poháru vydržel alespoň po dobu jednoho trimestru. „Určitě to bude záviset na mých výkonech a výsledcích. Věřím, že alespoň trimestr zvládnu,“ přál si Václavík.

Narodil se v Jilemnici, kde žije dodnes. Není tedy překvapením, že je pro něj největším vzorem jiný jilemnický biatlonista, dnes trenér ženské reprezentace Zdeněk Vítek. Ostatně možná už brzy budou oba členy jedné rodiny. "Moje starší sestra Kristýna je Zdeňkovou přítelkyní,“ prozradil Václavík.

Michal Šlesingr vyfotil Adama Václavíka spícího se zbraní:

Adam is going to sleep before his first world cup race. Fingers crossed! ;)

Fotka zveřejněná uživatelem Michal Šlesingr (@michalslesingr),

reklama