reklama

Češi nebudou na házenkářském MS, zbyli jim čtyři hráči. Nepřijedou ani Američané

Dominik Solák, Jan Mojžíš Dominik Solák, Jan Mojžíš autor: ČTK
Čeští házenkáři kvůli vysokému počtu případů koronaviru v týmu na poslední chvíli nečekaně odřekli účast na nadcházejícím mistrovství světa v Egyptě. Schválila to svazová exekutiva. Reprezentanti měli odletět ve středu dopoledne a ve čtvrtek rozehrát základní skupinu zápasem proti Švédsku. Na turnaji je nahradí Severní Makedonie.

V národním celku je aktuálně 12 nakažených hráčů a pozitivní test nadále mají i oba hlavní trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem. Ze zdravotních důvodů by se nemohlo šampionátu zúčastnit dalších pět hráčů, z 21 jmen, s nimiž realizační tým původně počítal, by mohli odcestovat jen čtyři házenkáři. Nakazil se navíc i kouč juniorské reprezentace Pavel Pauza, který se přidal k mužstvu a počítalo se s ním jako s náhradou.

Reprezentanti zápolili s koronavirem od úvodu ledna, kdy začali v Plzni finální přípravu. Kvůli covidu-19 nemohli minulý týden odehrát úvodní dvojzápas kvalifikace mistrovství Evropy proti Faerským ostrovům. K nakaženým trenérům se přidala i řada hráčů. Tým, který se chystal v Plzni, doplnili náhradníci, ani to ale účast mužstva na turnaji nezachránilo.

"Za současného stavu přišel realizační tým s doporučením, že ze zdravotního a sportovního hlediska je účast velmi na pováženou. Exekutiva po zvážení toho doporučení v podstatě zaujala stejné stanovisko," uvedl při on-line tiskové konferenci prezident českého svazu Jaroslav Chvalný.

"Příprava byla nestandardní, bylo to absolutně extrémní. Navíc se nám u těch hráčů, kteří trénovali v menším počtu, začaly objevovat zdravotní problémy. Přestože jsme dělali maximum pro to, abychom odletěli, dopoledne jsme dospěli k tomu, že už nevidíme světlo na konci tunelu," řekl Filip.

Exekutiva posuzovala více aspektů. "I kdybychom odcestovali, bylo by to i s hráči, kteří covid ještě neměli. Na základě lékařů je riziko, že by se mohli nakazit na šampionátu," podotkl Chvalný.

"Ze sportovního hlediska se o tom nemusíme bavit. Z těch 21 hráčů, o které se národní tým opírá, je 17, kteří odjet nemohou, navíc i oba trenéři. Vyhodnotili jsme si to tak, že by to byl hazard ze sportovního hlediska. Nechceme účastí za každou cenu znevážit českou házenou. Jeli bychom tam na výlet, to jsme nechtěli podstoupit," dodal Chvalný.

Jícha přepsal historii házené, ale sochu odmítá: Hráči byli abnormální, obdivuji je Jícha přepsal historii házené, ale sochu odmítá: Hráči byli abnormální, obdivuji je Čtěte zde

"Je to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem v házenkářské kariéře musel udělat. Troufám si tvrdit, že všichni pro účast udělali absolutní maximum. Máme ale extrémní problém na třech postech, které nemáme v tuto chvíli obsazené," podotkl předseda reprezentační komise Daniel Čurda.

Sankce ze strany světové federace IHF českému svazu za odřeknutí neohrozí. Reprezentanty ve skupině nahradila Severní Makedonie. "Dotazovali jsme se IHF a žádné sankce z naší neúčasti nevyplývají. Nechtěli jsme sestavit tým jen tak hala bala. Zvažovali bychom to, pokud by hrozila sankce nebo diskriminace v nějaké příští kvalifikaci," uvedl Chvalný.

"Samozřejmě vnímáme, že mistrovství světa je vrcholná akce a byl to i nějaký způsob, jak se mediálně prezentovat. Otázka je částečný zásah do ekonomiky a partnerských věcí, to tam samozřejmě je. Ale to jsme byli ochotni pominout, to jsou hmotné věci. Zdraví hráčů a dobrou pověst české házené nenahradíme žádnými penězi," dodal Chvalný.

Český celek měl startovat na mistrovství světa poprvé od roku 2015, kdy skončil v Kataru na 17. místě. Vedle Švédska měl v základní skupině změřit síly s domácím Egyptem a Chile.

"Do včerejška jsme všichni doufali, že odcestujeme. Situace se tak rapidně změnila, že zklamání bylo obrovské. Házená je náš život, ale někdy musí jít na druhou kolej. A tohle je jedna z těch situací," řekl Kubeš.

Odřeknutí účasti jakékoliv české reprezentace ze světového šampionátu je naprosto ojedinělá věc. Z mistrovství světa v některém z olympijských kolektivních sportů odstoupili pouze hokejisté v roce 1953 kvůli úmrtí tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda. V letech 1950 a 1951 Československo z politických důvodů tým na šampionát vůbec nevyslalo.

Několik hodin po Češích se dnes vzdali MS Američané, kteří měli na něm startovat po dvaceti letech, ale také je před odletem do Egypta postihlo šíření nákazy v týmu. Jejich švédský trenér Robert Hedin uvedl, že pozitivní testy na covid-19 mělo deset hráčů a sedm členů realizačního štábu. Tým USA zastoupí druhý náhradník Švýcarsko, jež se ve skupině E střetne s Francií, Rakouskem a Norskem.

reklama