reklama

Češka zkusila zhatit předání olympijského ohně Číně

24. 3. - Zažehnutí olympijského ohně narušil Tibeťan - Za výzev k bojkotu olympiády a za hlasité celosvětové kritiky čínského režimu byl v řecké Olympii slavnostně zažehnut olympijský oheň. Ceremoniál se pokusil narušit i český aktivista. Agentura AP uvedla, že se Čech s vlajkou Tibetu pokusil zastavit štafetu se zapálenou pochodní.  Více informací naleznete ve článku zde 24. 3. - Zažehnutí olympijského ohně narušil Tibeťan - Za výzev k bojkotu olympiády a za hlasité celosvětové kritiky čínského režimu byl v řecké Olympii slavnostně zažehnut olympijský oheň. Ceremoniál se pokusil narušit i český aktivista. Agentura AP uvedla, že se Čech s vlajkou Tibetu pokusil zastavit štafetu se zapálenou pochodní. Více informací naleznete ve článku zde autor: Reuters
Předání pochodně chránily tisíce policistů

Athény - Přibližně 20 000 hostů a tisícovky policistů. Kulisa nedělního oficiálního předání olympijského ohně pořadatelům letní olympiády připomínala mnohem více ostře střežené jednání politiků o konfliktním tématu, než poklidnou oslavu očekávaného sportovního svátku a "symbolu míru".

Olympijská pochodeň byla předána čínským organizátorům na athénském stadionu Pahathinaikosu. Řecká policie a bezpečnostní služby byly kvůli ceremoniálu celou neděli v nejvyšší pohotovosti.

Policie a akrobati. Olympijský oheň je v Číně Policie a akrobati. Olympijský oheň je v Číně Prohlédněte zde

Policie už dopředu oznámila, že bude divákům nekompromisně zabavovat jakékoli transparenty nebo věci, jimiž by bylo možné házet. A varovala, že případní protestující budou zatčeni.

Agentura AFP už v neděli odpoledne oznámila, že se předání pochodně skutečně pokusilo narušit několik lidí - a uvedla, že ve skupince Tiběťanů, Nepálců a Řeků byl i "občan České republiky". Další zdroje později upřesnily, že řečtí policisté skutečně zadrželi jednu protestující Češku.

Ozbrojenci zasáhli ve chvíli, kdy žena spolu s ostatními demonstranty chtěla rozvinout během ceremoniálu hesla na podporu Tibetu.

Čtěte souvislosti: Nepálci protestovali na podporu Tibetu, policie je odvlekla

Olympijská pochodeň byla zažehnuta 24. března a už tento úvodní ceremoniál byl narušen tibetským protestujícím. Trasa z Olympie do Athén, kudy byl olympijský oheň za doprovodu policie nesen, musela být zkrácena a měnila se, aby úřady eliminovaly další protesty.

Nezávislá pochodeň z Indie

Akce na podporu Tibetu se v neděli konala také v indickém městě Dharamsála. Sešli se tu tibetští exulanti, aby zažehli "nezávislou olympijskou pochodeň".

"Nezávislá pochodeň byla zapálena na protest proti čínskému režimu vládnoucímu v Tibetu," citoval server ČT předsedu nezávislé organizace Kongres tibetské mládeže sídlící v Indii.

Oheň konkuruje skutečné olympijské pochodni,která se právě v neděli vydává na pouť z řeckých Athén. "Nezávislá" pochodeň zapálená v Indii poputuje do amerického San Franciska. Tam 9. dubna dorazí i oficiální oheň.

Více o Tibetu a olympiádě v Pekingu čtěte zde:
Bojkot olympiády v Číně nemá smysl, soudí prezident
Sarkozy otočil. Připustil bojkot olympiády kvůli Tibetu
Zažehnutí olympijského ohně narušil Tibeťan
Dalajláma chce bojkot olympiády, zlobí se Čína

reklama