České basketbalistky porazily na MS Čínu

SportPlus, ČTK
16. 9. 2006 20:40
Sao Paulo - České basketbalistky si připsaly v prvním zápase osmifinálové skupiny MS s Čínou důležité vítězství 79:73 a drží tak šance na postup do čtvrtfinále.

České hráčky si tězce vybojovaným vítězstvím proti houževnatým sooupeřkám připsaly velice důležité dva body do osmifinálové tabulky. Po překvapivé výhře Francie nad Ruskem totiž potřebovaly v sobotním utkání Čínu porazit, aby se reálně udržely v postupové hře.

Vstup do utkání se lépe vydařil českému týmu. V základní sestavě opět nastoupila Zuzana Klimešová místo Michaely Pavlíčkové, která po zranění kotníku začala zápas jen na lavičce.

Ale Klimešová se spolu s Evou Vítečkovou na začátku zápasu prosazovaly dravými úniky pod čínský koš a pomohly Češkám k osmibodovému náskoku 10:2.

Ve druhé čtvrtině se ale Číňanky začaly prosazovat střelecky, na což česká obrana nedokázala zareagovat, a asijské hráčky tak stáhly skóre na rozdíl jediného bodu.

Z útlumu vyvedla český tým trojka Vítečkové, která za první poločas zaznamenala 14 bodů.

Do konce prvního poločasu si Češky znovu vytvořily sedmibodový náskok, o který však přišly záhy po vstupu do druhé poloviny. České basketbalistky neproměnily několik jasných střeleckých příležitostí a Číňanky díky vysunuté agresivní obraně získávaly hodně míčů.

Českým hráčkám se znovu nedařila střelba a za prvních pět minut třetí čtvrtiny vstřelily pouhé čtyři body. Čínské basketbalistky se naopak prosazovaly střelbou z dálky a dokázaly vyrovnat skóre, ve 26. minutě byl stav 42:42.

Do čtvrté čtvrtiny nastoupily české basketbalistky i s Michaelou Pavlíčkovou. Po skvělém zisku Machové a úspěšném pokusu Vítečkové vedly Češky znovu rozdílem osmi bodů, 58:50.

Ale několik neproměněných jasných střeleckých příležitostí a nepřesnosti v obraně, které Číňanky nekompromisně trestaly, znamenaly, že pět minut před koncem byl český náskok znovu jen tříbodový.

Do závěrečné pětiminutovky nastoupila Markéta Mokrošová, což se ukázalo jako důležitý tah. Hráčka USK Praha totiž proměnila dva trojkové pokusy a minutu před koncem zápasu vedly české reprezentantky o devět bodů, 74:65.

V poslední minutě sice korigovala trojkou Číňanka Miaová, s kterou měla česká obrana problémy po celý zapas, ale do poslední chvíle bojujícím Číňankám to na zvrat nestačilo.

V neděli se české basketbalistky střetnou s Ruskem.

Výsledky - Osmifinálová skupina F:
ČR - Čína: 79:73 (24:19, 38:31, 54:50)
Nejvíce bodů:
Vítečková 21, Veselá 18, Machová 15, Kulichová 10, Mokrošová 8 - Li-ťie Miao 24, Nan Čchen 24. Rozhodčí: Pilipauskas (Lit.), Smith (Arg.), Pacheco (Braz.). Fauly: 21:20. Trestné hody: 20/15 - 21/20. Trojky: 6:3. Diváci: 800.

Francie - Rusko 74:64 (18:18, 41:27, 55:47)
Nejvíce bodů: Lesdemaová 16, Dumercová a Gillespieová obě 11, Godinová 10 - Stěpanovová 18, Vodopjanovová 15, Korstinová 11.

Rusko překvapivě podlehlo v osmifinále MS Francii

O první velké překvapení v osmifinále mistrovství světa basketbalistek se postarala Francie, která porazila ve skupině F Rusko 74:64. Po vyrovnané úvodní čtvrtině rozhodly přemožitelky české reprezentace ze základní skupiny o svém vítězství ještě před poločasem, kdy zásluhou rychlých protiútoků do otevřené obrany soupeřek získaly čtrnáctibodový náskok.

Francouzský trenér Alain Jarden využil znalost soupeře ze vzájemných přípravných zápasů. Taktiku postavil na dokonalém bránění střelkyň z tříbodového území. Rusky se za celé utkání dostaly k pěti pokusům a nedaly ani jednu trojku. Navíc Francouzky dobře eliminovaly výškovou převahu soupeřek v podkošovém prostoru.

Rusky po prvním poločase znervózněly a pod psychickým tlakem často chybovaly. Přesto se jim ještě podařilo po změně stran snížit na pětibodový rozdíl. Takticky dobře hrající Francouzky si ale vítězství vzít nenechaly.

Basketbalistky Brazílie vstoupily do osmifinálové skupiny E vítězstvím  nad Litvou 84:67, přičemž o jednoznačném úspěchu rozhodly až po změně stran. Hráčky pořadatelské země se tak dočasně ujaly vedení v tabulce.  Blízko k překvapení měla i Kanada, která notně potrápila favorizovanou Argentinu. Po poločase Kanaďanky vedly 31:22 a o vítězství přišly až v závěrečných třech minutách.

Litevkám utekl začátek utkání, v němž Brazilky získaly až sedmibodový náskok, ještě do konce první čtvrtiny ale stačily Evropanky srovnat krok. Největší zásluhu na srovnání stavu měly Stremikyteová a Sulciuteová, které ale na všechno nestačily.

Po změně stran už dynamičtěji hrající Brazilky získaly převahu, soupeřky převyšovaly lepším podkošovým doskakováním a jistější koncovkou širokého kádru hráček. V závěru dostala na obou stranách přednost útočná hra a Brazilky si náskok pohlídaly.