České házenkářky po 10 letech opět na mistrovství světa

8. 6. 2013 19:30
České házenkářky postupují po 10 letech na mistrovství, když po drtivé výhře 29:17 v úvodním zápase na půdě soupeřek porazily Island i na domácí palubovce. V Mostě zvítězily 26:21.
České házenkářky v domácí odvetě navázaly na drtivou výhru ze zápasu v Islandu.
České házenkářky v domácí odvetě navázaly na drtivou výhru ze zápasu v Islandu. | Foto: ČTK

Most - České házenkářky postupují po 10 letech na mistrovství světa, když po drtivé výhře 29:17 v úvodním zápase na půdě soupeřek porazily Island i na domácí palubovce. V Mostě zvítězily 26:21.

Češky se tak probojovaly mezi 24 týmů, které si zahrají v prosinci o titul mistryní světa v Srbsku. Los základních skupin proběhne příští sobotu v Bělehradě.

Tam se loni zúčastnily i mistrovství Evropy a překvapily svým postupem ze základní skupiny.

"Dneska už o ten postup až tolik nešlo. Je fakt, že těch dvanáct gólů, to se dá doma těžko neuhrát. Šlo o to, aby byly holky zmobilizované a hrály na výhru. A to se podařilo," pochvaloval si po zápase kouč Češek Jan Bašný.

Litoval jen neúspěšné série 0:6 v páté desetiminutovce zápasu. "Deset minut tam bylo hluchých, ale pak jsme se do toho dostali zpět."

"Tohle se chlapům dlouho nepovedlo"

Postup na světový šampionát zakončil veleúspěšnou dvouletku.

"Samozřejmě spokojenost. Před Eurem jsme osm let nepostoupili na velkou akci a teď jsme se tam dostali dvakrát za sebou, nejdřív mistrovství Evropy a teď mistrovství světa. Ani chlapům se to nepodařilo asi pět nebo šest let," uvedl Bašný.

Uplynulou sezonu české ženské házené hodnotil jako fantastickou.

"Byli jsme absolutní outsider na mistrovství Evropy, přesto jsme se dostali do druhého kola a hráli dobré zápasy s nejlepšími týmy světa. Teď jsme se dostali na mistrovství světa a Most vyhrál Vyzývací pohár. Co víc chcete," liboval si Bašný.

Češky nepřipustily obrat soupeřek

Svěřenkyně Jana Bašného si podobně jako před týdnem na půdě soupeře rychle vytvořily tříbrankový náskok a vedení už během utkání ani jednou nepustily.

Češky znovu především skvěle bránily a co přes pevnou defenzivu prošlo, pochytala gólmanka Raníková.

Islandský kouč si proti už ve čtrnácté minutě vzal oddychový čas. Češky to ale nijak nezbrzdilo a do poločasu postupně zvýšily vedení až na 15:9. Pěti brankami k němu přispěla Luzumová.

Po změně stran se už duel pouze dohrával. Domácí tým si po deseti minutách vytvořil náskok deseti branek a Bašný tak mohl dát šanci i některým hráčkám z lavičky, například gólmance Müllnerové.

Český celek poté potkal jedenáctiminutový gólový výpadek, Island sérií šesti branek po sobě zkorigoval stav, ale na postupu to nic změnit nemohlo.

Česko - Island 26:21 (15:9)

Sestava Česka: Raníková, Müllnerová - Knedlíková, Keclíková, Chrenková, Poznarová, Salčáková, Kutlvašrová, Černá, Vítková, Hrbková, Martinková, Luzumová, Štěrbová, Crhová, Matoušková.
Rozhodčí: Crnojevičová, Radičová (obě Chorv.). Sedmimetrové hody: 5/5 - 4/4. Vyloučení: 2:3. První zápas: 29:17, postoupilo Česko.