reklama

České sjezdařky ovládly deaflympiádu

Petra Kurková a Tereza Kmochová s medailemi ze slalomu. U Kurkové se jednalo o čtvrtou a u Kmochové o pátou medaili. Petra Kurková a Tereza Kmochová s medailemi ze slalomu. U Kurkové se jednalo o čtvrtou a u Kmochové o pátou medaili. autor: Marta Myšková
Salt Lake City - Na 16. zimní deaflympiádě válcovaly české neslyšící sjezdařky své soupeřky. Petra Kurková a Tereza Kmochová okupovaly stupně vítězů, během šesti dnů nasbíraly devět medailí.

Když v březnu 2006 probíhala v Turíně zimní paralympiáda, výkonný předseda Českého paralympijského výboru František Janouch si povzdechl, že po odchodu úspěšných sjezdařek Kateřiny Teplé a Sabiny Rogie čeští paralympionici v zimě pouze "paběrkují".

Vše o MS sjezdařů v Aare Foto: Aktuálně.cz
Vše o MS v alpském lyžování
Speciál - kompletní výsledky, zpravodajství, rozhovory a zajímavosti z lyžařského šampionátu.
 

"Zato na deaflympiádě bude medailí jako smetí!" těšil se a popisoval tradiční průběh závodů světového poháru v alpském lyžování neslyšících:

Infobox

POŘADÍ NÁRODŮ NA DEAFLYMPIÁDĚ

Země Zlato Stříbro Bronz Celkem Rusko 8 5 3 16 USA 2 3 4 9 Česko 4 3 2 9

Zdroj: www.deafnation.com

(stav k 8.2. 2007)

"První místa většinou okupuje Petra Kurková, teprve šestnáctiletá Tereza Kmochová za ní sbírá ty druhé příčky a v cíli je vždycky naštvaná, že Petru zase nepředjela." Jeho scénář se naplnil.

Dosavadní čtyři starty během pěti dnů proměnilo toto duo již v sedm medailí. Ukazuje se, že mladičká Kmochová bude moci směle převzít žezlo po Kurkové, dlouholeté vládkyni alpského lyžování neslyšících.

Za šest dní devět medailí

Svou úspěšnou šestidenní sérii zahájily lyžařky nedělním sjezdem. Tento den si šestnáctiletá Tereza Kmochová z Harrachova zřejmě zapíše zlatým písmem.

Hned první start na své první deaflympiádě proměnila ve zlato, navíc vůbec poprvé porazila svou starší a zkušenější kolegyni. Ta se tentokrát musela spokojit "jen" s bronzem, stříbro brala domácí Kellay Duranová.

Petra Kurková a Tereza Kmochová na stupních vítězů Tradiční obrázek 16. zimní deaflympiády: Petra Kurková a Tereza Kmochová na stupních vítězů. Foto: Marta Myšková

Na otázku, z čeho má větší radost, zda ze zlaté medaile nebo z vítězství nad dosud neporazitelnou Kurkovou, Tereza v cíli uvedla: "V porovnání zda vítězství nad Petrou nebo zlato je to rozhodně deaflympijské zlato, ale protože dnes je to kombinace obojího, jsou taková srovnání zbytečná a já jsem opravdu šťastná."

Hned následující den se jim vedlo ještě lépe, když ovládly kombinaci, do které se započítávalo jedno kolo sjezdu a jedno kolo slalomu. Kmochová po sjezdu vedla, nicméně Kurková ji ve svém oblíbeném slalomu nakonec dokázala těsně porazit. 

Jejich výsledné časy se vešly do jedné vteřiny, zatímco domácí závodnici Kelley Duranové na bronzové pozici nadělily Češky hned čtyři vteřiny.

Netleskat, třepat rukama Při slavnostních ceremoniálech deaflympiád neuvidíte účastníky tleskat, nýbrž třepat rukama nad hlavou. Foto: www.deafnation.com
Hluchota je pro média neatraktivní
Rozhovor s tiskovým mluvčím Českého paralympijského výboru ČPV Davidem Šnajdrem.


V úterním Super G dojela Kurková druhá, Kmochová třetí. Obě závodnice tak zkompletovaly svou sadu cenných kovů.

Špatně si nevedly ani dvě české debutantky, které v úterý nastoupily k vůbec prvnímu startu na deaflympiádě. V devatenáctičlenném startovním poli dojela Veronika Grygarová pátá a Michaela Mejstříková devátá.

Tereza Kmochová vyhrála obří slalom Tereza Kmochová se raduje z prvenství ve čtvrtečním obřím slalomu. Foto: Marta Myšková

Ve středu měly závodnice odpočinkový den, ve čtvrtek pak dokázala na dosavadní úspěšnou sérii navázat Tereza Kmochová, když vyhrála obří slalom. Na stupně vítězů ji tentokrát doprovodily dvě Američanky, Amanda Goyneová a znovu Kellay Duranová.

Naopak smůlu v obřím slalomu měla dosud nejlepší česká závodnice, Petra Kurková, která udělala chybu hned v úvodu prvního kola a ze závodu vypadla. Pro zkušenou sjezdařku je to o to větší zklamání, že se jedná, podle jejích slov, o vůbec první nedokončený závod v dlouhé kariéře, žel zrovna na deaflympiádě.

Chuť si spravila v závěrečném pátečním slalomu, v němž se vrátila na nejvyšší příčku. Na stupně vítězů ji opět doprovodila stříbrná Tereza Kmochová. Úspěšné české duo  poprvé nedoplnila žádná z Američanek, nýbrž Chorvatka Hraskiová, které obě nadělily 10 vteřin.

Tereza Kmochová dokázala ve druhém kole Petru dokonce předjet, nicméně v součtu  to na prvenství nestačilo. Přesto se Tereza stala ziskem pěti medailí (2-2-1) nejúspěšnější českou reprezentantkou na 16. deaflympiádě.

Opět se tak potvrzuje, že Česká republika patří ve světě neslyšících k velmocem alpského lyžování. V bodování národů jí díky tomu patří na 16. zimní deaflympiádě třetí příčka za Ruskem a USA.

reklama