České tenistky jsou pošesté za sebou v semifinále Fed Cupu

10. 2. 2014 18:40
Svěřenkyně kapitána Petra Pály zvítězily 3:2 na zápasy v dramatickém utkání nad Španělskem v Seville, kde se kvůli dešti protáhl program o třetí hrací den.
Andrea Hlaváčková se spolu s Barborou Záhlavovou-Strýcovou postaraly o rozhodující třetí bod ve čtyřhře. | Foto: Eduard Erben

Sevilla - České tenistky postoupily pošesté za sebou do semifinále Fed Cupu. Svěřenkyně kapitána Petra Pály zvítězily v dramatickém utkání nad Španělskem v Seville, kde se kvůli dešti hrálo až do pondělí, 3:2 na zápasy.

Rozhodující bod získaly Andrea Hlaváčková s Barborou Záhlavovou-Strýcovou, které ve čtyřhře za stavu 2:2 porazily Carlu Suárezovou a Silvii Solerovou 7:6 a 6:3.

Češky čekají opět Italky

O postup do finále se české vítězky Fed Cupu z let 2011 a 2012 střetnou 19. a 20. dubna doma s obhájkyněmi titulu Italkami, které porazily Američanky.

V této fázi soutěže se Češky s Italkami potkají již počtvrté za posledních pět let. Loni v Palermu prohrály, předloni Italky doma porazily a v roce 2010 Češky neuhrály v Římě ani bod.

Celý zápas 1. kola se Španělskem se měl v Seville odehrát o víkendu, ale z pěti plánovaných duelů se kvůli špatnému počasí uskutečnil jen jeden, protože se hrálo na antuce pod širým nebem.

Záhlavová-Strýcová, náhradnice za Petru Kvitovou, která byla minulý týden nemocná, v něm podlehla ve dvou setech Suárezové.

Zakopalová hrála dva zápasy v řadě

V neděli ještě rozehrála svůj zápas Klára Zakopalová, ale kvůli dešti dohrávala až dnes a vyrovnala po třísetové výhře 6:3, 2:6 a 6:1 nad Marií-Teresou Torrovou.

Vzápětí v souboji týmových jedniček podlehla Suárezové 6:1 a dvakrát 3:6. Naději na obrat vykřesala Lucie Šafářová výhrou nad Solerovou 4:6, 6:1 a 6:3.

Zakopalová i Šafářová pak už spěchaly na turnaj do Dauhá. Neviděly tak, jak plzeňské rodačky Záhlavová-Strýcová a Hlaváčková zajistily postup.

Ve vyrovnané čtyřhře odvrátily v tie-breaku dva setboly Španělek a při tom druhém měly velké štěstí. Hlaváčková zasáhla na síti jen rámem rakety, ale míč spadl těsně za síť.

Dohrávka se Češce nepovedla

Ve druhém setu působily Češky jistěji, dobře podávaly a doplňovaly se na síti. Druhý mečbol proměnila Záhlavová-Strýcová vítězným returnem. Krátce před setměním se tenistky radovaly z vydřeného postupu.

Den ale začal už v deset ráno. Zakopalová dohrávala zápas s Torrovou, který začala už v neděli, po necelé hodině Češka vedla 6:3 a 2:0 a pak bylo utkání odloženo na pondělí.

Dohrávku začala Zakopalová špatně. Pod slunečními paprsky se nemohla dostat do rytmu a prohrála šest her po sobě. Druhý set ztratila poměrem 2:6. Zato v třetím hrála aktivněji, přesněji a 66. hráčce v něm povolila jen jednu hru.

Za 45 minut nastoupila Zakopalová k souboji jedniček proti Suárezové a zpočátku pokračovala na vítězné vlně.

Hrála agresivně, rychle po odskoku a sedmnáctá hráčka světa se v úvodu bránila. Česká tenistka zasypala zaskočenou favoritku v prvním setu šestnácti vítěznými míči a za 26 minut nečekaně zvítězila 6:1.

Zakopalové došly v závěru síly

Suárezová na chvíli odešla mimo dvorec a pauza jí prospěla. Zakopalová sice vedla v druhé sadě v sílícím větru 3:2, ale pak ji podobně jako s Torrovou postihl výpadek. Nevyužila několik brejkbolů a po sérii čtyř prohraných gamů za sebou musela dnes podruhé do tří setů.

Před rozhodujícím dějstvím opustila v doprovodu kapitána Petra Pály kurt, ale zvrat to už nepřineslo. Sice ještě zabojovala a ze stavu 1:3 srovnala na 3:3, pak už ale na ní byla patrná zvyšující se únava.

Šafářová byla v týdnu nemocná, proto za ni v sobotu nastoupila Záhlavová-Strýcová, ale její stav se zlepšil a mohla hrát.

V prvním setu proti Solerové byla pauza znát, ale v druhém už na kurtu dominovala. V rozhodující sadě prohrávala 0:2, ziskem čtyř her v řadě ale vývoj otočila a po dvou hodinách vyhrála.