České volejbalistky suverénně vyhrály turnaj Grand Prix

3. 8. 2014 20:48
Češky neměly na turnaji v Brně soupeřky
Češky neměly na turnaji v Brně soupeřky | Foto: Český volejbalový svaz

Brno - České volejbalistky porazily v posledním utkání na turnaji Grand Prix v Brně také Kazachstán 3:0 a vyhrály zcela suverénně třetí skupinu.

V šesti zápasech na dvou turnajích v Alamaty a Brně ztratily pouhé dva sety a jako jediné z osmi týmů získaly plný počet bodů. Z prvního místa v tabulce postoupily do turnaje Final Four, který se uskuteční 16. a 17. srpna v bulharském Samokovu.

Po jasných výhrách nad Alžírskem a Mexikem zvládly domácí hráčky bez zakolísání i duel s Kazachstánem, který ještě bojoval o postup do finálového turnaje. Za 77 minut Češky zvítězily po setech 25:15, 25:20 a 25:21.

"Před utkáním bych rozhodně nevěřila, že vyhrajeme tak hladce bez ztráty setu. Naše hra se stále lepší, odvedly jsme dobré výkony. Naše jasná vítězství nám pomohla po náročné přípravě trochu pošetřit síly na turnaj Final Four, který bychom chtěly vyhrát," řekla kapitánka českého týmu Helena Havelková.

Trenér Carlo Parisi tentokrát vsadil na nejsilnější sestavu s nahrávačkou Lucií Smutnou. Oproti sobotnímu duelu s Mexikem jen Michalu Kvapilovou nahradila Tereza Vanžurová. Takřka celé utkání odehrála základní sestava, z náhradnic se dostala na palubovku pouze na krátké okamžiky Veronika Dostálová.

Češky očekávaly vyrovnanější zápas

Bojovné Kazašky do zápasu vstoupily slibně. Pozornou obranou na síti a důrazným podáním si chvíli držely dvoubodový náskok. Z úvodní nervozity se však české hráčky rychle otřepaly, zpřesnily kombinaci a útočným tlakem zejména Anety Havlíčkové postupně otočily dostaly utkání pod kontrolu. K Havlíčkové se přidaly v zakončení také Helena Havelková s Terezou Vanžurovou a Nikol Sajdovou. Kazašky ztratily kontakt a v první sadě se zmohly pouze na 15 bodů.

"Očekávala jsem po turnaji v Almaty s Kazachstánem vyrovnanější zápas. Jsem ale ráda, že jsme po výborném výkonu utkání takto zvládly. Návrat do reprezentace po čtyřech letech si užívám. Našla jsem vynikající partu. Naším cílem je nyní uspět v turnaji Final Four v Bulharsku," řekla Markéta Chlumská.

Další dvě sady byly sice o poznání vyrovnanější, ale režii měl díky pestřejší hře pevně v rukách český tým. K odporu se hráčky Kazachstánu ještě na chvíli zmohly v posledním setu, kdy snížily na rozdíl jediného bodu na 20:21. O případný zvrat se ale vzápětí připravily špatným podáním a závěr zápasu už české volejbalistky s přehledem zvládly.

"I když jsme vyhrály většinu utkání jednoznačně, tak získávám cenné zkušenosti. Kazašky nehrály tak dobře jako v prvním utkání v domácím prostředí. Dobře jsme se na ně připravily a nedaly jim žádnou šanci ke zvratu v jednotlivých setech," uvedla blokařka Veronika Trnková.