reklama

Česko chce v Praze hostit olympijskou kvalifikaci basketbalistů

Kapitán Welsch a ostatní čeští basketbalisté slaví postup do čtvrtfinále ME Kapitán Welsch a ostatní čeští basketbalisté slaví postup do čtvrtfinále ME autor: Reuters
Budou čeští basketbalisté hrát kvalifikaci o letní olympiádu v Riu na domácí půdě? O tom se rozhodne 23. listopadu na zasedání Mezinárodní basketbalová federace.

Praha - Česká basketbalová federace podala přihlášku na pořádání jednoho ze tří turnajů olympijské kvalifikace, do které se čeští reprezentanti poprvé probojovali zásluhou sedmého místa na mistrovství Evropy. Turnaje se uskuteční 5. až 11. července příštího roku. Pokud hostitelství získá i ČBF, hrálo by se v pražské O2 areně.

"Požádali jsme oficiálně, abychom mohli pořádat kvalifikaci v České republice," řekl České televizi člen výkonného výboru ČBF Zdeněk Bříza. "Ty podmínky jsou opravdu kruté, co se týká základních požadavků. A je pravdou, že to vyjde na několik desítek milionů korun," dodal.

Českým mužům jde o šanci na první start na olympijských hrách od roku 1980. Od té doby český či československý basketbal reprezentovaly jen ženy. Po historickém úspěchu na ME však má příležitost i mužský celek a právě domácí prostředí by mu mohlo do Ria de Janeiro pomoci. "Kvalifikace bude nesmírně těžká, postupuje jen jeden ze šesti týmů, ale domácí prostředí by nám mohlo pomoci a na olympiádu bychom klidně mohli postoupit," míní zkušený pivot Petr Benda.

Do kvalifikace se kromě Česka probojovali také reprezentanti Filipín, Íránu, Japonska, Francie, Srbska, Itálie, Řecka, Kanady, Mexika, Portorika, Nového Zélandu, Angoly, Tuniska a Senegalu. Ve hře jsou ještě tři místa, která určí FIBA.

Hostitele kvalifikačních turnajů vybere FIBA na svém zasedání 23. listopadu. O den později se uskuteční los.

reklama