reklama

"Je lehké nás rozhodit." Češi otrávili a rozplakali hvězdu, Francouzům vadila světla

Na tokijské olympiádě Earvin Ngapeth (vlevo) zářil, na mistrovství Evropy ho Češi vymazali z kurtu. Na tokijské olympiádě Earvin Ngapeth (vlevo) zářil, na mistrovství Evropy ho Češi vymazali z kurtu. autor: Reuters
Zatímco čeští fanoušci a média se po pondělním osmifinále mistrovství Evropy topí ve volejbalové euforii, Francouzi se vzpamatovávají z obrovského zklamání. Olympijští šampioni rozebírají, proč na evropském šampionátu už potřetí v řadě skončí bez medaile. Zato nabuzení Češi si brousí zuby na Slovince a chtějí využít jedinečnou šanci k úspěchu.

"Earvin Ngapeth zklamal," hlásil titulek jednoho z článků listu L'Equipe, který se věnoval porážce Francouzů s Čechy v osmifinále volejbalového mistrovství Evropy, a odkazoval na matný výkon hráče, jenž je mnohými experty považován za nejlepšího na světě.

Nečekaný triumf. Čeští volejbalisté smetli olympijské vítěze a jsou ve čtvrtfinále ME Nečekaný triumf. Čeští volejbalisté smetli olympijské vítěze a jsou ve čtvrtfinále ME Čtěte zde

"Ngapeth a olympijští vítězové najednou spadli ze svého malého mráčku," psal server lefigaro.fr. Oficiální webové stránky šampionátu zase zmínily, že Češi mohou napsat největší příběh celého turnaje.

Samotným postupem mezi nejlepší osmičku svěřenci Jiřího Nováka bez přehánění šokovali. Vždyť kurz na jejich výhru nad Francií se pohyboval kolem hodnoty 11:1, porážka měla být jasná (kurz 1,04:1).

"Po zápase prošel mix zónou bez zastavení a se slzami v očích," napsal o Ngapethovi francouzský novinář David Loriot z L'Equipe, přičemž udělil třicetiletému tahounovi známku tři na škále o deseti stupních.

Ngapeth vstoupil do zápasu dvěma špatnými příjmy a Češi si bleskově vypracovali slušný náskok. V prvním setu hvězdu, jež se po třech letech v Kazani vrátila do italské Modeny, třikrát zablokovali a dostali Ngapethovy myšlenky tam, kam přesně potřebovali.

Měla nálepku zlé ženy, pak skončila v slzách. Sluková ale vytáhla volejbal na vrchol Měla nálepku zlé ženy, pak skončila v slzách. Sluková ale vytáhla volejbal na vrchol Prohlédněte zde

Sami Češi před utkáním mluvili o tom, že Ngapeth dokáže svůj tým neuvěřitelně táhnout, ale zároveň i potopit. V nabité ostravské hale šlo o ten druhý případ. Otrávený smečař lomil rukama, hádal se s rozhodčími, rozezleně ukazoval ke stropu Ostravar Arény.

"Zejména v první sadě byli francouzští hráči viditelně rozhozeni světly," informoval ostatně ve své zprávě deník L'Equipe. Také český smečař Adam Bartoš uznal, že i jemu dělá specifické osvětlení problémy.

Ale aby to byla hlavní obtíž, kvůli které olympijští šampioni podlehnou domácímu outsiderovi 22:25, 19:25 a 32:34, to Francouzi v rozhovorech po zápase už bez emocí netvrdili. Nehledali výmluvy.

"Nehráli jsme svou hru, byli jsme frustrovaní. Víme, že je to naše velká slabina. Když nastupujeme jako favorit, někdy máme problém zvítězit. Rychle se necháme vyvést z míry, není to poprvé. Musíme najít řešení," přiznal nahrávač Antoine Brizard.

Osmifinálové zklamání s Čechy prožili Francouzi i před čtyřmi lety na evropském šampionátu v Katovicích. Tehdejší úřadující evropští šampioni nasekali hromadu chyb a vypadli po výsledku 1:3. Letos nezískali ani set.

"Marně jsme hledali impulz, který by nás nakopl. Eso, velký blok nebo povedený individuální útok. Možná jsme čekali příliš dlouho. Je to velké zklamání, na druhou stranu léto bylo dlouhé a celkově s ním nemůžeme být nespokojení," vzpomněl blokař Barthélémy Chinenyeze, že hlavní turnaj letošního roku, tedy ten olympijský, Francouzi zvládli.

Obrat nedopustili. Volejbalisté Karlovarska porazili Jihostroj a vyhráli extraligu Obrat nedopustili. Volejbalisté Karlovarska porazili Jihostroj a vyhráli extraligu Čtěte zde

"Stáli jsme před dobře připraveným týmem. Češi nám dělali potíže a nevěděli jsme, co dělat. Musíme se poučit," sklopil hlavu brazilský kouč Francouzů Bernardo Rezende.

Zatímco Francouzi nečekaně opustili Ostravu, nažhavení Češi se těší na čtvrtfinále proti úřadujícím vicemistrům Evropy Slovincům. Na úvod ME je dokázali porazit a věří, že přes ně mohou projít i do bojů o medaile.

"Budeme na hráče působit tvrdě, aby zapomněli a připravili se. Všichni moc dobře víme, co se stalo po prvním vítězství nad Slovinci, a to se v žádném případě nesmí opakovat," připomněl trenér Novák, že národní mužstvo poté nezvládlo duel s Běloruskem.

"Bude to těžký zápas a musíme podat výkon, který jsme předvedli proti Francii. Musíme k tomu přistoupit tak, že oni jsou pořád favoritem a my musíme makat," uvedl smečař Bartoš. "Musíme zase spadnout na zem a Slovincům v uvozovkách nakopat zadky," dodal blokař Adam Zajíček.

Češi nastoupí proti Slovinsku ve středu znovu v 19 hodin, o tři hodiny dříve začne třetí čtvrtfinále mezi Italy a Němci. Znovu se očekává skvělá atmosféra. Zvláště, když je to pro české fanoušky poslední možnost, jak reprezentaci doma podpořit. O medaile se totiž bude hrát v Polsku.

Do semifinále ME mohou Češi postoupit po dlouhých dvaceti letech.

Česká senzace na úvod ME. Volejbalisté porazili obhájce stříbra Slovince Česká senzace na úvod ME. Volejbalisté porazili obhájce stříbra Slovince Čtěte zde
reklama