reklama

"Kdo by to byl čekal?" Češi odbočili ze smrtící stezky a před play-off nadchli

Šestnáctiletý reprezentant Filip Langer slaví gól proti Švýcarsku. Šestnáctiletý reprezentant Filip Langer slaví gól proti Švýcarsku. autor: ČTK
Čeští florbalisté jsou konečně na správné cestě. Potom, co jim z příkopu nečekaně pomohlo Německo, dokázali v úterý přehrát silné Švýcary. Na pražském mistrovství světa tak mají solidní vyhlídky do bojů o medaile.

"Kdo by to byl čekal?" pousmál se před novináři útočník Matěj Jendrišák, jenž k porážce Švýcarska 6:4 přispěl rozhodujícím gólem. "Můžeme být jenom rádi, protože ty první dva zápasy nebyly dobré."

Jeden z největších tahounů reprezentace volil vcelku mírná slova. Když Češi o víkendu nepřesvědčili proti Němcům a pak překvapivě podlehli Lotyšům, bylo dusno. "Vypadáme jako úplní ignoranti," štvalo Milana Garčara.

Nešlo pouze o jedno nepovedené klání, rýsoval se nejhorší výsledek na světovém šampionátu od sedmé příčky z roku 2012.

V neděli šli Češi spát s vědomím, že pokud nezdolají silné Švýcary, narazí v předpokládaném čtvrtfinále na těžko přemožitelné Finsko. Jenže následující den nastalo něco, co ve florbale není zrovna obvyklé. Další překvapivý výsledek. Němci porazili Lotyše. Domácí náhle nemuseli myslet na smrtící cestu pavoukem play-off.

"Spadl nám kámen ze srdce," přiznal Jendrišák.

V utkání Česko-Švýcarsko se tak přeci jen hrálo o první příčku ve skupině A. Ovšem s jednou změnou oproti předturnajovým prognózám - mírní favorité byli Švýcaři. Ti o víkendu odstartovali suverénně a mluvili o tom, že dali dohromady svůj nejsilnější tým v dějinách.

Naopak Češi měli logicky sebevědomí nízko. "Ale zas ne tak extrémně," řekl Jendrišák. "Samozřejmě jsme se ocitli pod palbou kritiků, což nikomu moc nepřidá, ale věděli jsme, že jako tým umíme hrát lépe."

Florbalisté se vzpamatovali. Porazili Švýcarsko 6:4 a na MS vyhráli základní skupinu Florbalisté se vzpamatovali. Porazili Švýcarsko 6:4 a na MS vyhráli základní skupinu Čtěte zde

To se potvrdilo. Bezmála šest tisíc diváků v pražské O2 areně sledovalo v úterý vyrovnanou bitvu s mírnou převahou domácích.

Rozhodující chvíle přišly ve třetím dějství. Švýcaři nedlouho po buly vyrovnali na 3:3, ale pak je srazila smršť tří českých branek. Už stihli akorát snížit na 4:6.

"Myslím, že největší rozdíl udělalo, jak jsme je ubránili," prohlásil Jendrišák.

Forvard Patrik Dóža souhlasil: "Do naší obrany nezahráli nic. Opravdu dobře jsme bránili, to je základ naší hry."

Zatímco proti ostříleným borcům s helvetským křížem tuhá defenziva platila, na hru Lotyšů, kteří také rádi brání, tolik nefungovala. "Je to dané naším dvouletým cyklem, těchhle zápasů (proti slabším týmům, pozn. red.) jsme moc neodehráli," vysvětloval Jendrišák. "Sestava je víc daná na fyzickou a obranářskou hru. Proti Lotyšsku jsme na balónku měli velké problémy."

Teď se Češi musí soustředit, protože ve čtvrtek je čeká sok z podobné kategorie. Ve čtvrtfinále narazí na vítěze kvalifikačního duelu Dánsko-Estonsko.

"Asi to vychází na Dánsko," tipuje útočník Adam Delong. "Bude důležité dát rychlé góly, protože oni budou pracovat na postavené obraně a chodit do protiútoků."

Jestliže nedojde k dalšímu šoku, v semifinále vyzvou čeští svěřenci Petriho Kettunena favorizované Finsko. Tým, který na mistrovství světa poprvé a zatím naposledy porazili před 16 lety.

reklama