Komplikace v baráži Davis Cupu, Veselý selhal s indickou dvojkou

Aktualizováno 18. 9. 2015 12:01
Lukáš Rosol jako česká dvojka porazil indickou jedničku Yuki Bhambriho hladce ve třech setech. Ve druhém utkání ale Jiří Veselý selhal a neuhrál ani set se 164. hráčem světa Somdevem Devvarmanem.
Jiří Veselý.
Jiří Veselý. | Foto: Dalibor Sosna

Dillií - Český daviscupový tým zahájil rozporuplně páteční barážové utkání o udržení v elitní skupině nejslavnější týmové soutěže tenistů světa.

Lukáš Rosol v indickém Dillí nejprve porazil domácí jedničku Yuki Bhambriho ve třech setech 6:2, 6:1, 5:7. Ve druhém duelu ale fatálně selhal Jiří Veselý, když neuhrál ani set se Somdevem Devvarmanem, až 164. hráčem světového žebříčku. Zápasy jsme sledovali živě zde.

Kapitána Jaroslava Navrátila vývoj prvního dne překvapil. "První zápas jsem si myslel, že bude daleko těžší. Lukáš předváděl dva sety fantastickou hru a přinesl důležitý první bod," řekl Navrátil. Díky tomu čekal, že z Veselého spadne nervozita, ale ten zápas nezvládl. "Jeho výkon mě zklamal. Neříkám, že nebojoval, ale srdíčko 40. hráče světa neukázal," dodal kapitán.

V důležité sobotní čtyřhře nastoupí Radek Štěpánek buď s dvacetiletým Adamem Pavláskem, nebo s Rosolem. "Jsem na vážkám a musím se rozhodnout," řekl Navrátil. Proti nim se postaví ostřílení deblisté Leander Paes a Rohan Bopanna. Zápas začne v 8:30 SELČ. "Ve čtyřhře jsou Indové velcí favorité, ale ty rozdíly se smazávají," řekl český kapitán.

Rosol hrál suverénně

Rosol (85. v žebříčku ATP) v prvních dvou setech jasně předčil domácí jedničku Bhambriho, který je v žebříčku o 40 míst za ním. Od stavu 1:2 v první sadě získal devět her v řadě a bezpečně si získal dvousetové vedení. V horku dosahujícím 34 stupňů Celsia s vysokou vlhkostí vzduchu působil jistě, hrál razantněji a více si pomáhal servisem.

"Chtěl jsem hrát rychle a v prvních dvou setech to fungovalo neuvěřitelně. Skvěle jsem podával," pochvaloval si Rosol.

Slyšet byla třicítka českých fanoušků a pokřik :"Lukáááš Rosol". Hlediště pro asi čtyři tisíce diváků se dopoledne přes vstup zdarma zaplnilo ani ne z poloviny. A tak v televizi zazněla výzva: "Přijďte! Vstup je volný a tenisté potřebují pomoc."

"Je teprve pátek dopoledne a lidé přijdou na čtyřhru, na Paese a Bopannu, debl je slavný, " vysvětlovali indičtí novináři. V úvodním utkání tak byly nejvíce slyšet bubny a především švitořící děti, které musela hlavní rozhodčí několikrát ztišovat.

Podmínky byly náročné

Komplikace přišla až na začátku třetího setu. Rosol si poprvé ztratil podání, trochu znejistěl a chyboval. Rychle ale srovnal z 1:3 na 3:3. V nervózním setu prohrával za stavu 5:5 už 0:40, ale situaci zvládl a odvrátil celkem pět brejkbolů. Ve dvanácté hře třetí sady posedmé v utkání vzal soupeři servis a za dvě hodiny vyhrál.

"Yuki začal hrát ve třetím setu lépe. Měl jsem problém to dotáhnout, ale dopadlo to dobře. Nebylo jednoduché hrát v těchto podmínkách," řekl Rosol.

Veselý byl rychle bez energie

Dvaadvacetiletý Veselý vypadal na začátku nervózně a hrál se soupeřem dlouhé výměny. První set trval hodinu a deset minut, z toho jen úvodní tři gamy se hrály 26 minut. I proto Veselý v náročných podmínkách, v kterých se člověk zpotí i po deseti minutách sezení, rychle vadl. Jakoby z něj někdo vysával energii.

V prvním setu si oba udrželi servis a čtyřicátý hráč světa Veselý padl v tie-breaku. Do druhé sady vstoupil nadějně brejkem a vedením 2:0, o které ale přišel a v desáté hře ztratil po dvojchybě servis i druhý set. Už v sobě nenašel síly a nestačil na solidně hrajícího 146. hráče světa, který nastřílel 20 es. Veselý se mnohdy po podání ani nenatáhl a esem byl i dobře umístěný servis letící rychlostí jen 128 km/h.

"Od začátku jsem se hrozně trápil, jak fyzicky, tak i dechově jsem byl na padesáti procentech. Hned na úvod jsem se strašně zavařil a už se to se mnou táhlo po celou dobu. Nebyl jsem připravený nebo silný na to, abych podal stoprocentní výkon nebo výkon, který bych si přál podat," řekl Veselý. "Jsme tady jako tým a ještě pořád máme dva dny před sebou. Pokusíme se ty dva body získat," dodal.

Čeští tenisté, vítězové "salátové mísy" z let 1980, 2012 a 2013, hrají baráž po čtyřech letech. Ze Světové skupiny sestoupili jen v roce 2005.

Baráž o účast ve Světové skupině tenisového Davisova poháru v Dillí:

Indie - ČR 1:1 po úvodním dnu

Bhambri - Rosol 2:6, 1:6, 5:7, Devvarman - Veselý 7:6, 6:4, 6:3.

Semifinále tenisového Davisova poháru:

Glasgow: Británie - Austrálie 1:1 po prvním dnu

A. Murray - Kokkinakis 6:3, 6:0, 6:3, Evans - Tomic 3:6, 6:7 (2:7), 7:6 (7:4), 4:6.

Brusel: Belgie - Argentina 1:1 po prvním dnu

Goffin - Delbonis 7:5, 7:6 (7:3), 6:3, Darcis - Mayer 6:7 (5:7), 6:7 (1:7), 6:4, 3:6.