Historický den. Soukalová a Vítková spolu na stupních vítězů

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 1. 2014 15:30
Gabriela Soukalová ve vytrvalostním závodě triumfovala, Veronika Vítková skončila třetí. | Foto: ČTK

Ruhpolding - Český biatlon poprvé ve své historii slaví v závodech Světového poháru dvojitou účast na stupních vítězů.

Vedoucí žena průběžného pořadí SP Gabriela Soukalová v pátečním vytrvalostním závodě na 15 kilometrů v německém Ruhpoldingu triumfovala, Veronika Vítková, která jako jedna ze tří závodnic na střelnici z 20 pokusů ani jednou nechybovala, skončila třetí.

"Je to pro nás něco nového. Není to tak dávno, co jsme byly rády za body, a teď jsme dvě na stupních vítězů, to je super," hodnotila závod Vítková.

Soukalová: Jsem docela klikař

Soukalová, která na střelnici jednou netrefila, využila zaváhání nejrychlejší běžkyně závodu Bělorusky Darji Domračevové na poslední položce, na níž Běloruska dvakrát minula a v cíli ztratila na Soukalovou 34,3 s. O další 4,3 sekundy horší pak byla Vítková.

"Říkám si, že jsem docela klikař," pobavila svou typickou skromností Soukalová. Ta vyhrála druhý vytrvalostní závod za sebou. "Takže to teď je jedna z mých oblíbenějších disciplín," dodala.

"Gábina vynikajícím během dosáhla na vítězství, zasloužila si to, podala skvělý výkon. Nula u Verčy Vítkové je super. Sice běžela průměrně, dalo by se běžet lépe, ale také má velkou pochvalu. Olympiáda je však hodně daleko, musíme zůstat při zemi," řekl trenér reprezentace Jindřich Šikola České televizi.

Soukalová tak v SP triumfovala celkem pošesté a v této sezoně podruhé, když vyhrála i úvodní vytrvalostní závod sezony ve švédském Östersundu, Medailové umístění pak vybojovala poosmé, Vítková se dostala na stupně vítězů potřetí v kariéře.

Soukalová si připsala šestý triumf

Soukalová tak zvýšila svůj náskok v průběžném pořadí SP na 28 bodů. Na druhé místo se posunula Domračevová, na sedmé místo se vyhoupla Vítková.

Obě české závodnice mohou dvojnásobný triumf zopakovat v nedělním stíhacím závodu, do nějž budou závodnice vybíhat podle dnešních výsledků.

Naopak další dvě české biatlonistky v dnešním závodu se stíhačky nezúčastní. Eva Puskarčíková udělala čtyři chyby a skončila 71., Jitka Landová udělala sedm chyb a skončila na 86. místě. Purskarčíková nebodovala vůbec poprvé v této sezoně.

V sobotu je na programu vytrvalostní závod mužů na 20 kilometrů.

1. Soukalová 40:32,6 (1 tr. minuta), 2. Domračevová (Běl.) -34,3 (2), 3. Vítková -38,6 (0), 4. Hildebrandová (Něm.) -52,8 (1), 5. Bergerová (Nor.) -1:03,5 (1), 6. Džymová (Ukr.) -1:06,5 (1), 7. Skardinová (Běl.) -1:06,8 (0), 8. Valj Semerenková (Ukr.) -1:17,1 (2), 9. Souliéová (Andorra) -1:18,3 (1), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -1:29,8 (2), ...71. Puskarčíková -6:17,6 (4), 86. Landová -8:12,5 (7).