reklama

Češky hrají v Kanadě o povinný postup proti velké neznámé

Karolína Plíšková Karolína Plíšková autor: Zlata Vostrá
Češky jsou v 1. kole Fed Cupu proti Kanadě jasnými favoritkami. Hrají i o první zkušenosti.

Québec - Když v lednu Petr Pála oznámil nominaci na 1. kolo Fed Cupu v Kanadě, většina tenisových fanoušků se zhrozila, že národní tým bude bez Petry Kvitové i Lucie Šafářové. Český kapitán už ale možná tehdy ve skrytu duše tušil, že by Kanaďankám mohla scházet světová sedmička Eugenie Bouchardová a rázem jsou Češky tento víkend i s "B-týmem" jasnými favoritkami.

Ale nejde jen o postup a o obhajobou loňského triumfu. Duel s Kanadou bude především pro mladé trio Karolína Plíšková, Tereza Smitková a Denisa Allertová velkou zkušeností. Navíc se často zapomíná na fakt, že jednou z podmínek startu na olympijských hrách v Riu 2016 je to, že se musejí hráčky rok před tím zapojit do Fed Cupu. Tím se počet případných adeptek na start pod pěti kruhy rozšíří.

Plíškovou prověří neznámá juniorka

Byla by ovšem chyba Kanaďanky nějak podcenit. Hrají před domácím publikem a mohou jen překvapit, v tom může být jejich největší síla.

Roli jedničky podle žebříčku plní čtyřiadvacetiletá Sharon Fichmannová, která je nyní sice hluboko ve druhé světové stovce, ale už byla i 77. hráčka světa. Tu ovšem pro sobotní dvouhry nechal kapitán Sylvain Bruneau sedět. 

Program tak zahájí Karolína Plíšková proti teprve osmnáctileté Francoise Abandaové, která figuruje až na 230. příčce žebříčku. Je proto tak trochu neznámou pro celý český tým.

"Takhle přesně jsme to chtěly. Jsem ráda, že jdu první, že můžu udělat bod, když se to sejde, a potom můžu jít fandit Tereze," pochvalovala si los Plíšková v rozhovoru na facebooku týmu.

Druhou v pořadí totiž půjde do hry Tereza Smitková, 62. tenistka na okruhu, která loni vylétla účastí v osmifinále Wimbledonu a v dobrých výkonech pokračuje. V týdnu ji trápil puchýř na ruce, ale zřejmě je fit na to, aby mohla změřit síly s Gabrielou Dagrowskou.

Kanadský tým: Češky jsou talentované

Ta už je pro svěřenkyně kouče Pály mnohem známější tváří. Smitková proti ní nastoupila celkem dvakrát a bilanci má vyrovnanou 1:1. Dvaadvacetileté Kanaďance se vede především v deblu, kde se drží v první padesátce.  "Tu druhou znám, všechny v týmu ji známe, takže si řekneme a probereme, co na ně," dodala Plíšková na adresu Dabrowské.

A co říká na české soupeřky kanadská strana? "Češky mají velkou sílu, spoustu talentovaných hráček, takže jsme připraveni na náročnou bitvu. Čekají nás obtížné zápasy, ale těšíme se, jak budeme hrát před domácími fanoušky," prohlásil kapitán Bruneau.

Dabrowská přiznala, že sama jde tak trochu do neznáma. "Dvouhru jsem v národním týmu nehrála už od juniorů, takže to bude zajímavé," řekla.

V obou týmech je jedna čistokrevná deblistka. Vedle Dabrowské to je Lucie Hradecká. K ní Petr Pála donominoval do nedělní čtyřhry Denisu Allertovou, ale je pravděpodobné, že své rozhodnutí změní. Nabízela by se Plíšková, která vyhrála už tři turnaje WTA se sestrou Kristýnou a jeden s Michalellou Krajicekovou z Nizozemska.

O tom zřejmě hodně napoví sobotní dvouhry, které můžete o 19 hodin sledovat živě v naší online reportáži.

reklama