reklama

Češky jsou zkušenější, proto Fed Cup vyhrají, věří Suková

Helena Suková a spol věří, že Češky oslaví triumf ve finále Fed Cupu stejně jako před dvěma lety. Helena Suková a spol věří, že Češky oslaví triumf ve finále Fed Cupu stejně jako před dvěma lety. autor: Eduard Erben
České tenistky potvrdí ve finále Fed Cupu proti Německu roli favoritek a potřetí za poslední čtyři roky soutěž vyhrají. To si myslí Helena Suková, Jiří Novák, Karel Nováček i Vladislav Šavrda.

Praha - České tenistky potvrdí ve finále Fed Cupu proti Německu roli favoritek a potřetí za poslední čtyři roky soutěž vyhrají. To si myslí experti oslovení deníkem Aktuálně.cz Helena Suková, Jiří Novák, Karel Nováček a Vladislav Šavrda.

Suková, která se v roce 1983 postarala v Curychu spolu s Hanou Mandlíkovou o triumf ve finále proti tehdejší Spolkové republice Německo a byla celkem u čtyř československých triumfů, teď věří, že se Petře Kvitové a spol. povede to samé, co jí a jejím kolegyním před 31 lety.

"Už je to tak dávno, že si to skoro nepamatuju. Vím, že jsme tehdy v Curychu nebyly favoritkami, ale když jsme v semifinále vyřadily Američanky, na Němky jsme si věřily a s Hankou jsme je obě porazily. Tehdy jsme to vyhrály po osmi letech, tak jsme si to pořádně užily. Nikdo nemohl vědět, že to pak vyhrajeme ještě třikrát," uvedla špičková česká singlistka i deblistka.

Suková: Vím, pod jakým tlakem holky jsou

Jak sama přiznává, nejtěžší je se ve Fed Cupu vyrovnat s psychickým tlakem, který je mnohem vyšší než na okruhu WTA, protože na vás spoléhají ostatní.

"Vím, čím si teď holky procházejí, ten tlak je velký a jen málokomu se s ním podaří vyrovnat. My ale máme oproti Němkám obrovskou výhodu v tom, že už jsme si to finále dvakrát zažily, kdežto Němky ho hrají poprvé, což je pro ně velká nevýhoda," uvedla čtyřnásobná grandslamová finalistka z dvouhry.

"I proto věřím, že Češky roli favoritek potvrdí a opět Fed Cup vyhrají. Petra Kvitová měla vynikající sezonu, což potvrdila na Wimbledonu, Lucka Šafářová pak měla životní sezonu," doplnila Suková.

"Petra je mnohem lepší než Petkovicová"

Devítinásobná vítězka grandslamové čtyřhry, která bude během víkendového klání uvedena do Síně slávy ITF, se nebojí ani toho, že Němky Angelique Kerberová a Andrea Petkovicová ještě ani jednou za nerozhodnutého stavu v tomto ročníku soutěže neprohrály, navíc Petkovicová minulý týden vyhrála Turnaj šampionek v Sofii.

"Petkovicová sice může mít dobrou formu, za normálních okolností je ale Petra (Kvitová) mnohem lepší hráčkou. A to, že má s Němkou horší bilanci, v tom nehraje žádnou roli," poukázala Suková na fakt, že Kvitová prohrála s Němkou čtyři ze sedmi vzájemných duelů.

"Navíc Lucka (Šafářová) měla životní sezonu, takže se klidně může stát, že porazí Kerberovou a stejně jako před dvěma lety vyhraje oba zápasy, určitě na to má," dodala dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her.

Novák: Máme výhodu, že jsme finále hráli

Také Jiří Novák, někdejší světová pětka a v současné době trenér v Prostějově, který minulý týden byl přítomen u tréninku Kvitové i Šafářové, potvrdil, že obě české tenistky prokazují velmi dobrou formu a o víkendu přispějí k celkem osmému českému triumfu v soutěži.

"Holkám samozřejmě fandím a věřím, že vyhrají, protože jsou podle výkonnosti z této sezony favoritkami a i aktuální formu mají velmi dobrou. Naší výhodou je navíc to, že hrajeme doma a že Němky před tolika fanoušky na rozdíl od nás ještě nikdy nehrály," přiznal Novák.

"Všechny trumfy v rukou máme my, Petra prokázala svou formu postupem na Turnaj mistryň, což je mnohem víc než Turnaj šampionek, který teď vyhrála Petkovicová. Herní kvalitou je mnohem lepší, takže by měla vyhrát. Lucka pak prokazuje slušnou formu i na podzim, takže i ona by mohla Kerberovou porazit," doplnil. 

"Němkám chybí tahounka jako Kvitová"

Někdejší semifinalista Australian Open stejně jako Suková vidí velkou českou výhodu v tom, že Češky budou hrát finále potřetí za poslední čtyři roky, takže se s psychickým tlakem vyrovnají lépe než soupeřky.

"Pod tlakem jsou všechny tenistky, určitě to není tak, že nemají co ztratit. My už se s tím umíme srovnat, navíc máme velkou tahounku v podobě Petry Kvitové, která Němkám chybí," uvedl dlouholetý daviscupový reprezentant.

"Petra bude určitě v obou svých zápasech favoritkou, Petkovicová sice teď vyhrála v Sofii, Petra však vyhrála dvanáct ze třinácti zápasů, které odehrála v první den Fed Cupu, což je neskutečná bilance," dodal Novák.

Nováček: Rozhodneme až ve čtyřhře

Sama Kvitová spoléhá na výhodu domácího prostředí a podporu fanoušků, mezi nimiž budou i Martina Navrátilová, Jana Novotná či Jan Kodeš. Němky zase na dálku podpořila tamní legenda Steffi Grafová. 

"Fanoušci nám určitě pomůžou. Podle mě jsme vysokými favority, o čemž mluví i kurty. Jsme mnohem zkušenější, navíc Němky na rozdíl od nás v této sezoně nedosáhly žádného pronikavějšího úspěchu," prozradil někdejší daviscupový kapitán Vladislav Šavrda.

To jeho někdejší svěřenec z týmu Karel Nováček zůstává opatrnější. "Němky budou určitě klást velký odpor, je to v jejich povahách, podle mě o našem vítězství rozhodne až závěrečná čtyřhra," podotkl Nováček.

Víkendový duel začne v sobotu ve 13 hodin duelem Kvitová - Petkovicová. Všechny zápasy vám přineseme v naší online reportáži.

reklama