Český sdruženář na bedně! Dvořák doběhl ve SP třetí

10. 2. 2013 10:40
Sdruženář Miroslav Dvořák si v Almaty doběhl pro životní výsledek. V závodě Světového poháru skončil třetí!
Miroslav Dvořák se poprvé v kariéře dostal na bednu. V Almaty skončil třetí.
Miroslav Dvořák se poprvé v kariéře dostal na bednu. V Almaty skončil třetí. | Foto: CPA - Eduard Erben

Almaty - Sdruženář Miroslav Dvořák se poprvé v kariéře prodral na stupně vítězů ve Světovém poháru.

Český reprezentant doběhl třetí v dnešním závodu v Almaty, do něhož odstartoval z osmé pozice po skoku. Výhru na desetikilometrové trati uhájil po skoku vedoucí Christoph Bieler z Rakouska.

Druhý z českých reprezentantů Tomáš Slavík dojel v Almaty jedenáctý.

Právě Slavík byl naposledy z českých sdruženářů v SP mezi třemi nejlepšími, před rokem dojel třetí v Klingenthalu. Posledním českým vítězem je Ladislav Rygl z Liberce 2000.

Chyběla osm závodníků z elitní desítky

V Almaty chyběla kompletní špička. Osm závodníků z první desítky pořadí SP dalo před cestou do Kazachstánu přednost přípravě na blížící se mistrovství světa, které začne v italském Val di Fiemme 20. února.

Dvořák položil základ úspěchu skokem dlouhým 128 metrů, který ho vynesl na osmé místo se ztrátou dvaadvaceti vteřin na bronz. V běhu tradičně silný Dvořák rychle dotahoval soupeře a po pěti kilometrech už dojel Japonce Taiheie Kata a Rakušana Maria Seidla jedoucí o třetí místo. Po dalším kilometru už jim ujel.

Třetí místo měl jisté už 3 km před cílem

Bieler jel v čele sólo jízdu. Japonec Akito Watabe se k němu postupně přibližoval, ale dohnat ho nestihl, i když v cíli měl ztrátu necelých pět vteřin. Dvořák měl tři kilometry před cílem třetí místo jisté a na vítěze ztratil 17,5 vteřiny.

Dvořák letos prožívá životní sezonu. Popáté se dostal do elitní desítky a naplnil své předsevzetí před začátkem zimy konečně se dostat na stupně vítězů.

V čele průběžného pořadí SP zůstal Němec Eric Frenzel, který v Almaty chyběl. Pětadvacetiletý Dvořák se posunul z dvanáctého na deváté místo.

SP v severské kombinaci v Almaty:

1. Bieler (Rak.) 25:31,0, 2. A. Watabe (Jap.) -4,4, 3. Dvořák (ČR) -17,5, 4. Morweiser -26,4, 5. Kircheisen (oba Něm.) -30,2, 6. Seidl (Rak.) -36,7, 7. Kato (Jap.) -36,8, 8. Druml (Rak.) -42,1, 9. Bösl (Něm.) -45,7, 10. Denifl (Rak.) -54,1, 11. Slavík (ČR) -54,2.

Průběžné pořadí SP (po 14 ze 17 závodů): 1. Frenzel (Něm.) 754 b., 2. Lamy Chappuis (Fr.) 653, 3. Gruber (Rak.) 568, 4. Moan (Nor.) 559, 5. A. Watabe 511, 6. Edelmann (Něm.) 454, ...9. Dvořák 329, 32. Slavík 110, 36. Churavý (ČR) 67.