reklama

Český sport hrozí kvůli kauze s dotacemi trestním oznámením

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. autor: ČOV
Ministerstvo školství kvůli aféře spojené s ovlivňováním dotací nevyplatilo peníze, které svazům v tomto programu rozdělilo 15. února.

Praha - České sportovní prostředí důrazně trvá na tom, aby dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byly rozděleny podle původních pravidel zveřejněných letos v únoru. Pokud se tak nestane, bude se český sport bránit právní cestou. V reakci na poslední vývoj v kauze dotací se na tom shodli zástupci sportovních spolků a největších svazů na zasedání Výkonného výboru Českého olympijského výboru.

Sport prý umírá. Přitom se štítí dotační miliardy, u které by stát svedl dohlédnout na každou korunu Sport prý umírá. Přitom se štítí dotační miliardy, u které by stát svedl dohlédnout na každou korunu Čtěte zde

Ministerstvo školství kvůli aféře spojené s ovlivňováním dotací nevyplatilo peníze, které svazům v tomto programu rozdělilo 15. února. Vypsalo novou výzvu a vyzvalo svazy, aby do 9. června podaly nové žádosti. To sportovní funkcionáři většiny velkých svazů odmítli, nové podmínky považují za nesplnitelné.

Původně vypsaný program V měl být vyplacen do konce března, což se nestalo. Krizi způsobilo policejní vyšetřování přitom až na začátku května. "Zatčení tří a vyšetřování několika dalších lidí nesmí zničit celý český sport. V tomto případě selhala státní správa a ministerstvo porušuje zákon a pravidla vlády pro podporu sportu," uvedl v prohlášení ČOV předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Do nového neinvestičního programu vypsaného ministerstvem počátkem června se přihlásily jen některé ze svazů. "Panuje zmatek. Některé svazy s malou členskou základnou zažádaly o 70 procent, některé o 100 procent a všechny velké svazy vůbec," řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Sportovní prostředí se přesto snaží s MŠMT domluvit, expertní komise jednala v úterý. "Ukázalo se, že dohoda by byla možná," uvedl Kejval. "Pokud se tak nestane, budeme se bránit všemi právními prostředky," dodal.

FIFA vyšle kvůli volebnímu patu do Čech pracovní skupinu. Tady končí legrace, říká sekretář asociace FIFA vyšle kvůli volebnímu patu do Čech pracovní skupinu. Tady končí legrace, říká sekretář asociace Čtěte zde

V souvislosti s dotační kauzou z Národní rady pro sport vystoupil kromě několika dalších zástupců sportovního prostředí i trojnásobný olympijský vítěz, bývalý oštěpař Jan Železný. "Národní rada pro sport je totiž už nefunkční. Výpadek financování může mít fatální následky pro budoucnost českého sportu. Měl by zvítězit selský rozum nad byrokratickým úřednickým přístupem. Jde zejména o děti a mládež," upozornil nynější trenér českých oštěpařů.

"Vážně hrozí, že se zavřou tělocvičny, odstřihnou nám elektřinu, protože neplatíme, a bude konec," uvedla v prohlášení na webu ČOV starostka České obce sokolské Hana Moučková. Česká obec sokolská sdružuje téměř 160.000 členů, spolek z dotací posílá více než 80 procent prostředků svým tělocvičným jednotám.

reklama