reklama

Češky zdolaly Rusko a poprvé v historii vyhrály Fed Cup

autor: Reuters
O titulu rozhodly ve čtyřhře Hradecká s Peschkeovou

Praha - České tenistky získaly po dlouhých třiadvaceti letech titul z Fed Cupu. Ve finále porazily silné Rusky na jejich půdě 3:2 na zápasy.

Rozhodující bod získaly ve čtyřhře po vynikajícím výkonu Lucie Hradecká a Květa Peschkeová.

Český pár zdolal ruskou dvojici Vesninová - Kirilenková po setech 6:4, 6:2 a česká radost v Moskvě mohla vypuknout naplno.

V samostatné historii České republiky se jedná o první triumf, předchozí úspěch zaznamenaly v roce 1988 reprezentantky tehdejšího Československa.

Čtěte také:
Finále Fed Cupu Rusko - Česko sledujeme ŽIVĚ
Kvitová finále dobře rozjela, Šafářová ale nestačila

"Hrály jsme skvěle, výborně a jsme strašně šťastné, že máme ten pohár. Jako tým jsme byly famózní a děkujeme fanouškům," řekla Peschkeová v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi.

"Je to úžasné, skoro z toho ani nemůžu mluvit. Ale já jsem na té konferenci před finále říkala, že tu mísu dovezeme," dodala Hradecká a rozesmála své spoluhráčky.

Závěrečná čtyřhra nezačala pro český tým dobře. Peschkeové ze začátku chyběla jistota na síti a Hradecká za stavu 2:2 ztratila svůj servis.

Právě mladší z českých reprezentantek se ale poté vybičovala k úchvatnému výkonu a nastartovala Češky k obratu. Vyhrály čtyři hry v řadě a první set vyhrály 6:4.

Drama v Moskvě vyhrály Češky a slaví fedcupový titul Drama v Moskvě vyhrály Češky a slaví fedcupový titul Prohlédněte zde

Ve druhé sadě už český pár předváděl suverénní jízdu. Ve čtvrté hře sebraly Češky podání Vesninové a brejk vzápětí s přehledem potvrdily. Vedení 4:1 už dávalo tušit českou extázi.

Definitivní rozhodnutí přišlo opět při podání Vesninové. Peschkeová s Hradeckou nejprve tři mečboly nevyužily, čtvrtý ale ano. Hradecká zápas ukončila tvrdou ranou mezi ruské tenistky.

Tým kapitána Petra Pály poté v moskevské hale odstartoval bujaré oslavy. O historický triumf českých tenistek se zasloužilo nejen finálové kvarteto Kvitová, Lucie Šafářová, Hradecká a Peschkeová, ale také Barbora Záhlavová-Strýcová s Ivetou Benešovou, které vyhrály rozhodující čtyřhru v semifinále v Belgii.

Kvitová vydřela druhý český bod

V neděli se nejprve o druhý bod v moskevské Olympijské hale zasloužila Petra Kvitová, která v třísetové bitvě udolala Světlanu Kuzněcovovou 4:6, 6:2 a 6:3.

Ve třetí sadě přitom prohrávala už 0:3, poté se však vzepjala k fantastickému výkonu a šesti vítěznými gemy v řadě strhla vítězství na českou stranu.

Fed Cup: Rusko - Česko (Kvitová) Foto: Reuters

"Ani nevím, jak jsem to vyhrála, bylo to vybojované," vyznala se Kvitová bezprostředně po utkání do kamery České televize.

Naopak ani napodruhé se nevedlo Lucii Šafářové. Tentokrát podlehla Anastasii Pavljučenkovové 2:6, 4:6.

Kvitová začala hodně agresivně a povedlo se jí získat hned první podání soupeřky. Nemělo však jít o ojedinělý úspěch na jedné či druhé straně. Kuzněcovová se také rychle dostala do hry a záhy vybojovala re-break.

Nátlaková hra a tvrdé podání tentokrát Kvitové k bodům nepomáhaly, neboť Ruska předváděla skvělou obranu a úspěšně měnila rytmus hry. Úvodní sadu plnou brejků získala domácí hráčka poměrem 6:4 za 52 minut.

Nastavené tempo však Kuzněcovová ve druhém setu neudržela, navíc začala také více kazit. Naopak světová dvojka přidala více vítězných úderů a soupeřku smetla 6:2.

Před rozhodujícím třetím setem odešla Kuzněcovová na toaletu a poněkud delší přestávka ji evidentně pomohla. Zato Kvitová vypadala rozhozena a rychle nabrala ztrátu 0:3.

Za této nepříznivé situace se česká jednička obdivuhodně zvedla, lépe se na kurtu pohybovala a předváděla přesnější a razantnější údery. Po šesti vítězných hrách v řadě si připsala jednadvacáté letošní vítězství v hale za sebou a především přidala druhý bod na konto českého týmu.

Šafářová na Pavljučenkovou nestačila

Česká dvojka Lucie Šafářová začala proti světové patnáctce Pavljučenkové lépe, než v sobotu proti Kuzněcovové a vedla 2:1. Poté ale začala příliš často chybovat a prohrála pět gemů v řadě.

Fed Cup: Rusko - Česko (Šafářová) Lucie Šafářová. Foto: Reuters

Stejně jako ve včerejším zápase se Šafářová ve druhé sadě zlepšila, přesto jí ale očividně chyběla lehkost. Na své body se hodně nadřela.

Ve čtvrté hře promarnila dva jediné brejkboly v utkání a vzápětí sama ztratila servis, což se ukázalo jako rozhodující. Pavljučenková hrála v pohodě a mohla se opřít o skvělý servis. Druhý set získala v poměru 6:4 a za hodinu a půl vyrovnala stav finále na 2:2.

"Strašně mě mrzí, že poté, co Peťa odvedla dva supervýkony, jsem nebyla schopná přinést ani bod. Udělala jsem, co jsem mohla, ale bohužel protihráčky byly silnější," konstatovala.

Finále tenisového Fed Cupu v Moskvě:

Rusko - ČR 2:3
Kuzněcovová - Kvitová 6:4, 2:6, 3:6, Pavljučenkovová - Šafářová 6:2, 6:4, Kirilenková, Vesninová - Hradecká, Peschkeová 4:6, 2:6

Sobotní dvouhry byly ve znamení rychlých zápasů Sobotní dvouhry byly ve znamení rychlých zápasů Prohlédněte zde

reklama