Čeští biatlonisté tentokrát neuspěli, opět vyhrál Fourcade

13. 2. 2014 17:00
Čeští biatlonisté po dvou úspěšných závodech tentokrát zůstali na olympijských hrách v Soči bez medaile. Jaroslav Soukup i Ondřej Moravec skončili ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů v závěru druh
Stejně jako pondělní stíhačku ovládl i vytrvalostní závod Francouz Martin Fourcade. | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Čeští biatlonisté po dvou povedených závodech tentokrát zůstali na olympijských hrách v Soči bez medaile. Jaroslav Soukup i Ondřej Moravec skončili ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů na 17., resp. 18. místě.

Závod stejně jako pondělní stíhačku ovládl vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Francouz Martin Fourcade. Druhé místo obsadil Němec Erik Lesser, třetí příčku Rus Jevgenij Garaničev.

Bronzový medailista ze sprintu Soukup udělal na střelnici jednu chybu hned na první položce, stříbrný ze stíhacího závodu Ondřej Moravec chyboval rovněž na první a poté ještě na poslední položce a připsal si k vyjetému času dvě trestné minuty.

Oba Češi chybovali hned na úvod

Čeští biatlonisté přitom v minulosti sbírali ve vytrvalostním závodě medaile. Soukup předloni získal bronz na světovém šampionátu stejně jako Michal Šlesingr o pět let předtím.

Roman Dostál dokonce nejdelší biatlonovou disciplínu na MS v roce 2005 vyhrál. Moravec vloni na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý.

Oba dosavadní biatlonoví medailisté ze Soči se ale dnes prakticky vyřadili z boje o další cenný kov hned na první střelecké položce.

Moravec v úvodních dvou závodech sestřelil všech třicet terčů, tentokrát ale minul hned první ranou. Soukup pro změnu na úvodní položce vleže chyboval při posledním pátém výstřelu.

Šlesingrovi opět závod nevyšel

Obě hlavní české medailové naděje pak zvládly další dvě položky čistě a posouvaly se pořadím. Moravec dokonce před závěrečném střelbou vestoje atakoval první desítku, jenže třetí ranou minul terč, navíc se mu zasekl náboj.

Soukup sice zvládl čtvrtou položku čistě, běžel ale pomaleji než Moravec a v cíli byl rychlejší jen o necelou sekundu než jeho reprezentační kolega.

Další dva Češi skončili hluboko v poli poražených. Šlesingr obsadil 57. místo, debutant Michal Krčmář 61. pozici.

Fourcade, vítěz pondělního stíhacího závodu, o svém druhém triumfu v Soči rozhodl až v závěrečném úseku po poslední střelbě.

Lesser i Garaničev mají první medaili

Ze stadionu sice vybíhal jako nejrychlejší Lesser, ale na závěrečných čtyřech kilometrech nestačil Fourcadově tempu a do cíle dojel s o dvanáct sekund horším časem.

I tak je stříbro pro pětadvacetiletého Lessera životním úspěchem, stejně jako bronzový Garaničev získal první olympijskou medaili.