Čeští biatlonisté v elitní desítce, biatlonistky až ve druhé

Po hodech přišel půst. Medaile v sprintu byly příliš daleko
Výrazně lépe se tentokrát dařilo mužům. Z borců závodících pod českou vlajkou byl nejlepší Michal Šlesingr, který obsadil sedmou příčku.
Ondřej Moravec byl devátý...
... a Jaroslav Soukup obsadil jedenácté místo.
Trio českých reprezentantů si zajistilo nadějnou výchozí pozici do nedělního stíhacího závodu. Nechali za sebou i lídra Světového poháru Martina Fourcadea, který dojel dvanáctý.
Aktualizováno 7. 3. 2015 17:23

Kontiolahti - I když předváděli výborné výkony, skončili dnes čeští biatlonisté ve sprintu na světovém šampionátu v Kontiolahti mimo medailové pozice.

Ovšem hned tři se vešli mezi nejlepších jedenáct mužů konečného pořadí. Michal Šlesingr obsadil se dvěma chybami sedmé místo, Ondřej Moravec byl devátý, když na střelnici minul jednou a střelecky bezchybný Jaroslav Soukup skončil jedenáctý.

"Jsem naprosto spokojený, je to na světovém šampionátu fantastický výsledek," zhodnotil závod šéftrenér Ondřej Rybář. Naopak českým ženám se na nejkratší distanci vůbec nevedlo a vše pokazily zejména na druhé střelbě ve stoje.

Zlatou medaili mezi muži vybojoval mladý norský favorit Johannes Bö, stříbro překvapivě získal Kanaďan Nathan Smith a bratrskou nadvládu podpořil bronzovou medailí Tarjei Bö. Závod jsme sledovali živě ZDE.

Ženský závod ovládla překvapivě Francouzka Dorinová-Habertová před Polkou Nowakowskou-Zemniakovou a Ukrajinkou Valj Semerenkovou.

Na bořícím se sněhu a ve větrné loterii selhala řada favoritů. Neuspěli třeba Martin Fourcade, Simon Schempp, Emil Hegle Svendsen, Anton Šipulin, Jakov Fak či Ole Björndalen. Naopak Češi mohli být spokojení.

Šlesingr a Moravec jsou spokojení

"Dopadlo to velmi slušně, mrzí mě, že se mi nepodařilo lépe ukočírovat střelbu, protože na trati jsem se cítil velmi dobře," řekl v rozhovoru pro Českou televizi nejlepší z Čechů Michal Šlesingr, druhý nejrychlejší běžec celého sprintu.

"Jsem spokojený. Ne naprosto, ale jsem. Každé umístění do desítky je dobré. Nejde se umístit lépe, když člověk nezastřílí bezchybně. Popral jsem se s tím slušně," uvedl po závodě Ondřej Moravec.

"Týmový výsledek je to excelentní. Škoda, že tam někdo nedokázal zastřílet na placku. Ale trenéři to určitě budou hodnotit hodně pozitivně," dodal Moravec.

Bezchybně zvládli střelbu v náročných podmínkách jen bronzový Tarjei Bö a Jaroslav Soukup. Český reprezentant dokonce po druhé střelbě ztrácel jen čtyři vteřiny na medaili, ale pomalejší běh ho odsunul mimo první desítku.

"Nejvíce si cením toho, že jsem dal za nula. První kolo bylo super, pak už to bylo náročné a poslední kolo už jsem byl hotový," popsal Soukup cestu za velice pěkným umístěním.

Zklamaná Vítková až patnáctá

Nejlepší z českých žen byla Veronika Vítková. Patnácté místo ale zůstalo hodně za očekáváním. "Na trati jsem se cítila velmi dobře, ale všechno jsem pokazila střelbou. Jsem hodně zklamaná. Ale to je biatlon," řekla třetí žena SP po závodě, ve kterém musela celkem na čtyři trestná kola.

Gabriela Soukalová po výborné ležce udělala tři chyby na stojce a skončila osmnáctá. Eva Puskarčíková s Jitkou Landovou selhaly na střelnici ještě zásadněji a skončily hluboko v poli poražených. "Podmínky byly extrémně těžké. Nechci se vymlouvat, ale byla to síla. Myslela jsem si, že z toho bude ještě horší výsledek," hlesla Soukalová.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko) - sprint:

Muži (10 km): 1. J. Bö (Nor.) 24:12,8 (1 trestný okruh), 2. Smith (Kan.) -12,1 (1), 3. T. Bö (Nor.) -25,3 (0), 4. S. Fourcade (Fr.) -29,5 (1), 5. Lesser (Něm.) -30,3 (1), 6. Garaničev (Rus.) -35,6 (2), 7. Šlesingr -36,1 (2), 8. Iliev (Bulh.) -40,2 (1), 9. Moravec (ČR) -43,9 (1), 10. Doll (Něm.) -46,5 (2), 11. Soukup (ČR) -49,6 (0), ...59. Krčmář (ČR) -2:46,6 (5).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 25 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 806 b., 2. Šipulin (Rus.) 707, 3. Schempp (Něm.) 699, 4. Fak (Slovin.) 675, 5. J. Bö 612, 6. Garaničev 543, 7. Moravec 498, ...10. Šlesingr 446, 42. Soukup 111, 45. Krčmář 99, 67. Krupčík (ČR) 28.

Ženy (7,5 km): 1. Dorinová-Habertová (Fr.) 22:16,8 (1), 2. Nowakowská-Ziemniaková (Pol.) -9,6 (0), 3. Valj Semerenková (Ukr.) -19,7 (1), 4. Dahlmeierová (Něm.) -29,1 (3), 5. Guziková (Pol.) -39,7 (1), 6. Šumilovová (Rus.) -48,8 (2), 7. Gwizdoňová (Pol.) -51,8 (2), 8. Maliová (Slovin.) -1:01,9 (1), 9. Abramovová (Ukr.) -1:03,0 (2), 10. Hildebrandová (Něm.) -1:09,8 (2), ...15. Vítková -1:22,5 (4), 18. Soukalová -1:40,3 (3), 66. Landová -3:27,5 (6), 74. Puskarčíková (všechny ČR) -3:44,9 (5).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 25 závodů): 1. Domračevová (Běl.) 853, 2. Mäkäräinenová (Fin.) 833, 3. Valj Semerenková 658, 4. Vítková 646, 5. Hildebrandová 584, 6. Wiererová (It.) 563, 7. Soukalová 512, ...38. Puskarčíková 143, 46. Landová 112, 71. Tomešová (ČR) 22.