Čeští hokejisté vybojovali bronz

SportPlus, ČTK
25. 2. 2006 22:39
Turín -   Zlatá generace českých hokejistů vybojovala olympijský bronz. V utkání o třetí místo Češi porazili Rusko 3:0. Skóre zápasu otevřel Erat, druhý gól přidal Židlický. Do prázdné branky při soupeřově hře bez brankáře pečetil Straka. Na počest hokejových reprezentantů: olympijská příloha je bronzová.

Češi nastoupili na rozdíl od pokaženého semifinále se Švédskem v bílých dresech, ale to nebyla jediná do očí bijící změna. Kouč Alois Hadamczik postavil do branky poprvé od základní skupiny znovu Tomáše Vokouna a přebudoval všechny čtyři řady ve snaze vdechnout svému týmu nový život.

Jaromír Jágr poprvé od předloňského utkání Světového poháru ve Švédsku nehrál v elitní formaci, Hadamczik proti první úderné ruské trojici nasadil defenzivnější trio Bulis, Prospal, Hejduk. Roztrhl i první obranný pár Kubina, Tomáš Kaberle, kteří byli v semifinále u pěti branek. Role třináctého útočníka připadla bojovníkovi Čajánkovi, který hrál poslední duely s bolavým zápěstím.

Český tým změny alespoň ze začátku osvěžily. V duelu zklamaných a unavených týmů lépe bruslil a také se záhy dostal do vedení. Při signalizované výhodě za ruský faul vyměnil na ledě Vokouna šestý hráč do ofenzivy, Lang s Výborným za brankou připravili puk do palebné pozice Eratovi a ten střelou do horního rohu přes dva clonící hráče dal svůj první reprezentační gól.

Martin Erat se raduje z gólu v utkání o bronz.
Martin Erat se raduje z gólu v utkání o bronz. | Foto: Aktuálně.cz

Úřadující mistři světa se vrátili k organizované hře ve vlastním pásmu, která jim vynesla čtvrtfinálovou výhru nad Slovenskem, a Rusové se kromě převahy v přesilovkách téměř k ničemu před Vokounem nedostali.

Jejich nejproduktivnější hráč z NHL Kovalčuk na sebe strhl pozornost jen brutálním faulem loktem, jímž najel do Kubinova obličeje a statný zadák odjel s krvácející ranou do kabiny. Tam své zhmožděné čelo a tržnou ránu na bradě dlouho ledoval a pro medaili už si přišel v civilu.

Kovalčuk dostal trest do konce utkání a čeští hokejisté využili následnou pětiminutovou početní výhodu ke zdvojnásobení vedení. Když puk došel až na vrchol přesilovkového obrazce, Židlický jej napálil od modré k tyči.

:. Utkání jsme sledovali v přímém přenosu ZDE.

Český výběr pak opustila i jeho největší hvězda Jaromír Jágr, který čtyři minuty před koncem druhé třetiny odešel z ledu s nataženým stehenním svalem. Na střídačku se sice třináct minut před koncem vrátil, ale na svém místě vedle Straky a Ručinského jen sledoval snaživého Hemského.

V největší šanci Rusů, za něž po vypršení trestu nastoupil znovu Malkin, trefil jeho spoluhráč z útoku Charitonov tyč. Svěřenci Vladimira Krikunova čtyři minuty před koncem sice skórovali, ale Dacjukovu trefu rozhodčí neuznal proto, že ji útočník vstřelil příliš vysokou hokejkou. Výhru pak pečetil Straka do prázdné branky.

Gólman Vokoun a jeho tým udržel poprvé na turnaji čisté konto, a to rovnou v boji o medaile. I třetí olympijský turnaj s hvězdami NHL český tým zakončil duelem s Ruskem: po finálovém triumfu 1:0 v Naganu a po prohře stejným výsledkem ve čtvrtfinále v Salt Lake City upravil výhrou v zápase o třetí místo stav minisérie na 2:1.

Rusové tak podruhé od roku 1956, kdy začali jejich hokejisté pod pěti kruhy hrát, odjíždějí bez medaile. V Lillehammeru i v Turíně se museli spokojit se čtvrtým místem.

Osm českých medailistů má i zlato z Nagana a Jágr a spol. se zařadili za lyžařku Kateřinu Neumannovou coby druzí nejúspěšnější čeští sportovci na zimní olympiádě.

Česká republika - Rusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Erat (Výborný, Lang), 27. Židlický (Jágr, Lang), 60. Straka (Erat).
Vyloučení: 7:3, navíc Kovalčuk 5 min. a do konce utkání, Dacjuk (oba Rus.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8379.
Česká republika: Vokoun - Kubina, Špaček, Židlický, T. Kaberle, Kuba, F. Kaberle, Malík - Hejduk, Prospal, Bulis - Jágr,
Straka, Ručinský - Erat, Lang, Výborný - Hemský, Kotalík, Olesz.
Rusko: Nabokov - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk,
Kovalčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Afinogenov, Taratuchin, Něprjajev. Trenér: Vladimir Krikunov.