Čeští volejbalisté se loučí s ME s dalším debaklem

Aktualizováno 22. 9. 2013 17:45
Za celý turnaj bylo u českého týmu vidět jen málo takovýchto obětavých zákroků v poli. | Foto: Reuters

Gdyně - Čeští volejbalisté i v závěrečném utkání na mistrovství Evropy s Německem utrpěli debakl, když stejně jako v sobotním zápasem s Ruskem neuhráli ani set a po celý zápas se trápili ve všech činnostech.

Svěřencům nizozemského trenéra Stewarta Bernarda se v Gdyni tentokrát vůbec nepovedl první set, v němž získali pouze 13 bodů.

Češi se tak loučí s šampionátem se ziskem jediného setu z úvodního zápasu s Bulharskem.

"Nepředstavovali jsme si, že budeme celý turnaj takhle hrát. Prostě nám to vůbec nešlo. I když jsme měli slibné chvilky, tak v globálu naše kvalita nebyla dostačující na týmy ve skupině," řekl kapitán volejbalistů Ondřej Hudeček Radiožurnálu.

Češi navázali na blamáž z ME 2009

Volejbalisté odehráli mistrovství Evropy stejně špatně jako před čtyřmi lety. Tehdy se z Turecka rovněž vrátili domů jen s jedním vyhraným setem.

Češi potřebovali porazit Němce 3:0, aby měli alespoň teoretickou šanci na postup, ale v prvním setu na soupeře vůbec nestačili a odnesli to podobným debaklem jako na závěr utkání s Ruskem.

Proto začal nahrávat Boula místo Ticháčka a za Hudečka přišel na smeč Hýský. Poprvé na ME dostal na liberu šanci Juračka.

V druhém setu volejbalisté zlepšili příjem, byli efektivnější v útoku a dlouho drželi tříbodový náskok.

Vedli ještě 18:16, ale po chybách koncovku ztratili a bylo jasné, že na ME skončí. "Zase jsme neudělali důležité míče. Škoda," řekl Bernard.

"Všechny týmy nás ve všem přejely"

Třetí set sice Češi odehráli vyrovnaně, smazali čtyřbodovou ztrátu, ale ani v něm nakonec neuspěli. Německo si tak po třetí výhře zajistilo postup do čtvrtfinále.

Jedinou sadu ve třech zápasech volejbalisté získali v utkání s Bulhary jako na ME 2009 v Turecku. Jinak ale za silnými soupeři v mnohém zaostávali.

"Všechny tři týmy nás přejely ve všech činnostech, k tomu není co dodat," řekl Hudeček.

"V celém turnaji jsme měli problém s jednou věcí, nedařilo se nám udělat šňůru bodů a k tomu se přidávaly chyby," zhodnotil trenér Bernard.

"Jsem trochu zklamaný, očekával jsem o něco víc, ale s touto úrovni jsme se nesrovnali," doplnil.

Opustí Bernard českou lavičku?

Po šampionátu vypršela u českého výběru smlouva trenéru Bernardovi, jenž zvládl s volejbalisty loňskou kvalifikaci ME a letos tým dovedl k třetímu místu v Evropské lize.

Stejná je situace u žen, které dvě sezony koučoval Ital Carlo Parisi. V obou případech se bude český svaz i trenéři rozhodovat, zda kontrakty prodlouží, či nikoli.

Volejbalistky na ME v Curychu postoupily ze skupiny a měly šanci na postup do čtvrtfinále, ale v duelu s Francií nevyužily čtyři mečboly a prohrály 2:3.