reklama

CHAT s Dvořákem: Slavil jsem víc, než když jsem vyhrával sám

Velký Šebrleho rival, šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák, vše s úsměvem na rtech sledoval. Velký Šebrleho rival, šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák, vše s úsměvem na rtech sledoval.
V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz odpovídal na vaše otázky šéftrenér úspěšného českého týmu na atletickém MS v Moskvě, trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák.

Praha - V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz odpovídal na vaše otázky šéftrenér úspěšného českého týmu na atletickém MS v Moskvě, trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák.

Šampionát byl z českého pohledu velevydařený. Češi si přivezli z Moskvy dvě zlaté (Zuzana Hejnová, Vítězslav Veselý) a jednu bronzovou medaili (Lukáš Melich), deset účastí ve finále a 38 bodů, což je třetí nejlepší bilance po MS 1983 v Helsinkách a 1999 v Seville. A to ještě v týmu chyběla Barbora Špotáková, která dovezla medaili z posledních tří MS.

Právě v Seville se o jednu zlatou zasloužil i Dvořák, který o dva roky později v Edmontonu stejně jako Jan Železný dokončil zlatý hattrick.

Dvořákovi svěřenci navíc v Moskvě překonali hned tři české rekordy (Hejnová, Maslák, Klučinová) a jeden vyrovnali (A. Drahotová).

"Určitě to je velmi úspěšný šampionát, celé výpravě lze gratulovat. Hezky se na to koukalo, jsem spokojen. Velespokojen. Věřil jsem až v deset finále, nakonec to dopadlo a medaile jsou skvělé. A kdyby tu byla Bára (Špotáková), to by nás doma nikdo neměl rád. Určitě by vyhrála," řekl Dvořák ještě v dějišti šampionátu.

CHAT Na vaše otázky odpovídal šéf atletů na MS Tomáš Dvořák

12:00

? Jiří Washington - 20. 8. 2013 10:34 Dobrý den, gratuluju ke skvělým výsledkům na šampionátu. Jak si vysvětlujete to markantní zlepšení českých atletů oproti minulosti? Díki za odpověď, Jirka

Tomáš Dvořák: Dobrý den všem pisatelům úvodem...
Neřekl bych, že by to bylo nějaké skokové zlepšení..
Spíše bych řekl, že naši atletičtí reprezentanti dozráli ve velké závodníky a "nebáli" se světové konkurence..
a především předvedli to, nač se nejen pro tuto sezónu připravovali!!!

? nhlman - 20. 8. 2013 10:39 Dobrý den, jak vidíte situaci v desetibojařském sektoru, máme nějaké naděje do budoucna? A co jste říkal na výkon Elišky Klučinové?

Tomáš Dvořák: Český desetiboj má našlápnuto...
Zatím mezi těmi "mladšími", ale věřím, že se dočkáme slušných výkonů i mezi dospěláky...
V tomto směru bych trochu křivdil Adamovi Helceletovi, který již dospělý je, ale medaili letos vybojoval na ME do 22let, mezi juniory se žel k vůli zranění po slušném úvodu sezóny neprosadil Jirka Sýkora, ale má m možnost to napravit ještě za rok...
A na MS do 17let vybojoval Honza Doležal v osmiboji bronz...a má též nejen "postavu" na to, aby byl brzy desetibojařem daleko nad 8000b.
Výkon Elišky pro mne osobně překvapením nebyl...(tedy přiznám se, že až po první disciplíně, která se jí povedla ;))...a věřím, že ještě zdaleka neřekla své poslední slovo!!!

? Pavel - 20. 8. 2013 10:40 Zdravím, Usain Bolt hodnotil šampionát v Moskvě jako organizačně nepříliš dobře zvládnutý. Co si myslíte vy? Měli jste nějaképotíže? Klidně se rozepište. Pavel

Tomáš Dvořák: Na rozepisování nemám moc času, za chvíli vyrážím se svými ratolestmi a jejich trenérkou na závody (už jsem dlouho na žádných nebyl :)).
Ale dle mého soudu byl šampionát zvládnut dobře!
Ne všechna města světa jsou velká jako Moskva a ne každá země je jako Rusko ;)

? Furioso - 20. 8. 2013 10:45 Dobrý den, kdo vás na šampionátu nejvíce zklamal? Nemyslím to nijak zle, ale kdo podle vás měl určitě na víc, než nakonec předvedl?

Tomáš Dvořák: Pro mne bylo asi největší zklamání vystoupení Lucky Pelantové, protože celý rok chodila velmi slušně...ale ..je tady ale...a psal jsem to už výše (či níže), ne každému se prostě povede v den D nastavit své tělo tak jak by si představoval :(

? Iveta Hajdáková - 20. 8. 2013 10:47 Dobrý den, který výkon vás na MS nejvíce zaujal? A nemyslím tím jen Čechy. Iveta

Tomáš Dvořák: Nebyl jen jeden...
A opisovat zde výsledky MS je na dlouho...
Radost mám samozřejmě největší z těch "našich", ale moc jsem si užil třeba závody na 5000 a 10000m a Mo Faraha, nadšen jsem byl z trojskoku mužů...ale to je jen výtah!!!

? David - 20. 8. 2013 10:48 Zdravím, komu fandíte ve formuli 1 a proč? David

Tomáš Dvořák: Tak toto "sportovní" odvětví mne zcela míjí!!!

? Decolte - 20. 8. 2013 10:56 Už jste s tím druhým desetibojařem zase kamarádi, nebo pořád na kordy?

Tomáš Dvořák: Myslím, že s kordem v ruce bychom si byli s to ublížit sami sobě...
Kamarádi už asi ne...ale tolerující se spoluobčané ;)

? Ivana - 20. 8. 2013 10:59 Dobrý den,
gratuluji k obrovskému úspěchu české reprezentace.
Jaké jste měl Vy osobně pocity těsně před nástupem našich zlatých sportovců k jejich disciplíně? Přeci jen to očekávání bylo z domova velké. Co prožívá šéftrenér na tribuně???
Já sledovala už Vaše závody a žádnou nervozitu z Vás při nich vidět nebylo. Asi to na place bylo jednodušší, nebo ne??
Díky za odpověď a přeji ještě mnoho takových vystoupení českých atletů.

Tomáš Dvořák: Musím napsat, že nervózní jsem tak nějak nebyl.
Jsem stavěn spíše jako optimista a tak (a skoro vždy) do poslední chvíle věřím v dobrý konec!!!
A děkujeme...byla to radost...a jsem rád, že nejsem rád, kdo se z výkonů našich atletů radoval!!!
Žel už musím...děkuji za všetečné dotazy a budu se těšit zase někdy!!
S přáním hezkého odpoledne zdraví Tomáš Dvořák

? Marek Stoklasa - 20. 8. 2013 11:18 Dobrý den, jak se v Moskvě slavila naše zlata? Proběhly nějaké stakany vodky? :) MS

Tomáš Dvořák: Jak se říká...
"semínko je třeba zalévat, aby z něj vyrostl pořádný strom"...
I když vodka asi není zrovna ta pravá tekutina na zálivku ;)

? Petr - 20. 8. 2013 11:46 Dobrý den.
Z jakého důvodu už v TV nekomentujete atletiku? Chtěl by jste se někdy k této práci vrátit? Lákalo by vás v budoucnu i atletiku komentovat třeba sám, nikoli jen spolukomentovat?

Tomáš Dvořák: Důvod je prostý...nemůžu v jeden čas sedět "jedním zadkem na dvou židlích"...i když to zrovna v Čechách není nic neobvyklého ;)
Rozhodně mě to ale moc bavilo...přeci jen "nejlepší židli na stadionu" fanda atletiky dokáže ocenit ;)

? Adéla - 20. 8. 2013 11:53 Co děti? Dělají také atletiku nebo nějaký sport? Už se rýsuje čím se budou zabývat v dospělosti?

Tomáš Dvořák: Máte-li na mysli ty naše (tedy mé a mé ženy), tak už jsou "lapeny" do sítí atletiky..a jsem tomu rád...
Ale jsou to ještě stále děti a co bude za rok či deset...???

? Luboš Bartál - 20. 8. 2013 12:01 Nejdříve dovolte abych Vám i celé výpravě pogratuloval. Byly to ohromné zážitky v průběhu celého mistrovství. Děkuji za ně.
Otázka : proč se víceméně nedaří zajistit Vaše následníky a Romana Šebrleho v desetiboji. Vím, že Adam sebastian Helcelet byl zraněný, přesto si myslím , že lze přípravu směřovat tak, aby v daný okamžik na mistrovstí mohl jet.
Jinak Vám i všem atletům přeji pevné zdraví a hodně úspěšných startů.

Tomáš Dvořák: Předně díky za gratulaci...také jsem si šampionát náramně užil!!
Následníci jistě jsou a budou...
Je to sice ještě běh na dlouhou trať, ale také pohled na situaci není jednoduchý..použiji slova předsedy evropské atletiky, pana Würze, který mi v Tampere, kde se konalo ME do 22let řekl, že jsme s Romanem minimálně jednu generaci vícebojařů tak trochu "demotivovali".
Každopádně mladí vícebojaři mají u nás našlápnuto a je to ve velké míře hlavně na nich, kam to dotáhnou...když už mají "volné pole působnosti".
Adama a jeho "nestartu" na MS je mi líto, jelikož to byl závod jako šitý na míru pro závodníky jeho věku a výkonnosti!!!
Zranění se žel nedá naplánovat a mnohdy ani mu předejít!!!
Vím, že kdybych byl nadále jeho trenérem, tak by v Táboře rozhodně tyč neskákal!!!

? Mara Ošmera - 20. 8. 2013 12:02 Ahoj Tome,

gratuluji k úspěšné výpravě a mám jen malou otázku: Zdálo se mi to v TV nebo ruské publikum bylo opravdu chladnější?

Tomáš Dvořák: Ahoj Máro!
Vřelé bylo každopádně vůči domácím závodníků (někdy až příliš), ale bylo i dostatečně vzdělané, aby dokázalo ocenit předvedené výkony těch ostatních...navíc stadion měl neskutečnou akustiku, takže byl slyšet kolikrát i jedinec

? Radek - 20. 8. 2013 12:07 Dobrý den, myslíte si, že rozdíl mezi Denisou Rosolovou a Zuzanou Hejnovou, který teď ve výkonnosti mají je způsoben jen rozdílnou přípravou a více svědomitým tréninkem Zuzany? Nebo mají rozdílné limity? Děkuji Radek

Tomáš Dvořák: Můj pohled na věc je ovlivněn vědomím, který ovšem nevidí do "hlav" obou závodnic.
Tak jak holky znám, mají obě na velké výkony...Zuzka pro to byla s to udělat evidentně více...nejen při tréninku, ale už i krokem, který učinila v loňské sezóně, kdy se jejich cesty rozešly...tedy změnou trenéra a tréninkové skupiny...ne každé děvče by skočilo rovnýma nohama mezi "bandu chlapů"...i když tady spíš kluků :)

? Pavel - 20. 8. 2013 12:15 Dobrý den.Kdo byl pro Vás největším překvapením z české reprezentace?Jak jste prožíval úspěšné výsledky?Jak došlo k tomu,že trenér nakonec předával medaili svému žákovi?To nemá atletická federace dopředu připravené významné osoby pro tuto činnost?
Samozřejmě gratuluji a přeji spoustu dalších úspěchů.

Tomáš Dvořák: Překvapení bylo několik, ale asi nej byly výkony Anežky Drahotové a Lenky Masné (i když u Lenky jsem to tak trochu čekal ;))
Výsledky jsem prožíval na tribuně a myslím, že dostatečně emocionálně...určitě více, než ty své vlastní ;)
Ohledně předávání medailí tuším, že Honzu Železného oslovili již před MS, ale "kývl na to", až když věděl, že tam nebude z Čech sám ;)

A děkujeme!!!

? Alena - 20. 8. 2013 12:18 Kde se ztratil skokan Bába?

Tomáš Dvořák: Neztratil...
Prostě a jednoduše zrovna jemu na MS chyběl jen ten kousek štěstí k postupu do finále, kde by byl vše jinak!!
Na MS byl připraven, ale...

? Petr - 20. 8. 2013 12:19 Někde jsem četl, že jste kdysi mohl překonat v desetiboji hranici 9 000 bodů a možná i WR, ale chtěl jste to provést až za to budou lepší price money a závěr patnáctistovky malinko vypustil. Je to pravda?
Z určitého úhlu pohledu by to bylo pochopitelné, jinak moc díky za to co děláte pro naší atletiku.

Tomáš Dvořák: Já dokonce vím, kde to někde bylo!!!
V tomto směru musím oponovat, jelikož jsem atletiku nikdy nedělal pro peníze...i když jsem se jí živil...a coby bafuňář se jí živím nadále...
Na 9000 bodů jsem to měl rozjeto, ale nepodařilo se...okolnosti tomu moc nepřály, ale s čistým svědomím mohu napsat, že jsem pro to uděl co bylo v daný okamžik v mých silách...žel těch sil již bylo pomálu.
Ale i výkonem 8994 jsem tenkrát překonal WR!

? Martin - 20. 8. 2013 12:20 Dobrý den, udělal byste ve zpětném ohledu nějaké rozhodnutí jinak? Z některých výkonů jste určitě zklámání byl. Jinak celkově pěkné výsledky!

Tomáš Dvořák: Jde o to, čeho by se "to" rozhodnutí mělo týkat ;)
Bez konkrétna nemůže být konkrétní odpověď :(
Některé výkony samozřejmě nebyly takové, jaké i jejich protagonisti rádi, ale sám jsem si několikrát zažil, že ne vždy se daří!!!

? Veronika Suchánková - 20. 8. 2013 12:21 Posílám jen velkou gratulaci a poděkování za skvělou reprezentaci všem našim atletům. Aspoň jsme si po dlouhé době užili pozitivní zprávy.
Přeji mnoho sil, zdraví a úspěchů do dalších let všem zúčastněným..

Tomáš Dvořák: Děkujeme!!

? Michal - 20. 8. 2013 12:22 Dobrý den, myslíte si, že je reálné uspořádat akci typu atletického MS v ČR?

Tomáš Dvořák: V danou chvíli to reálné není...protože není kde :(
I "nový" stadion v Ostravě nemá kapacitu pro pořádání takového atletického svátku...domácí fanda se tak může těšit "jen" na halové ME, které bude hostit Praha v roce 2015

? Pája - 20. 8. 2013 12:22 Tome, kdy uvidíme tvoje dcerky na MS? :) A dáváš jim jako táta zabrat, krtitizuješ, radíš, atd..? Díky a měj se krásně

Tomáš Dvořák: Jedna již na MS startovala, i když to bylo "jen" to do 17 let ;)
Druhá se žel zranila, ale kdyby byla zdráva, tak podle tréninků si troufám říci, že se tam proběhla též!!!
Každopádně jsem hlavně jejich táta, trenérkou je jejich maminka ;)
Tak jsem občas požádán o radu a je to takto dobře...

? Aleš - 20. 8. 2013 12:27 13. místo v bodování je vynikající, ale ani na desáté to nebylo daleko. Myslíš, že v blízké budoucnosti by mohla česká atletika zaútočit i na první desítku? Máme nějaké nové atletické naděje, které by se mohly ukázat již na dalším mistrovství vedle těch současných jako je Hejnová, Maslák, Veselý a spol.?

Tomáš Dvořák: Stejně jako v jiných sportovních odvětvích se nemůže dařit stále a napořád...česká atletika si také na takový úspěch musela chvíli počkat...
Ale určitě se blýská na světlou budoucnost...letos nezářili jen seniorští reprezentanti, ale medaile a pěkné výkony přivezly i výpravy z dalších šampionátů (U18, U20, U22)...a to je určité dobrá vizitka!!!

? mery - 20. 8. 2013 12:27 Dobrý den Tomáši,
velká gratulace a velký díky i za to, co děláte pro naší atletiku... jsem muž na svém místě!!!
Co říkáte na výkon Pavla Masláka? je dobrej, příští rok jim to ukáže ještě více...
jen je škoda, že nemáme více takových rychlíků...
mějte prima den

Tomáš Dvořák: Obligátní SMS po výkonu Pavla ve finále MS byla..."je to UFO"...a nebyla zcela od věci ;)
Též věřím, že ještě neukázal vše, co v něm vězí!!!
I tak se zrovna na této trati strhal drobná revolue, když se podíváte, jaké časy běhali naši čtvrtkaři před pár lety...dočkejte času, ona se ta dlouhá štafeta za pár let (jestli ne už ten příští) prosadí!!!
A děkuji!!

? David - 20. 8. 2013 12:28 Dobrý den, ten náskok Zuzany ve finále byl snad o třídu. Jak je to na téhle urovni vůbec možné? díky

Tomáš Dvořák: Jak vidno, tak to možné je!!!
Ve své podstatě ze světové špičky nikdo nechyběl...myslím tím na samotném startu závodu...ve finále byly závodnice zvučných jmen, ale Zuzana si s nimi pohrála jako kočka s bandou myší ;)
Své v tom jistě udělal předcházející "olympijská" sezóna...prostě nebyly na to připraveny!!! A Zuzka ANO!!

reklama