Chtěl soupeře zabít? Britové tvrdě odsoudili doping boxera

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 8. 2015 11:36
Doping. To slovo se momentálně nachází v ostrovních denících častěji než jméno nějaké popové hvězdy, Josého Mourinha nebo některého ze členů královské rodiny.
Tony Thompson.
Tony Thompson. | Foto: Reuters

LondýnDoping. To slovo se momentálně nachází v ostrovních denících častěji než jméno nějaké popové hvězdy, Josého Mourinha nebo některého ze členů královské rodiny.

Důvody? Nejprve spekulace kolem Chrise Frooma, britského vítěze Tour de France (VÍCE ZDE!). Následně informace německé televize ARD a britského deníku Sunday Times, které řádně očernily světovou atletiku (VÍCE ZDE!).

Dopoval také Thompson

Atletická kauza pak částečně zastínila jinou, boxerskou. Na začátku minulého týdne totiž vyšlo najevo, že americký veterán Tony Thompson byl po druhém vítězství nad britskou nadějí těžké váhy Davidem Pricem pozitivně testován na diuretikum v léku na snížení krevního tlaku.

Zatímco sám Thompson, který dvakrát neúspěšně vyzval ukrajinského krále supertíhy Vladimira Klička, celý případ zlehčuje, na ostrovech mají "o zábavu postaráno".

"Chceme, aby byl výsledek jejich druhého zápasu (výhra Thompsona technickým KO v pátém kole, pozn. autora) anulován," napsalo v prohlášení vedení Sauerland Event, současné manažerské stáje liverpoolského obra.

Manažer Brita si změnil pohlaví

Price tato porážka z července 2013 psychicky zničila, jeho tehdejší manažer Frank Maloney musel vyhledat pomoc psychiatrů, aby si následně v jednašedesáti letech nechal změnit pohlaví a přejmenovat na Kellie Maloneyovou.

Proč se celá kauza rozjela ale až nyní, dva roky po Thompsonově pozitivním testování a třech měsících od chvíle, co mu vypršel osmnáctiměsíční trest od britské boxerské federace (BBBoC)? "Sportovec se snažil celý proces různými soudy prodlužovat. Například se snažil o odvolání, které nakonec bylo zamítnuto," píše ve svém prohlášení britská antidopingová centrála (UKAD).

"Tony Thompson si nevzal výkon povzbuzující steroidy, EPO, testosteron, ani žádnou další látku tohoto typu. Britský tisk dělá lacinou žurnalistiku založenou na nekompletních zprávách. Jsme zklamaní, že jsou zveřejňovány články bulvárního charakteru bez toho, aby byl nejprve kontaktován pan Thompson, který by sdělil celou pravdu," bránil se nařčení právník amerického bijce Mike Borao.

Thompson odkazuje na svůj vzhled

Ten poukazoval mimo jiné i na fakt, že o užití léku protistrana věděla a že mu byl předepsán lékařem. "Je docela ironie, když zrovna o mně mluví lidé jako o tom, kdo dopuje. Zašli si předtím k očnímu? Proč se nejdříve nepodívají na moje tělo a nepřiznají, že já rozhodně nejsem prototypem dopujícího sportovce, za kterého mě všichni mají?" dodal na svoji obranu sám Thompson, který rozhodně nemá postavu kulturisty.

Problém je ale jinde. Diuretikem Thompson mohl (a nejspíše to i udělal) jen maskovat další látky, které mu mohly pomoct. Mimo jiné tak, že dokázal snést tvrdé údery Price v úvodních kolech, i v tom, že se dokázal dostat zpět na nohy poté, co jej Brit poslal ve druhém kole k zemi. Thompson se zvedl ze země až na poslední chvíli.

A na ostrovech se na "Tygra" z Washingtonu pořádně zlobí. V případě Thompsona může jít o odolnost vůči úderům, ale i o čistou sílu a právě v tom vidí boxerští experti největší nebezpečí.

Dopingem ohrožuje hlavně soupeře

"Jestli chce sportovec ohrožovat sám sebe, má na to právo. Ale svými údery, jejichž sílu zvyšují zakázané látky, ohrožuje daleko více svého soupeře," píše se v dlouhém textu na webu Daily Mail.

Celý případ totiž jako by otevřel Pandořinu skřínku a vyšlo najevo, že stejné tresty udělily boxerské federace Thompsonovi také u protinožců a v Rakousku. V tomto sportu – bohužel – platí, že pokud udělují tresty federace, které vydávají soupeřům licence pro daný zápas a celý večer zaštiťují, je jejich působnost jen pro další případné souboje pod stejnou federací.

Třiačtyřicetiletý Američan tak nesměl poslední dva roky boxovat v Austrálii, Rakousku a Velké Británii, kdekoliv jinde na světě ale ano. A toho využil skvěle, když mimo jiné dvakrát porazil bývalý velký kubánský talent Odlaniere Solise. Britové celou kampaní a případem Thompsona chtějí toto změnit.

"Stejně jako v cyklistice, atletice, rugby, amerických sportech, tak i v boxu by se mělo lpět na tom, aby se chránila čistota sportu jako takového, stejně jako čistých sportovců před darebáky, kteří podvádějí," zní na závěr zmíněného textu.

Je ale tento záměr vůbec reálný?

 

Právě se děje

Další zprávy