reklama

Čína chce po letní olympiádě i tu zimní. Za deset let

Fotbal. Čínský fanoušek je zklamán z prohry svého týmu v prvním utkání kvalifikační skupiny A proti Belgii. Fotbal. Čínský fanoušek je zklamán z prohry svého týmu v prvním utkání kvalifikační skupiny A proti Belgii. autor: Reuters
Pořadatelským městem olympijských her 2018 by mohl být Charbin

Peking - Pořadatelství olympijských her se nejlidnatější zemi světa evidentně zalíbilo. Pouhé čtyři měsíce po skončení letošní olympiády v Pekingu začali představitelé čínské vlády uvažovat o dalším olympijském podniku, tentokrát zimním.

Jak s odvoláním na čínská státní média informovala agentura Reuters, severočínské město Charbin pomýšlí na roli pořadatele zimních olympijských her v roce 2018.

Pětimilionové hlavní město provincie Chej-lung-ťiang bude v únoru hostit zimní univerziádu, jejíž příprava si vyžádala investice ve výši 440 miliónů dolarů. Právě tento sportovní podnik by měl prověřit připravenost Charbinu uspořádat i olympiádu.

"Pokud bude s pořadatelstvím zimní univerziády 2009 panovat ze strany všech hostů spokojenost, posílí to naše odhodlání ucházet se o zimní olympijské hry," prohlásil guvernér provincie Li Čan-šu.

Charbin na pořadatelství zimní olympiády už jednou kandidoval - měl zájem o hry už v roce 2010, neprošel ale sítem výběru ani do druhého kola. Mezinárodní olympijský výbor si nakonec vybral kanadský Vancouver.

"Neuspějeme-li ani s kandidaturou pro hry v roce 2018, jsme odhodláni získat ty další v roce 2022. Hostit první čínskou zimní olympiádu je naším snem," dodal guvernér Li.

Zájem o pořadatelství zimní olympiády 2018 projevil také německý Mnichov a hned trojice francouzských měst: Annecy, Nice a Grenoble.

Charbin v minulosti proslul mimo jiné jako útočiště představitelů "bílého Ruska", jež v občanské válce prohrálo s bolševiky. Dnes mu popularitu zajišťuje především každoroční festival ledového sochařství.

reklama