Čína zlepší tělesnou zdatnost venkovanů

Reuters
30. 3. 2006 0:00
Peking   - Čína chce v každé vesnici betonové basketbalové hřiště a dva venkovní stoly na stolní tenis jako součást úsilí zlepšit venkovanům tělesnou zdatnost.
Čínská žena sklízí pšenici. Půjde si pak zahrát basketbal, nebo stolní tenis?
Čínská žena sklízí pšenici. Půjde si pak zahrát basketbal, nebo stolní tenis? | Foto: Reuters

Na venkově totiž žije 80 procent Číňanů, ale nachází se zde pouze 8 procent sportovních zařízení.

"Ze všech opatření při budování nového socialistického venkova je národní projekt tělesné zdatnosti jedním z těch, které vyžadují minimální náklady, ale přinesou okamžitý účinek," slibuje si od akce Feng Jian Zhong náměstek ministra sportu.

Investice ve výši 90 milionů juanů (11,22 milionů dolarů) poskytne zčásti centrální vláda, zčásti místní vláda, zbytek dodají podnikatelé. Feng zároveň uklidnil farmáře, že po nich režim nebude chtít žádné finanční příspěvky, pouze pracovní zapojení na dobrovolnické bázi.

Plán pětiletky myslí na všechno

Do roku 2011  by měla být postavena šestina ze zamýšlených sportovních zařízení. Ty by měla přinést  místním i další výhody. "Betonová hřiště budou multifunkční a mohou například sloužit k uskladnění obilí,"  pochvaluje si náměstek ministra sportu.

Čína, jež bude hostit  v roce 2008 letní olympiádu v Pekingu, rozjela již dříve velký sportovní program pro elitní sportovce. Feng však tvrdí, že jakýkoliv talent vzešlý z této nové akce bude pouze vedlejším produktem: "Hlavním cílem je odvést solidní práci pro farmáře. Samozřejmě že děti budou rozvíjet své dovednosti, a doufáme, že mezi nimi nalezneme nějaké budoucí sportovce."

Kondice v každém věku: Starší ženy tančí v pekingském klubu
Kondice v každém věku: Starší ženy tančí v pekingském klubu | Foto: Reuters

Projekt je součástí "Jedenáctého pětiletkového plánu pro národní ekonomiku a sociální rozvoj", přijatého parlamentem zkraje tohoto měsíce. Plán se zaměřuje na uzavření díry mezi venkovem a městy v Číně.

Proč se celá tato velkoakce vlastně  koná? Děje se tak na základě výsledků  průzkumu zajímajícího se o tělesnou kondici národa. Ten zjistil, že zatímco ve městě nemá potřebnou kondičku 11,6 procent mužů, na venkově je to 17,2 procent. U žen byl rozdíl ještě větší, ve městech šlo o 8,4 procent  nedostatečně tělesně zdatných občanek, na venkově to bylo již 21,2 procent.

Když byl Feng dotázán, zda by se peníze lépe nevyužily na vzdělání nebo zdravotnictví, odvětil: "Tento projekt jsme si nevymysleli od stolu. Navštívili jsem farmáře a zeptali se jich, co potřebují."

"Domnívám se, že fyzické zdraví je hlavní prioritou. Tím nejdrahocennějším, co člověk má, je právě zdraví. Pouze když budete mít silné a zdravé tělo, můžete si v životě užít i další věci."

 

Právě se děje

Další zprávy