Co vám nadělí ČT4? Žádné drahé dárky, nejsou peníze

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
24. 12. 2010 11:31
Rozhovor o sportovním kanále veřejnoprávní televize
Česká televize přesunuje sportovní přenosy na ČT4.
Česká televize přesunuje sportovní přenosy na ČT4. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sportovní přenosy v České televizi v roce 2010, to byly skutečné žně, především díky tomu, že se letos ČT dostala k vysílacím právům u klíčových událostí - mistrovství světa ve fotbale i hokeji a zimní olympiádě.

Nejsledovanějším programem kanálu ČT2 bylo finále mistrovství světa v hokeji mezi Českem a Ruskem, které sledovalo 2,8 milionu diváků. Na programu ČT4 pak nejvíc lidí vidělo semifinále světového šampionátu ve fotbale mezi Německem a Španělskem (671 tisíc).

Jak to bude v roce 2011? Žně skončí - a to nejen proto, že se nekoná tolik velkých sportovních akcí jako letos.

Pokud jste doufali, že vám Česká televize pod stromeček nadělí větší množství sportovních přenosů, třeba grandslamové turnaje s Tomášem Berdychem, pak asi budete zklamáni.

Čtěte také:

ČT2 se od ledna změní. Motto zní Dvojka nesportuje
Kauza Bosák: Selhal technik, sázkařský web se omluvil

Mluvčí České televize Ladislav Šticha v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že ČT4, která se podle plánu generálního ředitele Jiřího Janečka stane výhradním sportovním kanálem veřejnoprávní televize, bude mít stejný rozpočet: tedy přibližně 850 milionů.

Drahé přenosy - a zmíněné grandslamy vyjdou na několik milionů - tak nečekejte. ČT bude opět mít těžkou pozici pro vyjednávání, co smí vysílat.

"Cena tenisového grandslamu se většinou pohybuje někde mezi třemi a pěti miliony korun, což jsou pro nás obrovské částky. To by pro nás znamenalo například nevysílat celou českou basketbalovou ligu," uvedl Šticha.

Uvidíte ME fotbalistů i Turné čtyř můstků

Jaký má Česká televize plán sportovního vysílání na rok 2011. Co konkrétně diváci uvidí?
Česká televize principielně usiluje o všechny důležité přenosy zejména ze sportovních akcí, kterých se účastní čeští sportovci. Potvrzeny máme mimo jiné dva závody Turné čtyř můstků, MS v ledním hokeji a všechny domácí zápasy fotbalových reprezentací ČR od 21 výše.

Zlatý triumf Jágra a spol. na MS vidělo v televizi 2,8 milionu diváků.
Zlatý triumf Jágra a spol. na MS vidělo v televizi 2,8 milionu diváků. | Foto: Reuters

Budou skutečně všechny sportovní pořady vysílané na ČT4, jak prohlásil ředitel ČT Jiří Janeček, nebo budou nějaké výjimky?
Bude už jen několik málo výjimek, kde jsou již z minulosti uzavřené smlouvy a kolidují tam dva sportovní přenosy v jednom termínu. Tuším, že jedna taková výjimka je zápas ČR na mistrovství světa v hokeji a čtvrtfinále Ligy mistrů, které jsou ve stejné době.

Máte jistotu, že se signál dostane ke všem zájemcům? 
Dostupnost programu ČT4 je nyní na 99,6% území ČR.
 
Jak to bude s vysíláním po internetu? Poběží například na iVysílání nadále Evropská liga a Liga mistrů? 
O tomto projektu se zatím jedná a to jak na tu jarní část (evropských pohárových soutěží), tak na další sezonu. Zatím to ještě není definitivní, jelikož se dost špatně odhaduje, jak jednání dopadnou. Ale budeme se snažit, aby co nejvíce pořadů na internetu bylo.

Překvapení nejsou vyloučena, ceny mohou klesnout

Jak to bude s malými sporty? Budete jejich nabídku rozšiřovat, nebo naopak zmenšovat?
Podpora menšinových sportů je jeden z klíčových důvodů existence ČT4. Malé a středně velké sporty by bez podpory televize neměly přístup k financím a patrně by jen živořily. Díky ČT se například velmi popularizoval florbal a naši hráči jsou úspěšní i na mezinárodním poli.

Tomáše Berdycha diváci na obrazovkách České televize nejspíš opět neuvidí.
Tomáše Berdycha diváci na obrazovkách České televize nejspíš opět neuvidí. | Foto: Sport

Jaký bude mít ČT4 rozpočet a jak to ovlivní skladbu programů na příští rok?
Rozpočet by měl být stejný jako letos, což je zhruba 850 milionů. Například Mistrovství Evropy ve fotbale stálo 150 milionů. Tenisový grandslam se většinou pohybuje někde mezi třemi a pěti miliony. Což jsou obrovské částky. To by pro nás znamenalo například nevysílat celou českou basketbalovou ligu. 

Přesto se o získávání vysílacích práv na velké akce typu Wimbledon budete pokoušet?
Jak jsem již říkal, snaha je vždycky. Problém je v tom, že nároky majitelů práv jsou čím dál tím vyšší a kolikrát to nabídnou třeba Eurosportu, který vysílá v mnoha jazykových mutacích, a tak se dostane na pro něj zajímavou cenu. Ale tu my prostě nemůžeme dát. Nicméně vždycky to zkoušíme. Nejčastější zkušenost máme s tím, že cena letí dolů u domácích zápasů, když se například naše fotbalové týmy dostanou do evropských pohárů. Máme třeba zkušenost se Slavií, která vždycky do poslední chvíle držela velmi vysokou cenu, kterou nebyly ochotné akceptovat ani soukromé televize, a pak jsme se těsně před utkáním domluvili na ceně poloviční.

 

Právě se děje

Další zprávy