Contador měl při letošní Tour de France pozitivní nález

ČTK Jaroslav  Šindelář ČTK, Jaroslav Šindelář
30. 9. 2010 13:35
Contador měl pozitivní nález na zakázaný clenbuterol
Přijde Alberto Contador o svůj třetí triumf na Tour?
Přijde Alberto Contador o svůj třetí triumf na Tour? | Foto: Reuters

Praha - Tak tohle je sportovní zpráva roku. Cyklistická bomba vybouchla dva měsíce po skončení letošního ročníku největšího etapového závodu - Tour de France. Trojnásobný šampion Alberto Contador získal svůj poslední triumf zřejmě díky dopingu.

Španělský cyklista měl během letošního ročníku pozitivní nález na zakázané anabolikum clenbuterol, a přestože se jednalo o velmi malé množství, byl Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) na probíhajícím mistrovství světa v Austrálii dočasně suspendován.

"Jezdec sice již ukončil letošní sezonu, ale podle antidpongových pravidel mu byla formálně dočasně zastavena činnost," stojí v prohlášení unie.

Čtěte také:
Cyklistický přestup roku: Contador odchází do Saxo Bank
Kreuziger nástupce Contadora? Nebránil bych se, říká
Armstrong prý dopoval. Už nezní jen Landis, ale i jiní
TdF opanoval Contador, Kreuziger skončil znovu devátý
Cancellara získal na MS rekordní čtvrtý titul v časovce

Zatím není jasné, zda Contadorovi hrozí trest za doping. UCI pouze uvedla, že celá záležitost vyžaduje důkladné vědecké přezkoumání. Podle generálního ředitele WADA Davida Howman však může být cyklista potrestán i za nález minimálního množství.

"Není tady žádný limit, podle kterého by se určovalo, jestli se bude nebo nebude trestat. Tahle látka nemá žádnou hranici," prohlásil.

Foto: Reuters

"Jakmile ji v laboratoři najdou, musí to být vyšetřeno. Clenbuterol tady je navíc dvacet až třicet let. Není to nic nového a nikdo nikdy netvrdil, že se vám může dostat do těla nedopatřením," přidal Howman.

Svět cyklistiky tak po diskvalifikaci celkového vítěze Tour z roku 2006 Američana Floyda Landise a dopingové 'Operaci Puerto', do níž se zapojily tehdejší největší špičky včetně Jana Ullricha, Ivana Bassa či Alejandra Valverdeho, utrpěl další těžkou ránu.

Vítěz Tour z let 2007, 2009 a 2010 odevzdal pozitivní vzorek moči během druhého volného dne na Tour (21. července) v Pau. Výsledky prvního testu potvrdila i analýza B-vzorku.

Podle agentury DPA šlo o 50 pikogramů, což je zhruba čtyřistakrát méně, než musejí být laboratoře Světové antidopingové agentury schopny odhalit.

Sedmadvacetiletý Contador, který triumfoval i na zbylých dvou největších etapových závodech - Giru d'Italia a Vueltě, byl o pozitivním testu poprvé informován 24. srpna.

Contador v Paříži
Contador v Paříži | Foto: Reuters

Od první chvíle však vědomé požití zakázané látky odmítá. Na vině je prý špatné jídlo. "Dám za to ruku do ohně a nespálím se," řekl španělský cyklista.

"Kdyby šlo o jasný dopingový případ, vyšlo by to najevo o týden později. Tohle je z kusu masa ze Španělska. Když mě o tom lidé z UCI informovali, sami to tvrdili," dodal.

"Je to jediné možné vysvětlení, jak se mu látka mohla do těla dostat. Potvrdili nám to i experti a svědčí o tom i výsledky mnoha testů, které při letošní Tour podstoupil," prohlásil cyklistův mluvčí Jacinto Vidarte.

"Od chvíle, kdy byl o výsledcích informován, je plně k dispozici španělskému svazu a je přesvědčen, že se tento závažný problém vysvětlí," dodal.

Podle Jana Chlumského, šéfa exekutivy pro kontrolu dopingu při českém Antidopingovém výboru, nezní takové vysvětlení věrohodně.

Alberto Contador s novináři
Alberto Contador s novináři | Foto: Reuters

"Přirozeně v jídle se taková látka může vyskytnout těžko. Nemůže se objevit ve zkaženém jídle, vzniká složitou syntetizací v továrnách," řekl pro Aktuálně.cz Chlumský.

Vylučuje však, že by mohlo jít o chybu lékaře. "Špičkový cyklista typu Contadora má kolem sebe lékaře, kteří nesmějí takovou látku vůbec vzít do ruky."

Podle Chlumského má látka krátký poločas, kdy vytrvá v těle. "Záleží, jakým způsobem se podá, v případě inhalace je to však rychlé, může jít pouze o hodiny, kdy v těle zůstává," vysvětluje. V případě použití v podobě tablet by byl anabolický efekt delší.

Contador dokonce najal nizozemského antidopingového experta Douwea de Boera, aby vzorky analyzoval. Podle něj byl clenbuterol v jezdcově moči přítomen ještě dva dny po pozitivním testu, ale šlo prý o tak malé množství, že UCI jej jako doping neklasifikovala.

Foto: Reuters

De Boer Contadorovu verzi o špatném masu potvrdil. Před volným dnem měl prý cyklista všechny antidopingové testy negativní a pozitivní nález měl až po návštěvě přátel, kteří na oslavu přivezli ze Španělska maso.

Podle odcházejícího šéfa Francouzské antidopingové agentura Pierra Bordryho však ani malé množství clenbuterolu v těle Contadora neomlouvá. "Je to velmi vážný problém a musí se vyjasnit," prohlásil.

"Bez ohledu na nalezené množství jde o zakázanou látku. Jestli ji opravdu našli, pravidla byla porušena," dodal. Podle UCI bude případ vyžadovat "další vědecký výzkum" a do té doby nebude celou záležitost komentovat.

Contador tak udělal velkou čáru přes rozpočet svému novému zaměstnavateli. Tour sice vyhrál ještě v barvách kazašské Astany, nedlouho poté přestoupil do dánské stáje Saxo Bank, kterou vede vítěz Tour z roku 1996 Bjarne Riis.

Symbolické na celé kauze je to, že bývalý dánský jezdec sice nikdy při dopingu přistižen nebyl, po konci kariéry se však k němu přiznal.

Clenbuterol se mimo jiné používá k léčení dýchacích potíží, jako je astma, k hubnutí, nárůstu svalové hmoty a krátkodobému navýšení aerobní kapacity, krevního tlaku a bdělosti. V minulosti za jeho užití dostala trest řada sportovců.

 

Právě se děje

Další zprávy