reklama

ČSTV pronajme Špindl i Pec. Dostane za to 60 milionů ročně

autor: Ludvík Hradilek
Společnosti Snowhill a Tatry Mountain Resorts zaplatí za pronájem areálu ve Špindlerově Mlýně padesát milionů korun ročně.

Praha - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) jako většinový vlastník pronajme lyžařský komplex ve Špindlerově Mlýnu firmám Snowhill a Tatry Mountain Resorts a Pec pod Sněžkou společnosti Mega plus.

Za tří středisek, které dosud sportovcům patří, si ponechají jen Harrachov.

"Vnímám to jako záchranu našeho majetku," řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta po jednání mimořádného výkonného výboru této organizace o krkonošských centrech.

Každý rok 70 milionů jistých

Za pronájem Špindlu dostanou jeho akcionáři 43,8 milionu každý rok po dobu dvaceti let, za Pec pak 15 milionů. Investoři slíbili navíc vylepšit areály finančními injekcemi 800 milionů (Špindlerův Mlýn) a 240 milionů (Pec).

"Nedokázali bychom sami provozovat areály a přitom do nich přinést nutné investice," uvedl Jansta.

Noví nájemci jsou zatím zdrženliví, pokud jde o poodhalování plánů, co s areály. Jasné je, že letos nezdraží a s lyžaři se smluvně dohodli, že jim - například v Peci - dovolí pořádat nejméně takový počet závodů, jaký se tam konal dosud.

Proč Harrachov zůstal?

"Potřebujeme Harrachov k tomu, aby se měli kde na zimní olympiádu připravovat reprezentanti, ale mysleli jsme i na to, že máme odpovědnost vůči rekreačnímu lyžování a vůči podnikatelůů a obcím v místě," podotkl Jansta na otázku, proč se nakonec ČSTV zbavilo jen dvou areálů a proč je pronajalo.

Provozovatelé plánují spolupracovat, mluví například o tom, že jejich cílem je jednotná krokonošská permanentka, ačkoliv různé areály bude provozovat různá konkurence. "Naše zkušenost ze Slovenska ukazuje, že je to jeden z dílčích způsobů, jak bojovat s alpskou konkurencí," prohlásil Igor Rataj, šéf dozorčí rady Tatra Mountins Resort, jemuž patří střediska v Tatrách na Slovensku.

"To, co chceme se Špindlerovým Mlýnem udělat, je hodně podobné, co jsme udělali ve Vysokých Tatrch s našimi středisky," podotkl Rataj.

reklama