Čtvrtou etapu vyhrál Evans, Kreuziger atakuje padesátku

5. 7. 2011 18:19
Vede stále Hushvod o sekundu před Evansem
Roman Kreuziger
Roman Kreuziger | Foto: Reuters

Mur-de-Bretagne - Čtvrtou etapu Tour de France s prudkým stoupáním do cíle vyhrál Australan Cadel Evans těsně před španělským obhájcem loňského titulu Albertem Contadorem.

Žlutý trikot zůstal i po dnešních 172,5 km norskému mistru světa Thoru Hushovdovi, jenž se v závěru udržel s elitními vrchaři a vede o sekundu před Evansem.

Čtvrtá etapa z Lorientu do Mur-de-Bretagne byla převážně rovinatá, ale končila zhruba dvoukilometrovým ostrým stoupáním, během nějž se pohybovali v popředí všichni adepti na celkové vítězství.

Třetí etapu vyhrál Farrar, Kreuziger dojel v pelotonu
Kreuziger si ve 2. etapě mírně polepšil, vede Hushovd

Hlavní skupinu favoritů nejprve roztrhal trojnásobný šampion Contador, který ztratil hodně času po hromadném pádu v první etapě a také v týmové časovce. Poté ho v čele vystřídal mistr světa z roku 2009 Evans a i přes Španělovu mohutnou snahu etapové vítězství o několik centimetrů uhájil.

Třetí místo obsadil Kazach Alexandr Vinokurov, kapitán týmu Astana, za níž jezdí jediný český účastník Tour Roman Kreuziger. Ten se v závěru neztratil, do cíle dojel patnáctý v druhé větší skupině osm sekund za vítězem a celkově se posunul o více než třicet míst na 55. pozici s odstupem 2:29 minuty za Hushovda.

Dnešní aktivita pomohla i Contadorovi, jehož skupiny se neudržel mimo jiné Andy Schleck, který má být podle papírových předpokladů jeho hlavním soupeřem. Mladší z lucemburských bratrů dojel stejně jako Kreuziger s osmisekundovým odstupem a je devátý, Contador na něj na 41. místě ztrácí 1:30 minuty.

Středeční pátá etapa je opět rovinatá, na rozdíl ode dneška ale až do cíle, takže by se mělo rozhodnout v hromadném spurtu.

Tour de France, cyklistický etapový závod - 4. etapa: Lorient - Mur-de-Bretagne (172,5 km):
1. Evans (Austr.) 4:11:39 hod., 2. Contador (Šp.), 3. Vinokurov (Kaz.), 4. Urán (Kol.), 5. Gilbert (Belg.), 6. Hushovd (Nor.), 7. F. Schleck (Luc.), 8. S. Sánchez (Šp.), 9. Van den Broeck (Belg.), 10. Klöden (Něm.) všichni stejný čas, ...15. Kreuziger (ČR) -8.

Průběžné pořadí: 1. Hushovd 13:58:25, 2. Evans -1, 3. F. Schleck -4, 4. Millar (Brit.) -8, 5. Klöden, 6. Wiggins oba -10, 7. Thomas (oba Brit.), 8. Boasson Hagen (Nor.), 9. A. Schleck (Luc.), 10. Fuglsang (Dán.) všichni -12, ...41. Contador -1:42, 55. Kreuziger -2:29.