reklama

Cyklisté hájí Contadora. Doping? Celé je to nafouklé

Andy Schleck a Alberto Contador Andy Schleck a Alberto Contador autor: Reuters
Andy Schleck: Snad dostane šanci se hájit

Madrid - V těžké situaci se ocitl španělský cyklista a vítěz posledních dvou Tour de France Alberto Contador.

Ve čtvrtek totiž vyšlo najevo, že obdivovaný jezdec, který nedávno zamířil z kazašské stáje Astana do Saxo Bank má pozitivní test na zakázanou látku clenbuterol. Na výsledky pak okamžitě zareagovala i Mezinárodní cyklistická unie UCI, která mu dočasně zakázala činnost.

Čtěte také:
Contador měl při letošní Tour de France pozitivní nález
Šampion Contador dopoval. Jeho alibi je vratké
Cyklistický přestup roku: Contador odchází do Saxo Bank

Teď je proto na Contadorovi, aby dokázal, že je nevinný. Ten se zatím hájí, že na vině je nejspíše špatné jídlo, které konzumoval.

"Dám za to ruku do ohně a nespálím se," prohlásil.

Tím se může vysvětlit, že při testech bylo nalezeno jen malé množství. Pravidla jsou však v tomto striktní. Málo nebo hodně, to nehraje roli.  Contador je proto nyní v ošemetné situaci, nezbývá mu, než jen počkat na výsledky B-testu.

Šampaňské, úsměvy a pohoda. Takový byl závěr Tour de France Šampaňské, úsměvy a pohoda. Takový byl závěr Tour de France Prohlédněte zde

Do té doby má čas, aby se svůj prohřešek snažil vysvětlit.

"Myslím, že je to hodně nafouklé," domnívá se na stránkách Eurosportu jiný cyklista David Millar. "Jde jen o malé množství a tento test byl dělán během volných dnů. Nedává to navíc smysl, muselo by se to projevit i u jiných kontrol," tvrdí.

V cyklistice se hned myslí na to nejhorší, říká Millar

"Je to šílený den. Už jsem o tom četl a jen doufám, že je nevinný a dostane šanci se obhájit," přidal se Contadorův největší konkurent z Tour de France Andy Schleck.

Svět cyklistiky tak znovu utrpěl na dúvěryhodnosti. Contador se náhle ocitl ve společnosti jiných dopingových hříšníků Floyda Landise, Jana Ullricha, Ivana Bassa nebo Alejandra Valverdeho.

Obrazem: Časovka rozhodla. Koruna Tour směřuje ke Contadorovi Obrazem: Časovka rozhodla. Koruna Tour směřuje ke Contadorovi Prohlédněte zde

"Je špatně, že už je to venku, zatímco to ještě nebylo ani pořádně objasněno. Myslím, že se to nejprve mělo řešit za zavřenými dveřmi," míní Millar.

"V cyklistice jsou tvrdá pravidla a bohužel se vždy kouká na ten nejhorší možný scénář. Myslím, že Alberta teď hlavně předhodili žralokům," uzavírá Millar, který však byl také v roce 2003 potrestán dvouletým distancem za doping.

Opatrně se na toto téma rozhodl naopak hovořit mistr časovek, Švýcar Fabian Cancellara.

"V první řadě musíme respektovat pravidla. Teď proto budeme jen čekat na B-vzorek a pak teprve můžeme na toto téma dále hovořit," dodal na závěr Cancellara. 

reklama