reklama
14:30 • Tour de France • 17. etapa

Živě: 17. etapa Tour

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže ze 17. etapy Tour de France. Jedná se o 183 kilometrů dlouhou alpskou etapu s dvěma horskými prémiemi mimořádné kategorie. Online přenos začíná ve středu 19. července ve 14:30.

Jezdci už jsou v tuto chvíli zhruba hodinu a tři čtvrtě na trati sedmnácté etapy letošní Tour de France, ale to nejlepší nás samozřejmě ještě čeká. Pojďme si na úvod krátce představit první alpskou etapu a její pozadí. Cyklisté dnes zdolají 183 kilometrů se dvěma vrcholy mimořádné kategorie, v tuto chvíli mají za sebou již jedno stoupání k prémii druhé horské kategorie.

Takhle vypadá profil dnešní sedmnácté etapy, která cyklisty zavede na nejvyšší vrchol letošní Tour, na bájný Galibier. 2642 metrů vysoký obr se do programu vrátil po šesti letech.

Po šestnácté etapě drží žlutý trikot pro lídra závodu Brit Chris Froome, jezdec silného týmu Sky, který triumfoval na Tour celkem třikrát, a to v letech 2013, 2015 a 2016. Jeho nejbližším pronásledovatelem je Ital Fabio Aru z Astany a třetí místo patří Romainu Bardetovi z AG2R. Ve ztrátě do půlminuty na Frooma se drží i čtvrtý Kolumbijec Rigoberto Urán ze stáje Cannondale. Ze hry nejsou ani další závodníci, přičemž vrchním pomocníkem jednoho z nich je také Roman Kreuziger. Podívejte se na výsledky a profily etap, pořadí jezdců a jednotlivých disciplín v naší grafice. 

Momentálně závodníci stoupají na vrchol Col de la Croix de Fer, který měří 2067 metrů. Až se cyklisté vyškrábou nahoru, spustí se zase dolů až do šesti set metrů. Pak už přijde vrchol náročné etapy v podobě výšlapu na Galibier. To je s 2642 metry čtvrtý nejvyšší vrchol v celé historii Tour a nejvyšší bod letošního programu. Galibier se do itineráře závodu vrátil po šesti letech, v roce 2011 byl dokonce součástí dvou etap a jednou se na jeho vrcholu finišovalo. Dnes je však cíl stanoven do střediska Serre Chevalier, kam budou cyklisté z Galibieru dlouze klesat. Finiš ve sjezdu by měl vyhovovat silným týmům.

Před šesti lety zářil na legendárním Galibieru Lucemburčan Andy Schleck. V tomto článku najdete mimo jiné video s jeho triumfální jízdou v roce 2011.

108 km

Pojďme teď již živě do závodu sedmnácté etapy.

Do cíle etapy v tuto chvíli zbývá ještě více než 100 kilometrů, ale cyklisté již mají za sebou krátké stoupání na Col d'Ornon, kde byla přichystána vrchařská prémie druhé kategorie. Tam bral body Australan Michael Matthews, který triumfoval i na sprinterské prémii. Matthews tedy stáhl ztrátu na muže v zeleném dresu Marcela Kittela na pouhých devět bodů. Kittela potkal na začátku dnešní etapy lehčí pád, musel být ošetřen a horská etapa pro něj bude krutou zkouškou. Spadl také nejlepší vrchař Warren Barguil nebo Nor Alexander Kristoff, oba dva se ale drží v pelotonu s hlavními favority.

Na čele máme v tuto chvíli Belgičana Thomase de Gendta ze stáje Lotto Soudal a Španěla Daniela Navarra z Cofidisu. Nedaleko za nimi je početná skupina asi třiceti jezdců včetně našeho zástupce Ondřeje Cinka. Dále skupina, která stíhá vedoucí dvojici, zahrnuje třeba Voecklera, Pantana, Swifta nebo Pauwelse. Ale žádného z jezdců na celkové pořadí. Tito cyklisté budou spíše útočit na etapový úspěch, ba dokonce triumf.

105 km

Chris Froome se drží ve společnosti svých domestiků v hlavní skupině s Aruem, Bardetem, Uránem či Yatesem. Na čelo ztrácí peloton těsně pod vrcholem Col de la Croix de Fer něco málo přes tři minuty. Mezi oběma hlavními skupinami bojuje Alberto Contador, který se snaží přiblížit čelu. Na peloton najel španělský závodník už více než dvě a půl minuty.

De Gendt si na vrchařské prémii mimořádně kategorie dojel pro dvacet bodů, druhý skončil podle očekávání Navarro. Zbylé body si rozdělí početná skupina pronásledovatelů.

Své účinkování na letošní Tour ukončil v dnešní etapě Francouz Thibaut Pinot z týmu FDJ. Vítěz dvou etap z let 2012 a 2015 se nedokázal udržet hlavního balíku a vzdal.

Thomas de Gendt a Daniel Navarro projeli vrchařskou prémií na Col de la Croix de Fer jako první. Místem ve výšce 2067 metrů projíždí aktuálně také peloton.

100 km

Z dvou tisíc metrů nyní cyklisté klesnou do šesti set, a to zhruba během 28 kilometrů. Tak se nechme překvapit, zdali se ve sjezdu stane něco zajímavého z hlediska hlavních favoritů. Jedenáctý Alberto Contador ztrácí na Frooma v celkovém pořadí více než sedm minut, a tak není jeho únik v tuto chvíli tak nebezpečný. El Pistolero se ale přibližuje přední skupině.

94 km

Contador už se dotáhl na skupinu stíhačů, která tak momentálně čítá jednatřicet jezdců. Patří do ní také český zástupce Ondřej Cink z týmu Bahrain Merida. Tato skupina ztrácí na De Gendta s Navarrem okolo osmnácti sekund.

92 km

V pelotonu to vypadá stále velmi podobně. Sky jede na čele a drží v závětří schovaného Chrise Frooma. Pozici si hlídá i Fabio Aru s pomocníky z Astany a Romain Bardet z AG2R.

Tady se ještě vraťme k úniku Alberta Contadora. Takhle se El Pistolero na začátku táhlého stoupání na Col de la Croix de Fer odtrhl od pelotonu a nedokázal se ho udržet ani Nairo Quintana. Ten je tak nejspíš stoprocentně ze hry o přední pozice.

90 km

Dvojice uprchlíků už je na dohled Contadorovy skupiny a za chvíli bude pohlcena. Vedle Cinka s Contadorem jsou v přední skupině ještě Bauke Mollema, Brice Feillu, Tony Gallopin nebo Serge Pauwels.

87 km

Alberto Contador dnes bude chtít zaútočit na etapové vítězství, to je celkem jisté. Na čele celého závodu v tuto chvíli jede Jarlinson Pantano, pomocník Contadora z týmu Trek-Segafredo.

Marcel Kittel odstupuje z Tour de France! V posledních etapách včetně dneška ho potkaly nepříjemné pády, na začátku sedmnácté etapy si poranil pravé rameno. Vítěz pěti etap tak odevzdá zelený dres Michaelu Matthewsovi, jenž na něj aktuálně ztrácel devět bodů.

Ondřej Zoubek
Ondřej Zoubek
19. 7. 2017
reklama