reklama
15:00 • Tour de France • 18. etapa

Živě: 18. etapa Tour

Celkové pořadí po 18. etapě:

1. Chris Froome (GBR, SKY)
2. Romain Bardet (FRA, ALM) +0:23
3. Rigoberto Urán (COL, CDT) +0:29
4. Mikel Landa (ESP, SKY) +1:36
5. Fabio Aru (ITA, AST) +1:55

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže z 18. etapy Tour se France. Jedná se o poslední horskou etapu s prudkým stoupáním do cíle na vrchol Col d'Izoard. Online přenos začne ve čtvrtek 20. července v 15:00.

Sedmnáctá etapa přes legendární vrchol Galibier zamíchala s pořadím na prvních místech, ale ve žlutém dresu zůstal Chris Froome, dokonce ještě zvýšil náskok před druhou příčkou. Dnes se cyklisté na Tour de France perou s druhou alpskou etapou v řadě. Ta měří 179,5 km a obsahuje jednu vrchařskou prémii mimořádné kategorie. Tuto prémii najdeme v cílovém prostoru v průsmyku Col d'Izoard, třetím nejvyšším místem v celé historii Tour, kde se kdy finišovalo, v tomto případě tedy bude finišovat.

Ve včerejší etapě předvedl skvělý výkon Kolumbijec Rigoberto Urán a posunul se na dělené druhé místo s Francouzem Romainem Bardetem. Na Chrise Frooma, který včera odolal všem atakům svých soupeřů, ztrácejí shodně sedmadvacet sekund. Kdo naopak ztratil, to je Ital Fabio Aru, který v letošním ročníku dokonce ve dvou etapách vezl žlutý dres. Podívejte se na celkové pořadí nebo výsledky českých cyklistů v naší grafice.

Profil druhé alpské etapy s cílovým stoupáním na Col d'Izoard:

Alpský průsmyk Col d'Izoard bývá do programu Tour de France řazen relativně často, ale v letošním roce se tam bude poprvé v historii finišovat. 2360 metrů vysoký bod se stane třetím nejvýše položeným místem, kde kdy byl situován cíl etapy Tour. Naposled projel cyklistický peloton tímto průsmykem v roce 2014 a v etapě do Risoulu nakonec triumfoval Španěl Joaquim Rodríguez.

Teď už pojďme živě do závodu 18. etapy!

85 km

Druhá alpská etapa je za první polovinou, která nabídla vrchařskou prémii třetí kategorii a jednu prémii pro sprintery. Nyní už cyklisté pomalu stoupají na Col de Vars, vrchol vysoký 2109 metrů. Na čele jede početná skupina 54 závodníků včetně Zdeňka Štybara.

83 km

Vedle Štybara najdeme ve vedoucí partě Tonyho Gallopina, Serge Pauwelse, Brice Feillua, Baukeho Mollemu, Sylvaina Chavanela nebo Jana Bakelantse. Několik velmi dobrých vrchařů, ale žádný ze závodníků na celkové pořadí. Ti jedou pochopitelně v hlavním pelotonu. 

81 km

Peloton projíždí sprinterskou prémií až nyní a na uprchlíky ztrácí už více než osm minut. Nejvíce bodů si zde už před několika chvilkami vybojovali Sonny Colbrelli, Thomas De Gendt a Dion Smith.

Pokud jde o bodovací soutěž sprinterů, má vedoucí Michael Matthews po včerejším odstoupení Marcela Kittela obrovský náskok 160 bodů před druhým Andrém Greipelem. Vzhledem k tomu, v jaké formě zde Matthews jezdí, by ani limit dnešní etapy pro něj neměl být problémem. Třetí je pak Nor Alexander Kristoff.

79 km

Peloton projel místem určeným pro občerstvení a jezdci si mezi sebou rozdělují balíčky. Tým Sky znovu kontroluje situaci na čele, Chris Froome je ukryt mezi svými silnými domestiky.

77 km

Menší skupinka na čele chtěla nástupem roztrhat pole, ale nepovedlo se. V dresu českého mistra je stále vidět Zdeněk Štybar, který by dnes mohl útočit na zajímavé umístění. Po odstoupení Marcela Kittela mu v týmu Quick-Stepu odpadly určité úkoly, ale záleží také na tom, jak se dnes bude dařit Danielu Martinovi, šestému muži celkového pořadí v barvách Štybarovy stáje.

Zdeněk Štybar v českém dresu je na čele celého vláčku velmi aktivní.

Nicolas Portal (sportovní ředitel týmu Sky): "Nepotřebujeme nutně útočit na etapové vítězství, nemůžeme si dávat dva tak velké cíle. Potřebujeme Chrise Frooma na Izoardu co nejčerstvějšího. Pokud jeho nohy dovolí, dá do toho na konci úplně všechno. Velmi se obáváme Riogoberta Urána a ani u Romaina Bardeta nikdy nevíte."

71 km

Náskok čelní skupiny klesl zhruba o půl minuty na nějakých 7 minut a 33 sekund. Za pár chvil už začne stoupání na vrchol první kategorie, Col de Vars. Nechme se překvapit, jak se předvedou elitní vrchaři a jak jim odpoví náš Zdeněk Štybar.

69 km

Zdeněk Štybar znovu v akci! Pokusil se na prvním místě zvýšit tempo a okamžitě se vystřídal s jezdcem stáje Cannondale. Mírně stoupání v tuto chvíli probíhá, ale stále se nedaří skupinu roztrhat.

66 km

Na čele pelotonu se střídají jezdci Sky se zástupci týmu Bora. Ztráta na uprchlíky se pomalu smazává a čelní skupina se roztrhla na dvě. Zdeněk Štybar je v té vedoucí. Výborně!

Jezdci momentálně stoupají na vrchol Col de Vars. To ale ještě není zlatý hřeb etapy.

65 km

O tempo pelotonu se stará Němec Marcus Burghardt z Bory a za ním jedou postupně týmy Sky (Chrise Froome), Cannondale (Rigoberto Urán) a AG2R (Romain Bardet).

61 km

Ve vedoucí skupině se trochu překvapivě neudrželi Mollema nebo Feillu, kdo tam ale nechybí, to je třeba Sylvain Chavanel, Kristijan Durašek, Darwin Atapuma, Daniel Navarro nebo Serge Pauwels.

Ondřej Zoubek
Ondřej Zoubek
20. 7. 2017
reklama