reklama
14:30 • Tour de France • 20. etapa

Živě: 20. etapa Tour

Stupně vítězů 20. etapy

1. Vincenzo Nibali (TBM)
2. Alejandro Valverde (MOV)
3. Mikel Landa Meana (MOV)

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z 20. etapy Tour de France. Online přenos začíná v sobotu 27. července v 14:30. 

Etapa z Albertville do Val Thorens byla kvůli sesuvům půdy zkrácena z plánovaných 130 na 59 km. Jezdci vynechají stoupání na Cormet de Roselend, cíl leží po více než 33 km dlouhém výšlapu ve výšce 2365 metrů. 

Přeji pěkné sobotní odpoledne. Vítám vás u předposlední etapy Tour de France 2019, ve které se rozhodne o celkovém vítězi. Nicméně z necelých 130 kilometrů se dnes nakonec pojede jen 59 km a to kvůli včerejším sesuvům půdy, jež způsobily zkrácení 19. etapy.

19. etapa

Včera byla na programu 19. etapa, ve které se stoupalo na Col de l'Iseran, což byl nejvyšší vrchol na programu letošní Tour. Nejlépe toto stoupání vylo Eganu Bernalovi, který nastoupil ze skupiny hlavních favoritů a následně se bez problémů prohnal kolem uprchlíků. Souvenir Henriho Desgrange tak získal právě tento mladý Kolumbijec. Po tomto stoupání se mělo sjet do údolí a znovu šlapat do Tignes, ale všechno bylo jinak.

Kvůli velké bouři v údolí byli všichni cyklisté při sjezdu zastaveni a nakonec bylo rozhodnuto, že pro 19. etapu budou platit časy z vrcholu Col de l'Iseran. Díky tomu se tedy Egan Bernal dostal před Juliana Alaphilippa, který tak drží druhou pozici. Hodně se diskutovalo o tom, zda by Alaphilippe stáhl ze ztráty nebo by v závěrečném kratším kopci nabral ještě více vteřin. Každopádně však Francouz přišel o žlutý trikot.

Kromě ztráty žlutého trikotu potkala Francii ještě jedna sportovní tragédie, kterou bylo odstoupení Thibauta Pinota. Cyklista stáje FDJ, který se jevil ve skvělé formě, musel odstoupit kvůli zranění levého stehna již po úvodních kilometrech včerejší etapy.

Pořadí

AKTUÁLNÍ POŘADÍ PO 19. ETAPĚ

 

1. Egan Bernal (Ineos) 78:00:42

2. Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) +0:45

3. Geraint Thomas (Ineos) +1:11

4. Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) +1:23

5. Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) +1:50

6. Mikel Landa (Movistar) +4:30

7. Rigoberto Uran (Education First) +5:09

8. Nairo Quintana (Movistar) +5:17

9. Alejandro Valverde (Movistar) +6:25

10. Richie Porte (Trek-Segafredo) +6:28

---

15. Roman Kreuziger (Dimension Data) +26:10

Kromě celkového pořadí dnes bude zajímavé sledovat také boj o puntíkatý trikot. Dnes je totiž k dispozici až 40 bodů za stoupání Hors Categorie, které je navíc ve Val Thorens stoupáním cílovým. To znamená dvojité body, tedy 40 pro prvního, 30 pro druhého, 24 pro třetího, 20 pro čtvrtého, 16 pro pátého, 12 pro šestého, 8 pro sedmého a 4 pro osmého jezdce na vrcholu stoupání. Potenciální šanci na vítězství v soutěži tak mají všichni až po šestého Quintanu.

 

AKTUÁLNÍ POŘADÍ VE VRCHAŘSKÉ SOUTĚŽI

 

1. Romain Bardet (AG2R La Mondiale) 86 b.

2. Tim Wellens (Lotto Soudal) 74 b.

3. Damiano Caruso (Bahrain-Merida) 67 b.

4. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 59 b.

5. Egan Bernal (Ineos) 58 b.

6. Nairo Quintana (Movistar) 58 b.

7. Alexej Lucenko (Astana) 45 b.

8. Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) 40 b.

9. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 38 b.

10. Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) 33 b.

Výrazně odlišná je situace v bodovací soutěži a v soutěži o nejlepšího mladého jezdce. Peter Sagan má v bodovačce náskok 85 bodů, o který dnes rozhodně nepřijde. Mezi mladými vládne Egan Bernal s náskokem 20 minut a 45 vteřin. No a ani týmová soutěž by neměla nabídnout velkou změnu. Tým Movistar má náskok téměř třiceti minut na Trek-Segafredo a při sestavě Landa-Quintana-Valverde by rozhodně neměl výrazně ztratit.

20. etapa

Dnes je nakonec mimo itinerář vrchařská prémie první kategorie Cormet de Roselend a také prémie druhé kategorie Cote de Longefoy. Kromě toho vůbec není sprinterská prémie. Pro cyklisty, kteří chtěli zaútočit na puntíkatý trikot Romaina Bardeta tak připadá v úvahu pouze cílové stoupání. S původními dalšími patnácti body tak cyklisté nemohou počítat.

Podstatně se tak změnil profil dnešní etapy, která nabídne o více než 70 kilometrů méně než měla a pouze jednu vrchařskou prémii. Bude se jednat o takovou horskou časovku, ve které by rozhodně mohl překvapit také výbušný Julian Alaphilippe, který ještě z druhého místa může výrazně zamíchat kartami.

CYKLISTÉ ODSTARTOVALI.

Peloton je tedy v pohybu a pojede 3,5 kilometrů k ostrému startu dnešní etapy. Teplota se pohybuje kolem 25°C, ve Val Thorens by mělo být kolem 18°C a opět budou hrozit bouřky a silný déšť.

START

ETAPA BYLA ODSTARTOVÁNA.

59 km

Pochopitelně se několik cyklistů pokouší o únik. Na vykrystalizování skupiny uprchlíků si ovšem budeme muset ještě počkat. 

55 km

Na čele teď máme šestici cyklistů, mezi kterými je například Rui Costa nebo Magnus Cort Nielsen. Dotáhnout se ale hodlá také Vincenzo Nibali, který na této Tour čeká na úspěch.

52 km

Skupina uprchlíků se rozrůstá a na čele pelotonu se vytvořil vlak týmu Ineos. Zdá se tedy, že se složením úniku jsou hlavní favoritů spokojeni a za chvíli zjistíme, kdo všechno se dostal mezi uprchlíky.

49 km

Zdá se, že na samotném čele máme šest cyklistů a zhruba třicet vteřin za nimi je podstatně početnější grupa pronásledovatelů. Mezi těmi by měla být jména jako Reichenbach, Woods, Roche, Izaguirre, Nibali či Zakarin.

47 km

Vepředu máme momentálně šestici Teuns, Costa, Bettiol, Calmejane, Nielsen, Van Melsen. Za těmito cyklisty je zhruba třicet vteřin zpět Reichenbach, Woods, Stuyven, Roche, Izaguirre, Nibali, Zakarin, Gallopin, Perichon, King, Politt, Fraile, Bouet, Rosskopf, Impey, Oliveira, Keukeleire, Laengen, Backaert, Turgis, Viviani, Cummings a Bonifazio.

41 km

Již dvouminutový náskok má vůči pelotonu první skupina uprchlíků. Početná skupina pronásledovatelů se však k této skupině velmi brzy dotáhne, neboť už ztrácí jen deset vteřin.

37 km

Peloton stále táhne tým Ineos. Na čele už se mezitím vytvořila skupina 29 jezdců, která se přibližuje k zahájení finálového stoupání. K tomu uprchlíkům zbývají už jen 4 kilometry.

36 km

Tim Wellens a Thomas De Gendt útočí z hlavní skupiny. Jedná se určitě o pokus na vytvoření náskoku pro stoupání. Právě Wellens totiž může zaútočit na puntíkatý trikot Romaina Bardeta.

33 km

Uprchlíci už jsou ve městě Moutiers, ve kterém začíná 33 kilometrů dlouhé stoupání na Val Thorens. Okamžitě mezi aktuálně prvními nastupuje Anthony Turgis.

reklama