Australan Dennis sesadil v časovce na silničním MS Dumoulina

26. 9. 2018 17:04
Čech Jan Bárta byl čtrnáctý, úřadující domácí šampion Josef Černý čtyřiadvacátý.
Rohan Dennis
Rohan Dennis | Foto: Reuters

Innsbruck - Australský cyklista Rohan Dennis suverénně vyhrál na silničním mistrovství světa v Innsbrucku časovku. Stříbrného Nizozemce Toma Dumoulina, obhájce loňského prvenství, porazil o minutu a 21 sekund. Bronz získal Victor Campenaerts z Belgie.

Osmadvacetiletý Dennis získal z individuální časovky na MS první medaili. Dosud měl dvě zlaté z časovky družstev a dva tituly z dráhových světových šampionátů. Na dráze byl v roce 2015 necelé tři měsíce také držitelem rekordu z hodinovky. Australský cyklista vyhrál časovku po 13 letech, v roce 2005 završil Michael Rogers zlatý hattrick.

V cíli obrovsky zklamaný Dumoulin, jemuž mělo hrát do karet výrazné stoupání ve druhé polovině přes 52 kilometrů dlouhého závodu, měl nakonec štěstí, že vůbec dosáhl na stříbro. Campenaertse za sebou nechal pouze o půl sekundy.

Sedmadvacetiletý rodák z Maastrichtu Dumoulin prožívá rok, v němž sice dosáhl výborných výsledků, ale pokaždé se musel v celkovém účtování před někým sklonit. Vítěz loňského Gira d'Italia sice vyhrál souboje s chronometrem na Giru i poté na Tour de France, v obou případech ale skončil celkově druhý.

Na Giru vyhrál druhou z časovek právě Dennis. A s druhou příčkou se musel Dumoulin spokojit rovněž v úvodní den šampionátu, kdy v neděli dojela jeho stáj Sunweb - rovněž v pozici obhájce a hlavního favorita - druhá za sestavou Quick-Step Floors.

Bárta měl na Dennise manko čtyř minut a osmi sekund, Černý byl ještě o 41 sekund pomalejší.