Bernal si v těžké 11. etapě upevnil vedení na Giru

19. 5. 2021 17:37

Kolumbijský cyklista Egan Bernal si v náročné 11. etapě upevnil vedení na Giru d'Italia. Na klasikářské 162 km dlouhé trase získal přes dvacet sekund na nejbližší konkurenty a potvrdil roli největšího favorita. Výhru na trati s několika šotolinovými úseky slavil poprvé v kariéře Švýcar Mauro Schmid.

Bernalova stáj Ineos roztrhala pole favoritů hned na první šotolinové sekci a od počátku tak ztrácel mimo jiné belgický talent Remco Evenepoel. V závěrečném stoupání Kolumbijec razantním nástupem setřásl i Alexandra Vlasova a v průběžném pořadí nyní před Rusem vede o 45 sekund. Evenepoel se propadl z druhé na sedmou příčku.

Schmid, jenž na Giru startuje poprvé v kariéře, porazil v cílovém spurtu druhého z původně jedenáctičlenné skupinky uprchlíků Alessandra Coviho. Ve věku 21 let a 166 dní se stal nejmladším Švýcarem, který kdy vyhrál etapu na některém ze závodů Grand Tour. Marcu Hirschimu byl při jeho loňském úspěchu na Tour de France 22 let a 17 dní.

Třetí dojel s odstupem téměř půl minuty Harm Vanhoucke. Bernal, jenž zaútočil na zbývající rivaly na celkové pořadí v posledním stoupání, na jedenáctém místě zaostal za vítězem o 3:09 minuty. Vlasov dojel o 23 sekund později třináctý, trápící se Evenepoel nabral za Bernalem další tříminutové manko.

Jediný český zástupce ve startovním poli Jan Hirt dojel se ztrátou přes 26 minut za vítězem a v průběžném pořadí klesl na 50. místo. Na Bernala ztrácí takřka tři čtvrtě hodiny.