reklama

Biker Kulhavý se stal počtvrté v kariéře Králem cyklistiky

Jaroslav Kulhavý. Jaroslav Kulhavý. autor: Reuters
Výsledky 52. ročníku ankety Král cyklistiky.

Praha - Biker Jaroslav Kulhavý zvítězil v 52. ročníku ankety Král cyklistiky. Držitel olympijského stříbra z Ria de Janeiro, kde obhajoval titul olympijského šampiona z Londýna 2012, tak získal již čtvrté prvenství v anketě. V minulosti dosáhl Kulhavý na vítězný hattrick v letech 2010 až 2012.

Češi ve World Tour měnili barvy. Kreuziger povede mladé, biker Cink se bude učit od žraloka Nibaliho Češi ve World Tour měnili barvy. Kreuziger povede mladé, biker Cink se bude učit od žraloka Nibaliho Prohlédněte zde

"Vždy je to odraz dobré sezony a i pro mě byla dobrá," uvedl Kulhavý na slavnostním večeru v Praze. "Nejvíce bylo asi vidět stříbro z olympijských her. Nebýt olympiády, asi to bylo hodně těžké, protože úspěchy jsem letos neměl v cyklistice jen já, ale těch super výsledků byla spousta," připustil.

Jednatřicetiletý Kulhavý si sice v úvodu olympijské sezony zlomil zápěstí a musel na operaci, ale přesto prožil skvělý rok, během nějž získal na hlavních akcích tři stříbrné medaile.

Vedle závodu pod pěti kruhy v Brazílii, kde podlehl jen dlouholetému rivalovi Ninu Schurterovi ze Švýcarska, skončil rodák z Ústí nad Orlicí druhý také na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, kde byl i členem stříbrné štafety. Také tam byl nad jeho síly Schurter.

"Těžko říct, co bylo více. Ty závody byly naprosto odlišné. Cením si jich obou a i proto jsem je dopředu postavil na podobnou úroveň jako dva vrcholy té sezony," připomněl Kulhavý, který dnes získal dvě ocenění, když byl zároveň vyhlášen i nejlepším bikerem.

V poslední době především dolaďoval smlouvu na další roky, kterou dnes podepsal, ale zatím nemůže zveřejnit s kým, a také program nadcházející sezony. "Oznámím to oficiálně do 10 až 14 dnů, ale nebude to asi žádné velké překvapení," naznačil Kulhavý, jehož jméno je dlouhodobě spojeno s týmem Specialized Racing.

Kdybych chtěl, pronesl bych do olympijské vesnice deset kilo semtexu, řekl medailista z Ria Kulhavý Kdybych chtěl, pronesl bych do olympijské vesnice deset kilo semtexu, řekl medailista z Ria Kulhavý Čtěte zde

Jak již dříve avizoval, vyhlíží i start na příštích olympijských hrách v Tokiu 2020. Pokud se závodu v Japonsku zúčastní, půjde po Aténách, Pekingu, Londýnu a Riu už o jeho pátou olympiádu.

Jeden z nejlepších světových bikerů posledních let vyhrál během kariéry všechny nejvýznamnější soutěže na horských kolech. V jeho sbírce jsou tituly mistra světa a Evropy v cross country i v maratonu, dokázal vyhrát rovněž celý seriál Světového poháru či dvakrát Cape Epic, náročný etapový závod dvojic v Jihoafrické republice.

Nejlepším silničářem byl vyhlášen Petr Vakoč, jenž tak dostal přednost před desátým jezdcem celkového pořadí Tour de France Romanem Kreuzigerem. Mezi cyklokrosaři se dočkal ocenění Michael Boroš, nejlepším dráhařem roku je Tomáš Bábek.

Ten dokázal nedávným titulem mistra Evropy v keirinu završit dlouhou cestu k životnímu úspěchu poté, co ho před pěti lety srazilo auto a bojoval v nemocnici o život. Kdekdo nad jeho kariérou již lámal hůl, včetně lékařů.

"I když jsem tomu v některých chvílích nevěřil, tak jsem nepřestal bojovat. Rád bych všem řekl, že když se jim stane něco špatného, je to jen taková zkouška a je třeba bojovat dál," prohlásil Bábek, jenž navíc přidal rovněž evropský bronz na kilometru.

Do Síně slávy byli uvedeni třiaosmdesátiletý František Jursa a in memoriam Radomír Šimůnek starší. "Tohle ocenění hodně zahřeje u srdíčka," uvedl Jursa, bývalý všestranný závodník a později úspěšný trenér.

Vítězové jednotlivých kategorií ankety Král cyklistiky za rok 2016:

Král cyklistiky: Jaroslav Kulhavý.

Silnice: Petr Vakoč.

Horská kola: Jaroslav Kulhavý.

Cyklokros: Michael Boroš.

Sálová cyklistika: Filip Váňa a Martin Drabálek.

Handicapovaní: Ivo Koblasa.

Bikros: Romana Labounková.

Dráha: Tomáš Bábek.

Junior: Sára Kaňkovská.

reklama