reklama

Báječný muž na létajícím stroji. Brit jel na kole rychlostí 280 kilometrů za hodinu

Youtube.com
Neil Campbell je nejrychlejším mužem na kole v historii. Britský jezdec jel rychlostí 280 km/h.

Campbell vytvořil rekord na ranveji letiště Elvington. Na stroji vyrobeném na zakázku se nechal na speciální konstrukci táhnout za automobilem Porsche Cayenne, aby získal rychlost.

Pak už musel ujet 200 metrů vlastními silami, aby mu mohl být rekord uznán. Campbell, civilním povoláním architekt, zabrzdil i pomocí padáku a mohl se radovat.

Rozhodčí uznali oficiální údaj 174,3 mil za hodinu, tedy asi 280 kilometrů za hodinu.

Campbell tak překonal 24 let starý předchozí nejlepší mužský výkon Nizozemce Freda Rompelberga, který na solných pláních Bonneville v americkém Utahu dosáhl rychlosti 268,8 km/h.

Na stejném místě, oblíbené lokaci pro překonávání automobilových rychlostních maxim, byl vytvořen i dosud platný celkový rekord v rychlosti jízdy na kole. Loni ho vytvořila 45letá Američanka Denise Muellerová-Koreneková hodnotou 184 mil za hodinu (296 km/h). 

Bývalá úspěšná juniorská reprezentantka v silniční cyklistice se tehdy nechala táhnout za dragsterem, speciálně upraveným automobilem, a posléze využila k překonání rekordu jím vytvořený aerodynamický pytel.

Právě výkon Muellerové-Korenekové je dalším cílem Campbella, jenž už prohlásil, že kvůli jeho překonání hodlá také odjet do Utahu, neboť ranvej v Elvingtonu není na podobný kousek dost dlouhá.

Solné pláně Bonneville jsou oblíbeným místem pro překonávání rychlostních rekordů:

Neskutečný hazard. Fotbalová hvězda s mnohamilionovou smlouvou utíkala před býky Neskutečný hazard. Fotbalová hvězda s mnohamilionovou smlouvou utíkala před býky Čtěte zde
reklama