Časovkář Ganna nečekaně vyhrál kopcovitou etapu Gira d'Italia

7. 10. 2020 17:10

Mistr světa v časovce Filippo Ganna z Itálie překvapivě vyhrál kopcovitou 5. etapu cyklistického Gira d'Italia. V růžovém trikotu lídra zůstal Portugalec Joao Almeida, jenž dojel třetí a zvýšil náskok v čele.

Čtyřiadvacetiletý Ganna si po sólovém úniku dojel pro druhou výhru na letošním Giru. Vítěz sobotní úvodní časovky zaútočil v první etapě na italské pevnině po přesunu ze Sicílie v závěrečném stoupání první kategorie na Montescuro. Zhruba 16 km před cílem a pět kilometrů pod vrcholem si Ganna v dešti a mlze vytvořil rozhodující náskok a dal důvod k radosti týmu Ineos Grenadiers, jenž v úterý ztratil kvůli zranění lídra Gerainta Thomase.

Hlavní skupina dojela po 225 kilometrech do cíle v Camigliatello Silano s odstupem 34 sekund. Rakušan Patrick Konrad sice porazil v spurtu o druhé místo lídra Almeidu, ten ale bez problémů uhájil růžový dres. Vzhledem k tomu, že dosud druhý Jonathan Caicedo nabral velkou ztrátu, vede po dnešku Portugalec o 43 sekund před Španělem Pellem Bilbaem.

Čtvrteční 6. etapa zavede peloton z Castrovillari do města Matera a na 188 kilometrech nabídne pouze jednu vrchařskou prémii třetí kategorie.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 5. etapa (Mileto - Camigliatello Silano, 225 km):

1. Ganna (It./Ineos Grenadiers) 5:59:17, 2. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe), 3. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step), 4. Kelderman (Niz./Sunweb), 5. Hamilton (Austr./Mitchelton-Scott), 6. Hindley (Austr./Sunweb), 7. Vanhoucke (Belg./Lotto-Soudal), 8. Bilbao (Šp./Bahrajn-McLaren), 9. Fuglsang (Dán./Astana) 10. Masnada (It./Deceuninck-Quick Step) všichni -34, …136. Černý (ČR/CCC) -28:47.

Průběžné pořadí: 1. Almeida 17:06:23, 2. Bilbao -43, 3. Kelderman -48, 4. Vanhoucke -59, 5. V. Nibali (It./Trek-Segafredo) -1:01, 6. Pozzovivo (It./NTT) -1:05, 7. Fuglsang -1:19, 8. Kruijswijk (Niz./Jumbo-Visma) -1:21, 9. Konrad -1:26, 10. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -1:32, …121. Černý -52:18.