reklama

"Černá kapitola mé kariéry." Jezdec přijal rekordní trest za způsobení děsivého pádu

Hromadná kolize ve finiši první etapy závodu kolem Polska. Hromadná kolize ve finiši první etapy závodu kolem Polska. autor: ČTK
Mezinárodní cyklistická unie (UCI) dnes potvrdila devítiměsíční distanc pro Nizozemce Dylana Groenewegena za způsobení hrozivého pádu krajana Fabia Jakobsena na závodě Kolem Polska.

Zákaz činnosti pro spurtéra z týmu Jumbo-Visma a vítěze čtyř etap na Tour de France platí zpětně od srpna a vyprší 6. května.

Video: Děsivý finiš etapy v Polsku. Cyklistu museli křísit, v ohrožení života už není Video: Děsivý finiš etapy v Polsku. Cyklistu museli křísit, v ohrožení života už není Čtěte zde

O Groenewegenově osudu informoval již ve čtvrtek nizozemský server Wielerflits.

Disciplinární komise UCI dnes v prohlášení uvedla, že sedmadvacetiletý cyklista se odchýlil ze své linie, čímž porušil pravidla. Jakobsena v souboji o vítězství natlačil do bariéry a ten po pádu bojoval o život.

Groenewegen podle UCI svou vinu přiznal. Při vyšetřování spolupracoval a přijal i výši trestu. Devítiměsíční zákaz startu za jiné než dopingové provinění nemá podle specializovaného webu Cyclingnews v cyklistice obdoby.

Jakobsen po incidentu v závěru první etapy 5. srpna utrpěl vážná zranění hlavy a byl dva dny v kómatu. Podrobil se kvůli mnohačetným zlomeninám v obličeji několika operacím a ještě ho minimálně jedna čeká příští rok.

Člen stáje Deceuninck-Quick Step nicméně doufá, že by ještě tento měsíc mohl poprvé usednout na kolo.

"Ten pád bude navždy černou kapitolou mé kariéry," litoval Groenewegen. "Doufám, že to bude moudrá lekce pro všechny sprintery. Bedlivě sleduju zprávy o Fabiově zotavování a mohu jen doufat, že se jednoho dne zcela zdráv vrátí," dodal.

"Bál jsem se, že nepřežiju." Cyklista poprvé promluvil o děsivém pádu "Bál jsem se, že nepřežiju." Cyklista poprvé promluvil o děsivém pádu Čtěte zde
reklama