reklama

Froomovi hrozí až dvouletý trest. Při tak velkém překročení limitu to bude mít těžké, říká expert

Bude muset cenu vrátit? Chrisi Froomovi kvůli dopingu hrozí odejmutí triumfu z Vuelty. Bude muset cenu vrátit? Chrisi Froomovi kvůli dopingu hrozí odejmutí triumfu z Vuelty. autor: Reuters
Cyklistická unie UCI vynesla ve středu na světlo informaci o pozitivní dopingové zkoušce Chrise Frooma na letošní Vueltě. Při testu po osmnácté etapě závodu se ukázalo, že britský cyklista překročil povolený limit léku na astma, a to dvojnásobně. "Zdá se mi to trošičku moc. Pokud se ale ukáže, že je to pravda, má co vysvětlovat," řekl šéf českých dopingových komisařů Jan Chlumský. V krajním případě hrozí až dvouletý zákaz činnosti.

Praha - Chris Froome má za sebou úžasnou sezonu, v níž počtvrté v kariéře ovládl Tour de France a navíc přidal triumf na Vueltě. Tyto dva závody v jediném ročníku vyhrál teprve jako třetí cyklista v historii. O prvenství ze španělského podniku však může přijít kvůli pozitivnímu dopingovému testu na lék salbutamol, který užívá proti astmatu.

O nálezu informovala cyklistická unie UCI ve středu, Froome ví o problému už necelé tři měsíce. "Mám astma a vím přesně, jaká jsou pravidla. Vždy se s nejvyšší péči ujišťuji, že jsem neužil vyšší než přípustnou dávku salbutamolu," uvedl britský cyklista a lídr stáje Sky.

Jak je tedy možné, že podle dostupných informací byla Froomovi po osmnácté etapě zjištěna dvojnásobná koncentrace přípravku? "Je to dost těžko vysvětlitelné," reaguje vedoucí Úseku antidopingových kontrol českých komisařů Jan Chlumský. Zároveň ještě úplně nevěří, že by dvaatřicetiletý cyklista o tolik překročil tolerovanou hranici.

Bývalý italský cyklista a vítěz bodovací soutěže na Tour Alessandro Petacchi měl pozitivní test na salbutamol během Gira před sedmi lety. Limit tisíc nanogramů látky na mililitr překročil zhruba o třetinu a dostal roční trest. Škála se v případě porušení antidopingového pravidla podle Chlumského pohybuje od varování až po zákaz činnosti na dva roky.

Co říkáte na informaci o pozitivním testu Chrise Frooma?

Zatím to není hotové porušení pravidla, protože Froome má právo vysvětlit tu hladinu salbutamolu, kterou my ale neznáme přesně. Média psala, že jde o dvojnásobek toleranční hranice, což se mi zdá trošičku moc. Pokud by to byla pravda, bude to mít Froome dost těžké. Ale z hlediska seznamu zakázaných látek ještě jsou kontrolní vyšetření a analýzy, které mohou potvrdit vinu, nebo nevinu.

Příliš mnoho léku na astma. Přijde Froome kvůli dopingu o titul z Vuelty? Příliš mnoho léku na astma. Přijde Froome kvůli dopingu o titul z Vuelty? Čtěte zde

Kdyby byly údaje o dvojnásobném překročení povoleného množství pravdivé, jak výrazně by mohl salbutamol výkon sportovce ovlivnit?

Ano, to už by asi výkon doopravdy ovlivnilo. Ale zatím je to v rovině spekulací. Hladina je samozřejmě stanovena tak, aby toho léku nikdo nemohl zneužívat.

Dokážete posoudit, jak moc dokáže tento přípravek podpořit cyklistu v těžkém třítýdenním závodě, jako je Vuelta?

Sice malou, ale určitou výhodu to závodníkovi může dát. Proto je přípravek ve větším množství zakázaný. Zjistilo se, že může částečně pomoct k lepšímu výkonu.

V čem sportovci tento přípravek pomáhá nehledě na léčbu astmatu?

V podstatě mu pomáhá k lepší kvalitě dýchání, což je základní předpoklad pro vytrvalostní výkon.

Čím si vysvětlujete, že se Froomovi stane něco takového, když tvrdí, že se ujišťoval o povolené dávce léku?

Je to dost těžko vysvětlitelné a na úrovni profesionálního cyklisty by se to stávat nemělo. Je to buď chyba Frooma, nebo jeho lékařů. Mohl to být jen okamžitý stav jeho organismu způsobený dehydratací. Bude to muset vysvětlit, už na tom určitým způsobem pracuje, výsledek zná od 20. září.

O Froomovi je dlouhodobě známo, že je astmatik, jako lídr závodu je navíc testován neustále…

Určitě si měl dát pozor, zná tato omezení dávek. Ale zkrátka se to stalo. Nemůžu takhle na dálku posoudit, co bylo příčinou.

Léky na astma? To je to nejmenší, směje se Neumannová. Norská dominance má více příčin Léky na astma? To je to nejmenší, směje se Neumannová. Norská dominance má více příčin Čtěte zde

Co si myslíte o případném trestu? V minulosti byl italský cyklista Petacchi potrestán ročním zákazem, a to povolenou hranici nepřekročil ani o polovinu.

Podle toho, jakým způsobem se situace vysvětlí, se bude určovat případný trest. Pokud dojde k prohlášení, že Froome porušil antidopingové pravidlo, diskvalifikují ho ze závodu a rozpětí trestu je od varování až po dvouletý zákaz činnosti. Disciplinární komise to posoudí, argumentů pro a proti bude určitě hodně.

Je tento lék proti astmatu ve sportovním prostředí rozšířený? Hojně jej užívají například norští běžkaři…

Nejen běžkaři z Norska, ale také jiní vytrvalci to užívají. Dá se to zneužít v různých sportovních odvětvích, kde se vyskytuje nějaký vytrvalostní prvek. A jedná se třeba o země, o kterých by si člověk myslel, že jsou ekologicky čisté. Přesto je tam hodně astmatiků. Jestli to někdo užívá, aniž by byl astmatik, to je těžké někomu sahat do svědomí. Ale to se dá poměrně dobře odhalit při lékařských testech.

Dělají se taková vyšetření často?

Ne, pouze pokud vyjde najevo takové podezření. Nejedná se totiž o úplně zakázaný prostředek, v menším množství je povolený.

Setkáváte se s tímto přípravkem i při kontrolách v Česku?

Ano, někteří sportovci při dopingových kontrolách oznamují, že tyto léky užívají, že jsou astmatici. Některé jsou zkrátka v podlimitním množství k inhalaci povolené.

Skryté motory pro cyklisty na první ohled nepoznáte Skryté motory pro cyklisty. Na první pohled nepoznáte, že jsou v kole zabudované Prohlédněte zde
reklama