Drsné stoupání v závěru! Froome v něm odpadl, na čele Tour ho střídá Aru

13. 7. 2017 17:41
Froomeovi, jenž vyhrál nejtěžší etapový závod třikrát za poslední čtyři roky, dnes dokázal Aru jako první v historii sebrat žlutý dres. Pokud ho lídr týmu Sky v minulých letech získal, vždy dojel ve žlutém až do cíle v Paříži. Teď má před ním Aru náskok šesti vteřin.
Fabio Aru (úplně vpravo) v závěrečném stoupání ujel Chrisi Froomovi o dvacet sekund a sebral mu žlutý trikot pro lídra Tour. | Foto: Reuters

Peyragudes - Brit Chris Froome v první pyrenejské etapě ztratil vedení na Tour de France, novým lídrem závodu je Ital Fabio Aru. Dvanáctou etapu s výšlapem do lyžařského střediska Peyragudes vyhrál po 214,5 kilometru domácí jezdec Romain Bardet. Aru dojel třetí, Froome na něj ztratil 20 sekund a v průběžném pořadí rázem prohrává o šest.

Trojnásobný vítěz Tour Froome v závěrečném strmém stoupání odpadl. Nestačil tempu, které udávali Aru a Bardet. Ten nakonec vybojoval vavřín a Aru zase žlutý trikot. Po dnešní třetí nejdelší etapě letošního 104. ročníku bude v pátek následovat další horská, ale výrazně kratší se 101 kilometry.

Peloton absolvoval trasu do Peyragudes z města Pau, během níž čekaly tři horské prémie první i nejvyšší kategorie. Ačkoli měli jezdci Sky celý průběh etapy pod kontrolou, klíčový závěrečný kilometr nezvládli. Do cíle se protrápil i Froome, jenž dojel sedmý. Třetí Aru protnul pásku těsně za Rigobertem Uránem.

Oba Froome i Aru se v průběhu závodu dostali do problémů, v jedné ze zatáček společně skončili mimo cestu mezi karavany. Podívejte se na videu.

Dnešní vítěz Bardet je celkově třetí o 25 vteřin za Aruem a druhá polovina Tour slibuje velké drama: čtvrtým v boji o žlutý trikot je Kolumbijec Urán s odstupem 35 sekund.

Z tria českých cyklistů dnes dojel první Roman Kreuziger na 33. pozici se ztrátou jedenácti a půl minuty na vítěze. Průběžně zůstal pětadvacátý.