reklama

Domácí světový šampionát horských kol graduje. O medaile vyráží bojovat Kateřina Nash

Kateřina Nash Kateřina Nash autor: Václav Volf / fotovolf.com
Českou bikerku Kateřinu Nash čeká elitní ženský závod mistrovství světa horských kol v Novém Městě na Moravě. Přestože Nash před šampionátem nepatřila mezi největší favoritky, tak po výkonu ve štafetě se mezi ně zařadila.

Nové Město na Moravě - Program světového šampionátu horských kol v Novém Městě na Moravě graduje. Čtvrtý den mistrovství se fanoušci, jichž ve Vysočina aréně určitě oproti všedním dnům přibude, mohou těšit na závod elitních žen, v němž by o medaili měla bojovat i Kateřina Nash. Na programu bude také závod mužů do 23 let.

Obhajuje Ferrand-Prévotová, favoritkou Neffová

České štafetové stříbro se nerodilo snadno. Za medaili děkujeme Kateřině Nash, říká Kulhavý České štafetové stříbro se nerodilo snadno. Za medaili děkujeme Kateřině Nash, říká Kulhavý Čtěte zde

Startovní výstřel závodu, v němž si to o světový titul rozdají elitní ženy, zazní v 15 hodin. Titul bude obhajovat Francouzka Pauline Ferrand-Prévotová. Závodnice, jež se v pouhých 24 letech může pyšnit tituly v elitní ženské kategorii nejen z horských kol, ale také z cyklokrosu (z Tábora) a silničního závodu s hromadným startem, však k největším favoritkám patřit nebude. V letošní sezoně se jí zatím kvůli vleklým zdravotním problémům příliš nevede. „Ještě se necítím úplně fit. Ale věřím, že do olympiády už ve formě budu,“ přiznala ve čtvrtek.

Hlavní aspirantkou na titul bude ještě velmi mladičká Švýcarka Jolanda Neffová, vítězka posledního závodu SP před šampionátem. „Když je Jolanda ve formě, je skoro neporazitelná,“ říká o ní krajan Nino Schurter. Závodnice s nápadně dlouhými a kudrnatými blond vlasy to ale nebude mít vůbec jednoduché. Anika Langvadová, Catherine Pendrelová či Emily Battyová rozhodně nebudou snadné soupeřky. Špička v ženské elitní kategorii ale čítá ještě mnohem více jmen.

Nash se klaněl i Kulhavý

A o příčky nejvyšší může rozhodně bojovat i velká domácí naděje Kateřina Nash. Bývalá klasická lyžařka sice před dvěma lety napůl ukončila kariéru s tím, že již bude závodit jen v Americe, kde trvale žije, světový šampionát v rodné zemi ji však donutil rozhodnutí přehodnotit. Navíc se v srpnu postaví i na start olympiády.

Nadobro ukončit kariéru by ale bylo předčasné, jak ukazují letošní výsledky. Kateřina se ve všech třech závodech SP dostala do elitní desítky, naposledy v La Bresse byla dokonce čtvrtá. Skvělou aktuální formu navíc ukázala ve čtvrteční štafetě, kde předvedla skutečně heroický výkon, před kterým musel smeknout i olympijský šampion Jaroslav Kulhavý, který po ní vyrážel na poslední úsek.

Mladíci už Nash nevykají

Žijící legenda horských kol Schurter vidí v Kulhavém velkého protivníka pro MS i Rio Žijící legenda horských kol Schurter vidí v Kulhavém velkého protivníka pro MS i Rio Čtěte zde

A klaněli se jí i čeští mladíci, kteří mají k cyklistické veteránce patřičný respekt. „Oni jsou šikovní, dobře vychovaní. Před pár lety mi jeden z nich na závodech vykal. Tak jsem mu nejdřív chtěla jednu fláknout… Od té doby jsme na tom dobře,“ glosovala to vysmátá česká reprezentantka.

Skvělý čtvrteční výkon zvýšil před sobotním závodem očekávání českých fanoušků. „No, já myslím, že se zítra někde schovám v lese a budu se v pohodě připravovat. Pro mě to nic nemění, chtěla jsem jet dobře štafetu, chystala jsem se na ni. Jsem ráda, že máme medaili a ukázalo se, že nám domácí prostředí sedí,“ odpověděla na tuto otázku Nash po dojetí štafety. V českém dresu se kromě Kateřiny představí také Tereza Němcová, Karla Štěpánová a Jitka Škarnitzlová.

Již v 11 hodin se na trať vydají účastníci kategorie mužů do 23 let. Tady bude česká reprezentace spoléhat především na duo Jan Vastl a Matěj Průdek. Oba by při příznivé konstelaci mohli bojovat o první desítku. Dále pojedou Jan Rajchart, Lukáš Kobes, Štěpán Schubert a Matěj Stošek. Hlavním favoritem bude reprezentant Nového Zélandu Samuel Gaze. Zajímavou postavou bude teprve devatenáctiletý Dán Simon Andreassen, který v kategorii juniorů dokázal získat zlatou medaili na světovém šampionátu horských kol i v cyklokrosu a o medaili by měl bojovat i tentokrát.

reklama