reklama

Angličané před olympiádou testovali v tunelu od McLarenu, Kelemen byl rád, že do Ria odjel

Pavel Kelemen. Pavel Kelemen. autor: Reuters
Dráhový cyklista Pavel Kelemen na sebe poprvé výrazně upozornil v roce 2012 startem na olympijských hrách v Londýně, kde ve sprintu obsadil desáté místo. O rok později se stal dvojnásobným juniorským mistrem Evropy, loni si na seniorském šampionátu starého kontinentu dojel v keirinu pro zlatou medaili a letos byl jediným českým dráhovým cyklistou, který si vybojoval účast na olympiádě v Riu. Pod pěti kruhy se mu však nedařilo. Ve sprintu skončil na 17. místě a v keirinu ještě o čtyři příčky níž. "Byl jsem z toho hodně smutný, ale čekají mě další velké soutěže, v nichž si chci spravit chuť," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vraťme se ještě do období olympijských her. S jakými představami jste tam odjížděl?

Dráhař Kelemen se na olympiádu připravoval v aerodynamickém tunelu Dráhař Kelemen se na olympiádu připravoval v aerodynamickém tunelu Čtěte zde

V roce 2012 na olympiádě v Londýně jsem dojel ve sprintu desátý a do Ria se vydal jako úřadující mistr Evropy, takže mým záměrem bylo zase umístění v elitní desítce. To se mi nepodařilo, takže nebudu zakrývat zklamání. Když jsem si však časem připomněl současnou situaci v české dráhové cyklistice s jediným splněným olympijským limitem, tak jsem se utěšoval tím, že úspěchem vlastně byla pro mě už samotná účast.

Čekal jste však sám od sebe víc. A zjistil jste po určité době největší příčiny vašeho nevydařeného vystoupení?

Bylo jich víc. Na mém výkonu se zřejmě podepsalo náročné předolympijské cestování s časovými posuny na závody Světového poháru, které se konaly na Novém Zélandu, v Číně a Hongkongu. Tělu se patrně moc nelíbila ani závěrečná příprava ve vysokohorském prostředí a nelze přehlédnout rychle se zvyšující výkonnost špičkových cyklistů z Evropy i ze zámoří. Mně naopak na startu dvou olympijských závodů chyběla potřebná energie a obvyklý elán.

Zmínil jste se o současné situaci v české dráhové cyklistice. V jakém světle ji vidíte?

Nemá nutnou popularitu ani závodní dráhu. Nebýt finanční pomoci Dukly na moji přípravu, tak jsem se na olympiádu asi díval jen v televizi. Naopak například Angličané testovali svá kola i kombinézy v tunelu McLarenu za peníze z fondu královny. Výborné podmínky mají rovněž Němci.

Přitom v české dráhové cyklistice je několik talentovaných mladíků, kteří se už mohou pochlubit i pěknými výsledky. Bude hodně záležet na jejich dalším přístupu k tréninku, ale i na tom, jaká bude možnost s nimi v jejich dalším sportovním rozvoji pracovat.

Samková za kuchařku, svlékli se jen muži. Saudek nafotil sportovce Dukly jako dvouhlavé karty Samková za kuchařku, svlékli se jen muži. Saudek nafotil sportovce Dukly jako dvouhlavé karty Prohlédněte zde

Jaký jste měl program po olympiádě?

Plný měsíc jsem po dohodě s trenérem odpočíval, takže jsem vynechal i mistrovství Evropy. Od konce září jsem začal na silnici polykat kilometry a minulý víkend jsem se už zúčastnil prvního závodu ve Švýcarsku. Ten svojí důležitostí patří hned za Světový pohár, ale já ho bral hlavně jako trénink. V předchozích týdnech jsem se věnoval spíš vytrvalosti než rychlosti – a přitom v keirinu jsem skončil sedmý a ve sprintu dokonce čtvrtý, takže neskrývám spokojenost. Dokonce mě nemrzí ani v semifinále keirinu má neregulérní diskvalifikace.

A co vás čeká v prvních měsících nového roku?

Nejprve Světové poháry v Kolumbii a ve Spojených státech. V březnu pak mistrovství světa v Hongkongu, na němž bych rád vylepšil letošní účet z olympiády. Příští rok je opět evropský šampionát a vůbec bych se nezlobil, kdyby se mi stejně jako loni zase podařilo najít cestu na stupně vítězů. (úsměv)

reklama