reklama

Neuvěřitelná výzva splněna. Češi zaskočili i strážce everestingu, míří do síně slávy

Pavel Paloncý a Peggy Marvanová - Korona Himálaje 2021 (Tre Cime) Pavel Paloncý a Peggy Marvanová - Korona Himálaje 2021 (Tre Cime) Foto: Archiv Pavla Paloncého
Extrémní sportovci Pavel Paloncý a Peggy Marvanová před pár dny dokončili unikátní projekt, při kterém v Alpách na kole v součtu překonali výšku všech čtrnácti osmitisícovek. Dosáhli tak alespoň pomyslně na "korunu Himálaje", kterou i kvůli pandemii covidu-19 překřtili na "Koronu Himálaje". V rámci této akce také vybrali více než čtvrt milionu korun na charitativní účely.

"Ďábelsky jednoduché, ale brutálně náročné," tak charakterizují strážci projektu sportovní aktivitu skrývající se pod názvem everesting, při které amatérští i profesionální sportovci na libovolný kopec opakovaně stoupají tak dlouho, než dosáhnou výšku Mt. Everestu, tedy 8848 metrů. 

Nejtěžší závod světa? Je to 650 km džunglí, nejde se připravit, sáhli jsme si na dno Nejtěžší závod světa? Je to 650 km džunglí, nejde se připravit, sáhli jsme si na dno   Přehrajte zde

Během koronavirové pandemie tato aktivita získala velkou popularitu a i přes ohromnou náročnost se úspěšné pokusy začaly množit. Nikdo si ale ještě netroufl na počin, který před několik dny dokončili čeští extrémní sportovci Pavel Paloncý a Markéta "Peggy" Marvanová. 

Během uplynulých dvou měsíců oba v Alpách vyjeli na pomyslný Everest hned čtrnáctkrát, přičemž nastoupali přes 130 000 výškových metrů a v sedle strávili 266 hodin.

"Neuvěřitelný projekt, tohle patří do síně slávy," napsali Paloncému s Marvanovou organizátoři, kteří zaštiťuji everesting po celém světě. "Za všechny ty roky, co sledujeme everesting, je to jedna z nejzajímavějších věcí, jaké jsme zaznamenali."

Paloncý i Marvanová přitom za sebou mají mnoho extrémních závodů a výkonů, jejichž parametry obyčejného smrtelníka ohromí, avšak i pro ně byla tato výzva mimořádně náročná.  

"Těžko se to srovnává, ale určitě to byla jedna z nejtěžších výzev, jaké jsem kdy absolvoval," tvrdí Paloncý. "Ale bylo to pozitivní! Jen slovo everesting jsme teď zařadili na seznam zakázaných slov," dodává se smíchem Marvanová. 

Celý projekt měl navíc i výrazný charitativní rozměr. Fanoušci obou sportovců během akce přispívali na pomoc handicapovaným dětem. Den  před ukončením výzvy takto vybrali už více než 270 000 korun (stále lze přispět zde).  

Holeček: Vypadám, že bych chtěl horolezectví zabalit? Zatím ne! Nad smrtí se netrápím Holeček: Vypadám, že bych chtěl horolezectví zabalit? Zatím ne! Nad smrtí se netrápím   Přehrajte zde

"Musím říct, že když přišla zpráva, že jsme přesáhli vytyčený cíl, tedy 250 000 korun, musel jsem to chvíli vstřebávat," říká Paloncý. "My už jsme se s těmi dětmi před naším projektem setkali a dvě z nich už během projektu nastoupily na terapii, která jednomu chlapci pomohla začít chodit a druhá holčička si zase dokázala sednout. To nás ohromně nabíjelo, ale zase byl velký závazek ty peníze opravdu vybrat, takže jsme strašně rádi, že se to povedlo." 

V přiložené fotogalerii se můžete podívat, jak celý projekt "Korona Himálaje" vrchol po vrcholu probíhal, a to včetně původních komentářů obou sportovců. 

reklama