reklama

Mladý cyklista zemřel na srdeční selhání, jeho kolegové dostali třicetileté tresty

Kvůli držení zakázaných látek byla před osmnácti lety zadržena i Edita Rumšasová Kvůli držení zakázaných látek byla před osmnácti lety zadržena i Edita Rumšasová autor: ČTK
Několik členů bývalého italského týmu cyklistů do 23 let Altopack-Eppela dostalo třicetileté tresty za různé dopingové prohřešky.

Před třemi lety zemřel náhle na srdeční selhání jezdec této stáje Linas Rumšas, syn bývalého litevského profesionála Raimondase Rumšase.

Distanc na 30 let dostali od Italské antidopingové agentury například majitel týmu Luca Franceschi a sportovní ředitel Elso Frediani. Oba byli potrestáni za několik různých provinění, například za podvádění při dopingových kontrolách, obchodování se zakázanými látkami a jejich distribuci sportovcům.

Na třicet let byli potrestáni také Fredianiho rodiče, v jejichž domě se dopingové praktiky odehrávaly. Cyklista a farmaceut Andrea Bianchi dostal sedmiletý distanc, další tři jezdci byli suspendováni na čtyři roky.

Bývalý juniorský litevský šampion Linas Rumšas zemřel v květnu 2017 ve věku 21 let. V souvislosti s jeho úmrtím bylo v únoru následujícího roku zatčeno šest lidí včetně Franceschiho, Fredianiho a Bianchiho.

Tři měsíce po Linasově smrti měl pozitivní test na růstový hormon jeho starší bratr Raimondas Rumšas mladší. Později dostal čtyřletý zákaz činnosti.

Rumšasova rodina je v souvislosti s dopingem nechvalně proslulá. Nyní osmačtyřicetiletý Raimondas Rumšas měl problémy s dopingem i během své kariéry. Třetí muž Tour de France z roku 2002 a jeho žena byli odsouzeni ke čtyřměsíční podmínce za přechovávání a distribuci dopingových látek poté, co byla Edita Rumšasová zadržena v roce 2002 na francouzsko-italských hranicích s dodávkou EPO, anabolik a povzbuzujících prostředků. Rumšas měl pozitivní test v roce 2003 na Giru d'Italia, po němž dostal roční distanc.

reklama