reklama

Na Tour de France budou kontroly skrytých motorů i během závodu

Tour de France 2015 Tour de France 2015 autor: Reuters
Během letošní Tour de France se bude přísně kontrolovat technologický doping. Kola jezdců budou hlídat termokamery a testy pomocí magnetického odporu.

Paříž - Na nadcházející Tour de France se podle šéfa Mezinárodní cyklistické unie UCI Briana Cooksona bude přísně hlídat technologický doping. Mají k tomu pomoci termokamery či testy pomocí magnetického odporu. Jezdci, kteří budou podezřelí z ukrývání motorku v kole, mohou být zastaveni i během závodu.

"Můžeme dělat testy před startem, v cíli, ale i během závodu. Nebudou se zkoumat pouze kola, s kterými jezdci nastoupí, ale i ta na doprovodných autech či v týmových kamionech," řekl Cookson.

Stará dáma má za sebou 103. ročník. Profily i kompletní výsledky. Vše o Tour de France 2016 Stará dáma má za sebou 103. ročník. Profily i kompletní výsledky. Vše o Tour de France 2016 Prohlédněte zde

"Nebudeme zkoumat každý den každé kolo. Ale testů bude i tak hodně, pravděpodobně přes tři tisíce. Loni to bylo dvacet až třicet," dodal Cookson.

O takzvaném technologickém dopingu v cyklistice se spekuluje již několik let. První přistiženou závodnicí byla v lednu belgická cyklokrosařka Femke van den Driesscheová, u níž byl na mistrovství světa v kategorii jezdkyň do 23 let objeven motorový pohon v rámu jednoho z kol.

Závodnice se po propuknutí sledované kauzy bránila, že inkriminované kolo nebylo její a na závodišti se ocitlo omylem, nakonec však ukončila kariéru.

reklama